středa
20. října 2021
svátek slaví VendelínKauza v pohybu

Je nevděčné věnovat se tématům, ve kterých se stav věcí mění každý den či hodinu. Takovým se stala pře o soubor obrazů A. Muchy - Slovanská epopej. Moje kolegyně napsala v jedné krátké zprávě, že se Slovanská epopej začala stěhovat z Moravského Krumlova, ale tím naše čtenáře uvedla v omyl. Soubor obrazů se v té době začal pouze snímat a balit. Ke stěhování už nedošlo, a Muchův cyklus s podtitulem "Mýtus, dějiny, vize" se asi v brzké době ve Veletržním paláci v Praze nepředstaví, jak bylo uvedeno ve zprávě. Za tyto mylné informace se dodatečně omlouváme. Na jedné straně sporu o Slovanskou epopej stojí Moravský Krumlov, kde byl soubor vystaven téměř 50 let. Jeho snaha o prodloužení tohoto stavu je pochopitelná, protože zjevně sleduje veřejný zájem. Úsilí Prahy o přemístění díla právě teď, před komunálními volbami, už tak průzračné není. Jde-li ze strany jejích představitelů pouze o předvolební hrátky, mohla by se od pražské ODS nechat proškolit leckterá PR agentura. Ať už by byly obrazy vystaveny v Praze nebo zůstaly v Moravském Krumlově, určitě by se díky takové propagaci zvýšila touha soubor spatřit. Jenže tato reklamní kampaň nebyla vedena ve prospěch díla a jeho návštěvnosti a „v tuto chvíli“ (oblíbené sousloví politiků) je nepřístupné. A je ve hvězdách, jak tato chvíle bude dlouhá. Soud, pokud by k němu došlo, nebude mít lehké rozhodování. Je to už pěkná řádka let od vzniku souboru, a do mediální tahanice o to, kdo Epopej vlastní a kde bude vystavena, se začínají vkládat další potencionální hráči o odkaz A. Muchy. Je také otázka, jak si po tak dlouhé době poradí soudci s nesplněnou podmínkou A. Muchy, který svůj dar hlavnímu městu podmínil vybudováním adekvátní budovy pro vystavení Epopeje. Za pár dní mohou komunální volby změnit aktéry v Praze i v Moravském Krumlově. A je šance, že se ti noví podívají na problematiku z jiného úhlu. Neměli by ovšem přezírat emoce, se kterými umělec dílo cca 100 lety věnoval Praze, ani ty, které byly vyvolány rozhodnutím, že obrazy po 50 letech Moravský Krumlov opustí. Najít kompromis, který by respektoval všechny právní i morální nároky, je nejspíš těžké, ale nikoli nemožné. A určitě by to byla lepší cesta, než soudní pře bez emocí.

Mohlo by vás také zajímat...

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021

ČR–ZAHRANIČÍ: „Zpráva o potřebě poznávat jinakost. Poznávat, aniž bychom nenávratně měnili. Při cestách do druhého světa však vždycky hrozí, že se domů vrátí někdo úplně jiný.“ To je úryvek z anotace, kterou uvádí brněnské divadlo Husa na provázku svou novou inscenaci Čerwuiš (https://www.provazek.cz/cs/cerwuis). Dramatizace příběhu indiána Čamakoko, který přijel v roce 1908 do Čech s cestovatelem A. V. Fričem, aby se u nás uzdravil a přivezl lék svému vymírajícímu kmeni, se v režii Davida Jařaba odehrává ve vodě. Mělký bazének na jevišti představuje řeku Paraguay, kde příběh začal i skončil, i nekonečný oceán, který museli oba překonat cestou tam a zase zpátky – fyzicky lodí, i obrazně, ve svých myslích a srdcích. Když jde pak člověk z divadla, napadá ho, že stejně na vodě se mohou ocitnout i všechny naše jistoty a pravdy – v kterých jsme byli vychováni a jsme o nich přesvědčeni –, když je začneme srovnávat s danostmi jiné kultury. Mně se to stalo.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
20.10.2021

ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 28 položek. V roce 2017 tzv. Národní seznam rozšířila Tradice vorařství na řece Vltavě a v březnu letošního roku byla podána nadnárodní nominace vorařství na seznam UNESCO pod názvem „Timber rafting in Europe“. Na přípravě nominačních dokumentů se podílel také spolek Vltavan, který letos oslavil úctyhodných 150 let od založení. Jeho předsedu Václava Hodra jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní
Články a komentáře
13.10.2021

PRAHA: Budova Ústřední knihovny na Mariánském náměstí byla dostavěna v roce 1928 jako multifunkční stavba nejen pro pražskou kulturu. Součástí budovy je od samého počátku také unikátní prostor loutkového divadla. Historicky byl prostor součástí Městské knihovny v Praze, ale během let byl stav několikrát změněn. Myšlenky zakladatelů ožívají v roce 2021 a prostor divadla se vrací zpět pod křídla knihovny. Cílem knihovny a loutkářských partnerů je navázat na tradici loutkového divadla pro dětského diváka.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
12.10.2021