čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Vizuál My Street Films
© Zdroj: www.facebook.com/mystreetfilms.cz



Jak vzniká film? Inspirativní online masterclasses s dokumentaristy. My Street Films otevírá svůj program veřejnosti

ČR: My Street Films od 10. května nabídne exkluzivní online masterclass s inspirativními osobnostmi českého filmu. Zdarma, přímo „z gauče“, se mohou zájemci o dokumentární tvorbu setkat s režiséry jako Erika Hníková, Jiří Zykmund, Jan Foukal nebo Adam Ol’ha.

od 10.05.2021 do 28.06.2021
Autor článku: 
Zuzana Fuksová

Podívejte se pod pokličku tvorby dokumentárních filmů

Jak se z nápadů stávají hotové náměty? O tom bude s diváky 10. května hovořit Erika Hníková, která se proslavila filmy jako Ženy pro měny a Nesvatbov. Svou práci představí na příkladech svého posledního filmu Každá minuta života a vznikajícího filmu Sólomatky.

Adam Ol’ha, režisér filmů Martin-Lisabon či Nový život, se bude 31. května věnovat nejen možnostem filmové řeči, ale i své dlouhodobé spolupráci s Janem Švankmajerem. Jiří Zykmund ukáže 2. června na příkladu svého filmu Ztracený břeh, s čím se musí vypořádat režisér zastávající zároveň roli kameramana. S Janem Foukalem, který aktuálně dokončuje hraný film Marťanské lodě, mohou diváci 28. června diskutovat o hravosti a etických mantinelech v dokumentárním filmu.

 

Diana Tabakov, ředitelka My Street Films, už osmým rokem sleduje, jak zájem účastníků o workshopy a přednášky roste: „V průběhu mnoha let mapujeme zvyšující zájem lidí nejen tvořit, ale také uchopit žánr dokumentárního filmu. O to více v dnešní době, kdy je tolik důležité rozumět zdrojům, ze kterých se učíme o světě."

Všechny online přednášky proběhnou zdarma na facebookových stránkách My Street Films: https://www.facebook.com/mystreetfilms.cz.

 

Program masterclassů My Street Films otevřený zdarma veřejnosti

10. května // Masterclass Eriky Hníkové
Od filmového námětu k dokumentární tvorbě

Erika Hníková se věnuje dokumentární tvorbě přes sedmnáct let. Její celovečerní filmy získávají silný divácký ohlas nejen u nás, ale i v zahraničí. Ve své masterclass bude mluvit o tom, jak se z nápadů v hlavě stávají filmové náměty a o tom, co se s filmovým námětem děje dál tváří v tvář realitě natáčení filmu. Své zkušenosti režisérky dokumentárních filmů a osvědčené tvůrčí strategie na pomezí literárního scénáře a intuice doplní ukázkami ze vznikajícího filmu Sólomatky v produkci České televize. Řeč však bude i o posledním dokončeném filmu Každá minuta života.

Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19.00.
Více na: https://www.facebook.com/events/1694714060730752/
Moderuje Tereza Reichová, dokumentaristka a lektorka My Street Films.

 

31. května // Masterclass Adama Ol’hy
Jak uvidět film v hledáčku kamery

Dokumentarista a kameraman Adam Ol’ha představí možné způsoby práce s kamerou při tvorbě dokumentárních filmů. Řeč bude o schopnosti dlouhodobého pozorování, ale i o tom, jaká úskalí i možné výhody s sebou přináší dokumentární režie s kamerou v ruce.

Svůj výklad doplní ukázkami z autorských filmů Martin-Lisabon či Nový život, ale též z filmů, kde působil jako kameraman či spolurežisér. Jedním z nich je dokumentární série Arzenál, která přinesla formálně inovativní zkoumání možností filmové řeči. Stranou nezůstane ani dlouhodobá spolupráce s Janem Švankmajerem, která započala filmem Hmyz a našla své pokračování ve snímku Alchymická pec.

Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19.00.
Více na: https://www.facebook.com/events/965411954221216/
Moderují lektoři My Street Films.

 

2. června // Masterclass Jiřího Zykmunda
Skutečnost a filmová realita prostřednictvím kamery

Režisér a kameraman Jiří Zykmund představí své zkušenosti z práce režiséra a kameramana dokumentárních, ale i hraných filmů. Výklad doplní ukázkami ze svého filmu Ztracený břeh. Řeč bude také o úskalích i výhodách této dvojrole, o významu pozorování i citu pro režijní zásah v pravou chvíli.

Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19.00.
Více na: https://www.facebook.com/events/1893654410783211/
Moderují lektoři My Street Films.

 

28. června // Masterclass Jana Foukala
Režie na pomezí fikce a dokumentárního filmu

Režisér a hudebník Jan Foukal je autorem filmů, u kterých lze stěží definovat jasný žánr. Ve své masterclass promluví o významu hravosti v autorské tvorbě.

Ukázky ze vznikajícího filmu Zámek jsou otiskem nejen pandemických omezení, ale i možností tvůrčí svobody na 38 m2 jednoho bytu. Spolu s ukázkami z filmu Ahoj Babu otevře tato masterclass prostor pro reflexi etických výzev dokumentárního filmu a hledání výrazových prostředků pro vědomou práci s mimozáběrovou realitou filmu. Stranou nezůstane ani jeho poslední dokončený film Marťanské lodě.

Online masterclass proběhne živě na Facebooku od 19.00.
Více na: https://www.facebook.com/events/307160607463885/
Moderují lektoři My Street Films.

Aktuální informace k programu sledujte na webových stránkách mystreetfilms.cz nebo na facebooku mystreetfilms.

 

O My Street Films

Celoroční vzdělávací projekt My Street Films propojuje zájemce o dokumentární tvorbu z řad široké veřejnosti s profesionálními českými dokumentaristy. Každý rok v dubnu vyhlašujeme veřejný open call, kam se zájemci mohou přihlásit se svými filmovými náměty. Vybraní uchazeči získají zdarma účast na workshopech s inspirativními českými dokumentaristy v Brně a v Praze. V září pořádáme soutěž o nejlepší krátký dokumentární snímek My Street Films Award, jejíž vítěz získá možnost představit svůj film ve festivalové premiéře na MFDF Ji.hlava, a v průběhu celého roku organizujeme veřejná promítání a masterclassy s hosty z řad filmových tvůrců.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024