středa
26. ledna 2022
svátek slaví Zora
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatele



Jarní cyklus abonentních koncertů zahájí Barocco sempre giovane již 6. ledna 2022 na zámku v Pardubicích

PARDBUICE: Jarní cyklus koncertů zahájí Barocco sempre giovane koncertem ve Společenském sálu zámku v Pardubicích ve čtvrtek 6. ledna v 19 hodin s dirigentem a cembalistou Vojtěchem Spurným, sopranistkou Helenou Hozovou, tenoristou Ondřejem Holubem a basbarytonistou Romanem Hozou. Úvodem zazní Suita B dur „Les Nations Georga Phillippa Telemanna, jakási procházka hudební kulturou evropských národů 18. století. Vojtěch Spurný se představí jako brilantní sólista v Koncertu pro cembalo a smyčce Pietra Domenicao Paradiese. Vrcholem večera bude úsměvné dílo Johanna Sebastiana Bacha. „Kantáta o kávě“ poněkud vybočuje z jeho převážně duchovně zaměřené tvorby.  Kuriozitou je, že Bacha k jejímu napsání inspiroval protest proti tomu, že se Sasko pokoušelo vyhlásit zákaz pití kávy ženami.

06.01.2022
19:00
Autor článku: 
Josef Krečmer
Program koncertu:

Georg Philipp Telemann (1681–1767)
Suita B dur „Les Nations“ TWV 55:B5
 
Pietro Domenico Paradies (1707–1791)
Koncert pro cembalo a smyčce
 
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Kaffeekantate: Schweigt stille, plaudert nicht BWV 211
(Kantáta o kávě BWV 211)


Další koncerty jarního cyklu abonentních koncertů Barocco sempre giovane:

Čtvrtek 10. února 2022 v 19 hodin
Zámek Pardubice – Společenský sál

Barocco sempre giovane
Indi Stivín – kontrabas, Jiří Stivín – flétna
Na programu: A. Vivaldi, G. Ph. Telemann, J. K. Vaňhal, W. A. Mozart

 
Hosty druhého abonentního koncertu Barocco sempre giovane ve Společenském sálu zámku v Pardubicích ve čtvrtek 10. února 2022 v 19 hodin budou legendární multiinstrumentalista, jazzman, improvizátor, ale také velký obdivovatel a interpret hudby starých mistrů, Jiří Stivín a jeho vnuk,
přední český kontrabasista, vítěz a laureát mnoha mezinárodních interpretačních soutěží, Indy Stivín. Hudební publicisté o něm píší jako o „největší naději českého kontrabasu“ pro jeho propagování kontrabasu jako sólového nástroje, množství sólových recitálů a především komponování skladeb pro tento nástroj. Jeho hudební talent je považován za mimořádný, jeho hra je popisována jako technicky precizní a zároveň úchvatně zpívající. Je také držitelem Výroční ceny OSA pro nejúspěšnějšího českého hudebního skladatele vážné hudby do 30 let.

Čtvrtek 12. května 2022 v 19 hodin
Zámek Pardubice – Společenský sál

Barocco sempre giovane
Iva Kramperová, Markéta Čepická, Vít Chudý – housle, Jakub Čepický, Jiří Kabát – viola, Jan Zemen – violoncello
Na programu: A. Vivaldi, J. S. Bach, G. Ph. Telemann, G. M. Monn

 
Stalo se ž tradicí, že součástí abonentní sezóny Barocco sempre giovane je každoročně koncert, na kterém vystoupí v roli sólistů členové souboru. Tentokrát to bude Iva Kramperová a Markéta Čepická v houslovém dvojkoncertu Antonia Vivaldiho, Jiří Kabát a Jakub Čepický ve violovém  dvojkoncertu Georga Phillippa Telemanna, Vít Chudý v houslovém koncertu Johanna Sebastiana Bacha a Jan Zemen v cellovém koncertu Georga Mathiase Monna.
 
Čtvrtek 9. června 2022 v 19 hodin
Evangelický kostel Pardubice
Barocco sempre giovane
Jiří Lábus, Vilma Cibulková, Vilém Udatný – recitace, Gustáv Beláček – bas, Vilém Veverka – hoboj
Na programu: A. Lustig, J. S. Bach

 
Zdánlivě nesourodé spojení dvou velkých uměleckých děl. Kantátu Ich habe genug (Mám již všeho dost) pro sólový bas, hoboj a smyčce zkomponoval Johann Sebastian Bach roku 1727 na text neznámého autora. Odkazuje na vyprávění o zbožném starci z jeruzalémského chrámu, Simeonovi. Tématem je smrt jako vysvobození ze světa prostoupeného bídou a zoufalstvím. Epická báseň Arnošta Lustiga „Kantáta“ je obžalobou nejhrůznějšího zločinu v historii lidstva, Šoa. Navzdory tomu ani jedna z těchto kompozicí nekončí beznadějí: „Říkají nám naši mudrcové, že sice není možno neplakat, že ale věčný pláč nás samotné by zničil, až bychom byli jako ti, nad nimiž pláčeme… Budoucnost je jinde, neboť vzpomínka je jenom polovina bytí“. (Arnošt Lustig)
Tento hudebně – literární projekt vznikl ve spolupráci Josefa Krečmera a Evy Lustigové, dcery Arnošta Lustiga, která se současně ujala jeho režie. Je připomínkou výročí 80 let transportů židů z Pardubic a okolí.

Jarní cyklus abonentních koncertů Barocco sempre giovane se uskuteční bez omezení za předpokladu, že dodržíme všechna vládou nařízená hygienická opatření.
Předplatné:
Turistické informační centrum, náměstí Republiky, síť Ticketportal a v místě konání koncertu
Více informací: www.barocco.cz

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Zavzpomínejte s námi v lednu a únoru na potterovskou ságu u příležitosti 20. výročí první filmové klapky nebo se jen přijďte seznámit s 3D tiskem. Ponořte se s námi do světa magie a kouzel! Navštivte naši tajemnou komnatu – jedinou 3D dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní kouzelnou hůlku, originální záložku s relikvií smrti či jiný doplněk nezbytný pro správného kouzelníka či kouzelnici. Potřebná zaklínadla nutná pro správný chod 3D tiskáren vám ochotně vyzradí zkušení lektoři čar a kouzel.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.01.2022

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji. Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

Ústecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
26.01.2022

PRAHA: Ateliér Rychta, který v létě oslaví jeden rok od svého slavnostního otevření po rekonstrukci v prostorách budovy bývalé restaurace U Primasů, bude v následujících měsících hostovat v denních hodinách v Malé sportovní hale z důvodu rekonstrukce a dostavby levého křídla Průmyslového paláce. Večerní program, který se rozběhne na jaře, bude v Ateliéru Rychta probíhat beze změn.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání
Co se děje
25.01.2022

VELKÁ BRITÁNIE-ČR: Nedávné dvacetileté výročí, které uplynulo od premiéry prvního fimu o Harry Potterovi, znovu potvrdilo, jak moc se lidé na celém světě zajímají o anglickou historii, literaturu i anglickou kulturu. Pozornost poutá také podivuhodná symbióza britské demokracie a dědičné monarchie, jejíž tváří je už sedmdesát let Alžběta II. Velkolepé oslavy vlády své královny chystá Británie kvůli lepšímu počasí až na letní měsíce. Ve skutečnosti královna usedla na trůn 6. února roku 1952. V této souvislosti se dnes znovu objevuje otázka, zda britská monarchie není jen přežitkem. Přečtěte si názory a zkušenosti nakladatele a politologa Alexandera Tomského, který v exilu ve Velké Británii prožil jednadvacet let svého života. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Památky
Články a komentáře
26.01.2022