čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Titulní strana knihy
© Archiv vydavatele



Jak se proměňuje učitelské povolání?

ČR: Jedinečná kniha, která v angličtině přibližuje proměny českého učitelského povolání v posledních generacích, vychází v angličtině. Autorkou knihy Teachers on the Waves of Transformation (česky Učitelé na vlnách transformace) je Dana Moree.

Autor článku: 
Filip Poštulka

Kniha vychází s podtitulem School Culture Before and After 1989 (kultura školy před rokem 1989 a po něm). Věnuje se tomu, jak velké změny ve strukturách a kultuře společnosti v uplynulých desetiletích promítly do vnímání učitelského povolání. Kniha tyto proměny zkoumá a snaží se jim porozumět s pomocí důkladného výzkumu na dvou školách v menším městě ve středních Čechách. Autorka zde sleduje osudy dvou generací učitelů. Při rozhovorech s pedagogy, vedením i rodiči se zaměřuje na oblast vztahů, hodnot, sdílených příběhů i symbolického a rituálního světa – tedy na kulturu školy. Kniha má 204 stránek a vychází v Nakladatelství Karolinum.

Jak se přizpůsobujeme?

 „Záměrem knihy je porozumět tomu, jak velké historické změny ovlivňují jemné předivo vztahů, jak a proč se přizpůsobujeme a to jak starým, tak i novým pořádkům, a jak si můžeme uchovat integritu a autenticitu v měnícím se světě,“ vysvětluje autorka Dana Moree a doplňuje: „Prostředí školy se stává jakýmsi mikrosvětem, ve kterém to vše můžeme vnímat pod drobnohledem naší každodennosti.“

 

O autorce:

Mgr. Dana Moree, Dr., působí na Katedře občanských studií Fakulty humanitních studií UK. Zabývá se tématy, které se týkají interkulturního soužití, jako jsou identita, kultura, procesy vyloučení, inkluze, kulturní nedorozumění a konflikt. V posledních letech se věnovala výzkumům, které se zaměřovaly na vliv společenských změn na oblast vzdělávání a angažovanost jednotlivců i skupin. Dále se věnuje divadlu utlačovaných, a to jak prakticky, tak i výzkumně.   

 

O Katedře občanských studií FHS UK:

Jde o první samostatnou katedru v České republice, která je zaměřená na problematiku občanské společnosti a občanského sektoru. Propojuje teorii a praxi, výzkum a jeho aplikaci ve všech tématech, kterými se zabývá. Jde například o filantropii, dobrovolnictví, lidská práva, udržitelný rozvoj, sociální inovace a podnikání, společenskou odpovědnost firem, řízení lidských zdrojů a další. Více informací najdete zde: https://ksos.fhs.cuni.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024