neděle
20. září 2020
svátek slaví Oleg
Plakát festivalu
© Zdroj: fifeli.czK dvacátému výročí Filmového festivalu Litoměřice dvacítka filmů!

LITOMĚŘICE: Slavnostní zahájení 20. Filmového festivalu Litoměřice, jehož letošním nosným tématem jsou Cesty a osudy, se uskuteční v pátek 28. 8. od 18:00 v Kině Máj. Zahajovacím filmem letošního ročníku bude nový snímek režiséra Bohdana Slámy Krajina ve stínu.

od 28.08.2020 do 30.08.2020
Autor článku: 
Hana Galiová/ika

Jak uvádí anotace k tomuto prvnímu historickému filmu uznávaného režiséra, je “film kronikou lidí a malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. V popředí příběhu pak stojí osud jedné rodiny, na kterou předválečná doba, válka i události po válce dopadají vždy plnou silou”. K tématu letošního jubilejního ročníku bychom více odpovídající zaměření asi jen těžko hledali. Projekci zahajovacího filmu doprovodí i delegace. Protože chceme vzpomínat, chystáme letos vernisáž a výstavu všech plakátů uplynulých ročníků, na kterou pozveme grafiky všech vizuálů i plakátů festivalu.

Na programu festivalu budou dále velké snímky kinematografie jako Křik Jaromila Jireše, dánský film Otevřená srdce hlásící se k tvorbě ve stylu manifestu Dogma, dokument Země medu, Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec Petera Greenawaye, Cesta do nemožna Nora Držiaka, který se řadu let podílel na přípravách festivalové grafiky, vizuálu, znělek, a proto je skvělé, že letos přijíždí jako host s vlastním filmem. V letním kině bude první den, v pátek 28. 8., na programu projekce snímku Karel, já a ty, který přijedou uvést herečky Petra Nesvačilová a Anna Marie Krušinová, druhý večer, 29. 8., bude patřit digitálně restaurovanému snímku Kouř. Uvedeme i další snímky, z nichž některé není možné vidět příliš často na velkém plátně. Myslíme i na hudební složku, proto jsme pozvali oblíbenou kapelu z Kladna Zrní, která zahraje v sobotu 29. 8. v letním kině na Střeleckém ostrově. Festival zakončí unikátní projekce mistrovského snímku z hollywoodské němé éry z roku 1997 s živě hraným soundtrackem hudebního uskupení FORMA, jehož členkou je Bára Zmeková. Ta vystoupí ještě v Parku Václava Havla, čímž v neděli 30. 8. ukončí nejen 20. ročník Filmového festivalu Litoměřice, ale i akci Města čtou.

Projekčními místy festivalu budou: Kino Máj, divadélko Minimax, knihovna K. H. Máchy, Letní kino na Střeleckém ostrově.

Festival je pořádán Kinoklubem Ostrov za podpory Ministerstva kultury, města Litoměřice a Spolchemie, jeho partnery jsou Městská kulturní zařízení Litoměřice, Velvyslanectví USA v Praze, Goethe Institut v Praze a další partneři či instituce, kteří na festivalu spolupracují již řadu let. Podrobný program, anotace k filmům i další informace jsou dostupné na www.fifeli.cz a https://www.facebook.com/filmfestlitomerice/.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Gloriet v Poděbradech, rekonstrukce domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích a oprava varhan v Markvarticích. To jsou vítězové letošní soutěže veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO. Hlasování bylo poprvé rozdělené do dvou kol, 14 krajských finalistů si rozděluje částku 100 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2020

PRAHA: Zahrada Centra pro dětský sluch Tamtam ve Stodůlkách se 16. září odpoledne proměnila v bradavickou kolej, která vypadala k nerozeznání od té, jakou známe z filmových adaptací úspěšné literární série J. K. Rowlingové o mladém čaroději Harry Potterovi.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap
Co se děje
18.09.2020

SUŠICE: Třetí ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Sušici skončil v sobotu. O festivalové dění v netradičním termínu babího léta od 10. do 12. září byl zájem větší, než organizátoři očekávali. Cestu si k nim našlo 550 návštěvníků, a to navzdory nepříznivé epidemiologické situaci a snížení počtu projekcí.

Plzeňský kraj
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.09.2020

ZAHRANIČÍ: Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, rodáka z Uherského Hradiště a absolventa zlínské filmové školy, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Acampadoc v La Villa de los Santos v Panamě. Film, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, uvidí v příštím roce také diváci České televize.

Zlínský kraj, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2020