středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Snímek z loňského ročníku festivalu / Eva Urbanová a Moravské klavírní trio / 31. srpen 2019 Kostel sv. Máří Magdalény, Božanov
© Jakub Šleis



Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i živě pro veřejnost

BROUMOV: Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví jubilejní 15. ročník. První polovina festivalu proběhne online v tradičním čase letních koncertů. Vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti. Srpen již bude celý patřit živé hudbě. Festival nabídne několik novinek včetně open air koncertu nebo vydání faksimile dobového opisu klavírního partu Koncertu C dur Ludwiga van Beethovena z archivu broumovského kláštera.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Současná situace vyvolaná pandemií koronaviru a nouzový stav vyhlášený v České republice přinesl do plánů festivalu několik důležitých změn. Benefiční koncert houslisty Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble, původně plánovaný na 1. května, odložili pořadatelé na konec září.  Nově bude festival začínat 27. června a končit 27. září 2020. První polovina festivalu do konce července proběhne online na sociálních sítích a na mall.tv v tradičních časech koncertů, tedy každou sobotu od osmnácti hodin. Tři z pěti červencových koncertů zároveň budou moci navštívit i posluchači, a zažít tak mimořádnou atmosféru nahrávání koncertu. Srpnové koncerty pak festival nabídne v obvyklé podobě veřejnosti.

„Současná hygienická opatření a redukce míst v uzavřených prostorách nás, stejně jako ostatní pořadatele, přinutila pozměnit obvyklý formát návštěvnosti. Naší prioritou je především to, abychom všichni zůstali zdraví. Naše aktivity rozšiřujeme do online prostředí, ale zároveň se velmi těšíme na to, že se opět setkáme s našimi posluchači na živých koncertech. Za velmi pozitivní zprávu považuji to, že se podařilo udržet plánovanou dramaturgii festivalového programu a všichni účinkující, a to i ti zahraniční, na festivalu vystoupí,“ říká výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Festival zahájí v sobotu 27. června Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera s klavíristou Matyášem Novákem. Koncert bude právě z důvodu hygienických opatření odvysílán pouze online na festivalovém youtube kanále a na mall.tv. Kromě Mozartovy Symfonie D dur č. 35 zazní na zbrusu nový klavír Antonín Petrof v sále hradecké filharmonie Beethovenův Koncert č. 1 C dur.  Perličkou provedení bude i to, že k 250. výročí skladatelova narození vydává festival Za poklady Broumovska tiskem faksimili dobového opisu klavírního partu právě tohoto koncertu.

„Tématem, které festival Za poklady Broumovska zajímá, je propojování. V tomto případě propojování špičkových osobností a souborů v rámci jednoho regionu a také pokladů, které region nabízí. V hudebním archivu broumovského kláštera, v dosud nezpracované části hudebnin, byl totiž při průzkumu v loňském roce nalezen pozoruhodný dobový kaligrafický opis právě prvního vydání Beethovenova klavírního koncertu C dur. Dochovaný rukopis patří mezi vzácné prameny a doklady Beethovenovy hudby na našem území. Představování zapomenutých děl broumovského archivu je jedním z cílů festivalu, a navazujeme tak touto myšlenkou i na minulé roky, kdy festival například uvedl školskou hru Augustina Šenkýře nebo díla jeho současníků,“  dodává k mimořádné události Tereza Kramplová.

Další tři festivalové koncerty budou zpřístupněny veřejnosti v datech natáčení jednotlivých koncertů. V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují se představí klavírista Ivo Kahánek s vítězkou Broumovské klávesy Norou Lubbadovou, ve vižňovském kostele sv. Anny proběhne vystoupení sopranistky Jany Šrejmy Kačírkové, kytaristy Lukáše Sommera a M. Nostitz Quartet. Mezzosopranistka Ester Pavlů a barytonista Roman Hoza se pak představí společně s klavíristou Ahmadem Hedarem v kostele sv. Barbory v Otovicích. Pouze online bude pak k vidění v sobotu 25. července speciální exkluzivní záznam, který pro festival chystá rakouský soubor čtyř saxofonistů Aureum Saxophone Quartet.

Srpnové koncerty pro veřejnost se pak vrátí ke klasickému scénáři, tedy k živým koncertům v broumovských kostelích. Hned 1. srpna přivítá posluchače v kostele sv. Prokopa v Bezděkově loňský vítěz soutěže Pražské jaro, hobojista Martin Daněk s cembalistkou Monikou Knoblochovou a violoncellistkou a hráčkou na violu da gamba Mélusine de Pas. Následující sobotu 8. srpna zazní v kostele sv. Jiří a Martina v Martínkovicích oblíbený koncert lektorů Letních hornových kurzů v podání hornistů Zuzany Rzounkové, Jana Vobořila, Dariuse Mikulského (Polsko), Jörga Brücknera (Německo), za doprovodu klavíristky Jany Goliášové. Na festival se vrátí i soubor Prague Cello Quartet. Jejich vystoupení je plánováno do božanovského kostela sv. Máří Magdalény na 15. srpna. Festivalový debut čeká Pražský žesťový soubor s varhaníkem Alešem Bártou v kostele sv. Petra a Pavla v Broumově, i královéhradecký sbor Jitro v ruprechtickém kostele sv. Jakuba většího. Festival zakončí 27. září Pavel Šporcl a Gipsy Way Ensemble v sále Dřevník broumovského kláštera.  

Doprovodným programem festivalu bude nově piknikový večer ve čtvrtek 30. července, v doprovodu netradiční Cimbálové muziky Milana Broučka na kopečku nad Jízdárnou v Hejtmánkovicích.  V průběhu festivalu se uskuteční také 6. ročník Letních hornových kurzů, které se z původně doprovodného programu za šest let svého působení vyprofilovaly v samostatnou akci svébytného významu. Proběhnou od 2.–8. srpna 2020 v broumovském klášteře. Bližší info: lhk.zapoklady.cz.

 

Kromě tradičního dobrovolného vstupného, které festival každoročně věnuje na záchranu kostelů, budou moci posluchači podpořit festival i kostely broumovské skupiny na webu www.darujme.cz. Aktuální informace o programu i vstupném naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu.

 

Nad 15. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek, kardinál Dominik Duka OP a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing,  Kasper a Wikov. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Podnikatelský klub Broumovska, Z-Trade, Region Broumovsko, Rakouské kulturní fórum, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 15. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz a Naše Broumovsko.

 

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá sobotními podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

 

 Podrobnosti i program festivalu najdete v příloze nebo na webu www.zapoklady.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024