středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Plakát k filmu
© Zdroj: FAMU International a Lonely Production



Kanya absolventky FAMU je mezi 15 semifinalisty letošních studentských Oscarů v kategorii hraných filmů!

ČR, ZAHRANIČÍ: Spanilá jízda krátkého filmu indické režisérky Apoorvy Satish v produkci FAMU International a Lonely Production pokračuje. Na již předcházející zahraniční úspěchy Kanya navázala metou nejvyšší – v noci z 15. na 16. července se ocitla na short listu studentských Oscarů. O studentské Oscary se utká celkem 82 filmů v sedmi kategoriích, z toho čtyř mezinárodních. Finalisté budou oznámeni v srpnu, vítězové v září. Předávání cen se následně uskuteční v říjnu 2021. Na short listu jsou i další tři české filmy, Kanya je však jediným z nich v prestižní kategorii hraných filmů (Narrative International).

 

Autor článku: 
Zuzana Hošková

Snímek přitom již získal několik významných mezinárodních ocenění či nominací. Short list byl zveřejněn na Instagramu @academygold. Kanya byla do soutěže vyslána s oficiální nominací domovské FAMU a na základě účasti na čtyřech Oscar Qualifying festivalech. Ve hře o studentského Oscara v kategorii hraných filmů (Narrative International) je Kanya společně s dalšími 14 filmy a je zde jediným českým zástupcem. Již postup do semifinále je pro film, který se z převážné části natáčel v České republice a s českým štábem, obrovským úspěchem:

„Jsem opravdu ohromena a nemohu slovy vyjádřit ten pocit, že se Kanya dostala do úzkého výběru 15 nejlepších studentských hraných filmů z celého světa. Znamená to, že náš film je mezi 7 % filmů, které mezi více než 1 000 přihlášených postoupily. Stále nejsem schopna pojmout, co všechno to znamená a jak daleko jsme se dostali. Těším se ale, kam nás tento úspěch zavede! Kanya by nemohla vzniknout bez laskavosti a velkorysosti tolika úžasných lidí. Jsem nesmírně vděčná každému jednotlivci, který do tohoto projektu investoval svůj drahocenný čas, úsilí a peníze. Obzvláště bych chtěla poděkovat producentovi Michalu Sikorovi a FAMU za důvěru a víru v tento náš projekt,“ vysvětluje nadšená režisérka Apoorva Satish.

Michal SikoraLonely Production dodává: „Jsme šťastni a neskonale vděčni za takovou poctu. Když jsme film přihlašovali na festivaly a první půl rok přicházely odpovědi, že nás nevybrali, mrzelo nás to, ale neztráceli jsme naději. Zlomilo se to někdy v srpnu minulého roku a první tři premiéry se dokonce udály v jeden jediný den, postupně v Jižní Koreji, Indii a Anglii. Teď nezbývá než čekat a doufat, že se film Kanya dostane i mezi finalisty nejprestižnější studentské filmové soutěže. Moc bych to Apoorvě přál, dala do filmu všechno ­– odhodlání, vlastní prostředky, talent a inspiraci čerpala z vlastních zkušeností.“

 

O krátkém filmu Kanya

Apoorva Satish je režisérka indického původu a absolventka FAMU International. Ve své tvorbě se zaměřuje na společenská a politická témata, která konfrontuje ve světle kulturních tradic své země. Na FAMU absolvovala v roce 2020 15minutovým filmem pojmenovaným Kanya (dívka, panna). Jedná se o drama dospívající dívky, která vyrůstá na pomezí západních a tradičních hodnot v Indii. Kanya je vášnivou závodní plavkyní. Její ambice stát se profesionální sportovkyní je výrazně narušena ve chvíli, kdy dostane svoji první menstruaci.

Její život se tak ze dne na den otočí, neboť její rodina přijímá tradiční postavení ženy ve společnosti. Dívka získává pocit, že její svoboda je těmito zvyky výrazně omezena a dostává se tak do vnitřního konfliktu, který vychází z touhy jít za svým snem. Navenek se přitom zdá, že Kanya svoji novou roli bez námitek přijímá. Její vnitřní rozpor ji však nakonec vede k odhodlání shromáždit odvahu a vzbouřit se proti systému, který jasně definuje a stanovuje standardy konvenčního postavení ženy v indické společnosti.

„Kanya je inspirována skutečnými událostmi, které se v mém životě odehrály. Pocházím z konzervativní bráhmanské komunity, která se nachází na jihu Indie. Vzpomínám si, že když jsem dostala poprvé menstruaci, jak bylo v mém životě najednou všechno tak odlišné. Chtěla jsem zachytit vnitřní rozpor dospívající dívky, která se snaží zvládnout tuto fyzickou i psychickou transformaci. Věřím, že můj film má co říci komukoliv, bez ohledu na to, kým je, nebo odkud pochází,“ vysvětluje režisérka Apoorva Satish.

 

Kanya: Festivaly a významná ocenění

Kanya byla nominována na Sonje Award 2020 pro nejlepšího asijského režiséra krátkých filmů. V soutěžní přehlídce Interfilm Berlin 2020 si film odnesl cenu za nejlepší zvuk.

Díky oficiální nominaci domovské FAMU bude mít Kanya také šanci soutěžit o studentského Oscara. Pro nominaci na Student Academy Award (SAA, studentský Oscar) musí být film uveden v soutěžních sekcích minimálně třech Oscar Qualifying festivalů. Kanya byla uvedena na čtyřech těchto festivalech (Raindance, In the Palace, Interfilm Berlin, Short Shorts). Nominace na studentského Oscara budou zveřejněny 15. července.

 

Mezinárodní uvedení:

  • Busan International Film Festival (Jižní Korea) / světová premiéra
  • Raindance Film Festival (Londýn, UK) / evropská premiéra, Oscar Qualifying Festival
  • In the Palace International Short Film Festival (Bulharsko) / Oscar Qualifying Festival
  • Interfilm Berlin – International Short Film Festival (Berlín, Německo)
  • Short Shorts Film Festival & Asia (Tokio, Japonsko) / proběhne 11.–21. 6. 2021, Oscar Qualifying Festival
  • Bogotà Short Film Festival (Kolumbie) / jihoamerická premiéra, Oscar Qualifying Festival
  • Indian Film Festival of Los Angeles (USA) / severoamerická premiéra

 

Domácí uvedení:

Pragueshorts Film Festival (2.–27. 6. 2021): Národní soutěž

 

Tvůrci & kredity

Kanya

A subtle Aquatic Odyssey

Režisérka: Apoorva Satish

Scénář: Apoorva Satish, Vidhya Iyer

Pomocný režisér: Pedro Carneiro

Hlavní kameraman: Faraz Alam

Podvodní kameraman: Vojtěch Nedvěd

Vedoucí výpravy: Jennifer M. Bailey

Střih: Lucie Hecht

Zvuk: Vojtěch Zavadil

Hudba: Susha

Hrají: Tarunya Satish, Harish Ram, Balaji Rajashekar, Mona Kakkade

Producenti: FAMU International, Michal Sikora (Lonely Production), Apoorva Satish

Délka: 15 min. 42 sec.

 

Trailer ke zhlédnutí:

https://vimeo.com/543500375

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024