středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Titulní strana obálky knihy
© Zdroj: www.knihyzed.czIzraelsko-americký spisovatel Tuvia Tenenbom pokřtí svou novou knihu v Praze

PRAHA: Proč se židovští muži nesmí podívat na židovské ženy? V Česku mimořádně oblíbený spisovatel Tuvia Tenenbom přichází s novou knihou „Po čem rabíni touží“, kterou představí 22. listopadu v Praze. Jde o jeho šestou knihu vycházející v češtině u Nakladatelství Zeď. Čeština je i vůbec prvním jazykem, v němž nové Tenenbomovo dílo spatří světlo světa.

22.11.2022
Autor článku: 
Lucie Šplíchalová/ika

Tenenbom se v knize opět vydává na cestu, tentokrát ale nenajezdil tisíce kilometrů. Na této své zatím nejtěžší cestě se vydal k vlastním kořenům, do obtížně pochopitelného a proniknutelného světa ortodoxních Židů v Jeruzalémě, kde vyrůstal. Vyzpovídal lidi z prostředí, o němž většina z nás neví vůbec nic. Sám se snažil v tomto světě zorientovat. Výsledný obrázek je neobyčejně vtipnou a zároveň „politicky“ nekorektní zprávou o dnešních ortodoxních Židech a jejich životě. Kniha je plná zábavných dialogů i pronikavých pozorování. Je přirozené, že Tuvia Tenenbom na své cestě hledá také sám sebe.

Tenenbom již v mládí opustil život v ortodoxní židovské společnosti, aby se mohl nahlas ptát na vše, co jej napadne. Po letech života v liberálním New Yorku zjistil, že si musí čím dál víc i zde dávat pozor na otázky, které klade. Postupně si uvědomil, že jeho někdejším rabínům z ortodoxní komunity, kteří jsou svázaní božími zákony, by se život v dnešním "liberálním" New Yorku, který je pro změnu svázaný všeobecnou korektností, líbil. Proto se vypravil do Izraele, aby navázal tam, kde před lety skončil. Začal otázkou: Proč se židovští muži nesmí podívat na židovské ženy. Pokračoval např. dotazy: Jak to, že někteří ortodoxní Židé vůbec neznají Bibli? Proč uctívají rabína víc než Boha? Proč na otázku odpovídají otázkou? Proč je v Jeruzalémě víc rabínů než koček? Kdo znamená víc - rabín nebo rebe? Proč se ženy smějí dívat na muže? Proč někteří chodí oblečeni jako ve středověku? Co se stane, až Bůh všechny vzkřísí? Proč se nesmí říkat Bůh? A kdo přijede na bílém oslu? Aby se dopátral odpovědí, prochodil izraelsko-americký autor Svaté město křížem krážem. Navštívil školy i hroby, snědl spoustu jídla a vypil hektolitry coca-coly. Mluvil se stovkami lidí, od běžných Židů po rabíny, od Aškenázů po Sefardy, od žebráků po milionáře, od šejdířů po svaté muže. Svými otázkami řadu lidí provokoval a díky tomu často zjistil, co si doopravdy myslí.

Tuvia Tenenbom se narodil v roce 1957 v Izraeli, vyrůstal v ortodoxní židovské rodině a byl předurčen k životu rabína, stejně jako jeho otec. Coby mladík ale odjel do USA a usadil se v New Yorku, protože umění mu učarovalo víc. Začal psát hry a založil divadlo Jewish Theater of New York. Stal se „zakladatelem nové formy židovského divadla“, jak o něm napsal francouzský list Le Monde. Vedle toho začal Tenenbom psát eseje a sloupky do novin, přispívá do Die Zeit, Corriere della Sera či Jediot Achronot. Poté začal psát knihy. Antisemitismus, který prostupuje dnešní Německo i 70 let po druhé světové válce, zachycuje jeho první kniha I Sleep in Hitler’s Room (Spím v Hitlerově pokoji), jejíž vydání v Německu provázelo nadšení i pohoršení kritiků. Následovala knížka Catch the Jew! (Chyťte Žida!), která zkoumá soužití Izraelců a Palestinců, zároveň si všímá podivuhodné role evropských politiků a organizací, sypajících peníze do palestinských projektů a zcela jednostranně se stavějících na stranu Palestinců proti Izraeli. Pak přišla kniha The Lies They Tell (Všechny jejich lži), neuvěřitelně otevřený vhled do americké společnosti, který — ač byl napsán těsně před vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách — odhaluje kořeny dnešní politické proměny USA, rozpor mezi liberálním pobřežím a zbytkem země, velmi rozšířený antisemitismus, nenávist k Izraeli i pokrytecký postoj k černochům. Dopady uprchlické krize v Německu zkoumal v Hello, Refugees! (Čau uprchlíci!), brexit a antisemitismus v Británii pak v knize The Taming of the Jew (Krysy Jejího Veličenstva). Všechny knihy Tuvii Tenenboma uvádí na český trh Nakladatelství Zeď.

www.knihyzed.cz

 

O nakladatelství

Nakladatelství ZEĎ dvou českých novinářů – Jana Dražana a Jana Perglera – se zaměřuje na chytré knihy s poutavými příběhy, jimž je blízká demokracie, humanita, vzdělanost i jiskřivý humor. Knihy, které zde vycházejí, nahlížejí pod povrch i do budoucnosti. S přesným novinářským čichem předkládá ZEĎ čtenářům publikace, které bystře reagují na současné dění a současně hájí hodnoty svobodné evropské společnosti s vědomím jejích kořenů i historie. Na knižním trhu působí od roku 2016.

Jan Dražan: 30 let pracuje v médiích. Začínal v roce 1991 v Lidových novinách. Působil v Mladé frontě DNES a IN magazínu Hospodářských novin. Později v Týdnu, Lidových novinách a Echo24.cz a Týdeníku Echo jako zástupce šéfredaktora. Dnes pracuje v Českém rozhlasu a je spoluzakladatelem Nakladatelství Zeď. Je spoluautorem knihy Václava Cílka Poutník časem chaosu, s Janem Perglerem pak napsali knihy rozhovorů Náš Václav Havel, Člověk 25, Tango pod Hradem a Jak se z toho nezbláznit.

Jan Pergler: Dlouholetý novinář. Začínal v roce 1991 v Lidových novinách, posléze v Týdnu, Mladé frontě DNES. Vedl IN magazín Hospodářských novin, působil v Deníku. Počátkem 90. let stál u zrodu nadace Člověk v tísni. Dnes pracuje v ČSOB a je spoluzakladatelem Nakladatelství Zeď. Spolu s Janem Dražanem je autorem knih Náš Václav Havel, Člověk 25, Tango pod Hradem a Jak se z toho nezbláznit. V roce 2022 vydal s Jiřím Rumlem knihu Ruml naruby.

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Vydavatelství Radioservis představuje CD Moravia Brass Band V PŮLNOČNÍ HODINU. Moravia Brass Band je největší žesťové těleso v ČR a rezidenční orchestr Brno Brass Festu. Třicet hudebníků v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim popularizuje hru na žesťové nástroje, představuje jedinečné programy a aranžmá, zve výjimečné hosty, a především vytváří specifické uskupení: žesťový orchestr – brass band.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
07.12.2022

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022