čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Interaktivní loďka Davida Černého
© Archiv pořadateleInteraktivní Loďka Davida Černého v Automatických mlýnech podpoří děti s hendikepem

PARDUIBCE: Umělecké dílo od světoznámého umělce Davida Černého je nově k vidění v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích. Loďka, která vznikla díky pardubické rodinné společnosti JHV, je technologicko-uměleckým dílem, které svým pohybem odporuje fyzikálním zákonům. Cílem celého projektu je sběr finanční podpory pro Základní školu a Praktickou školu SVÍTÁNÍ, o. p. s., která více než 30 let vytváří bezpečný přístav pro děti a mladé dospělé s mentálními i fyzickými hendikepy.

Autor článku: 
Press_Automaticke mlýny

„Loď nám připomíná, že nikdy nevíme, kdy budeme dole a kdy nahoře. I proto se škola SVÍTÁNÍ stala bezpečným přístavem pro všechny, kteří mají ve svém životě velká či malá znevýhodnění,“ říká ředitelka školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská a dodává: „Zároveň jsem nadšená z toho, že kvalitní umění může být spojené se získáváním peněz pro smysluplné projekty.“ Odkazuje tím na skutečnost, že Loďku lze jakýmkoli příspěvkem rozhoupat.

Po vložení příspěvku se Loďka začne pohybovat nečekanými způsoby – s nepřirozenou rychlostí a v různých úhlech. Pohyby jsou navrženy tak, aby narušily běžné vnímání přirozenosti a přinutily dárce k zamyšlení nad světem kolem nás. Loďka se po chvíli zastaví a aby se opět rozhýbala, potřebuje finanční podporu od kolemjdoucích, což pro dárce vytváří jedinečný zážitek. Navíc je socha doplněna o lidský prst – ukazováček, který dává každému dárci pocit, že svým příspěvkem doslova pohnul světem.

„Každým příspěvkem, kterým naši Loďku rozhoupete, nám pomáháte nezapomínat, že pro někoho se zkrátka život houpe jinak,“ říká Miluše Horská.

Pardubická společnost JHV, která navrhla tento neobvyklý koncept dobročinného projektu, je zároveň jeho investorem a výrobcem. Ke spolupráci přizvali Davida Černého, se kterým je pojí dlouhodobá spolupráce na vývoji a výrobě jeho významných pohyblivých děl, jako jsou například Motýli, kteří nedávno přistáli na pražském Máji. Umělec David Černý je autorem konceptu sochy, Milan Guštar zase zvukových efektů. Oba pracovali bez nároku na honorář a společnými silami přivedli na svět jednoduché, ale přesto chytré řešení, které dokonale odráží motto společnosti JHV: „V jednoduchosti je síla“. Zároveň projekt podpořil majitel Automatických mlýnů Lukáš Smetana, který zdarma umožnil umístění sochy před areálem.

„Vývoj a výroba trvaly přes rok intenzivní práce. Výsledkem je technologicky pokročilý unikát, který má za cíl nejen podpořit hendikepované děti, ale také sloužit dalším dobročinným projektům,“ uvedl Jan Hvížďala, spolumajitel společnosti JHV. Výsledkem je nejen esteticky působivé umělecké dílo, ale i funkční nástroj, který přináší radost a podporu tam, kde je nejvíce potřeba.

Podstavec sochy je masivní kvádr z cortenové oceli vysoký přes 3 metry, celková výška díla dosahuje 6,6 metrů. Povrch Loďky je pokryt novinovými články o škole Svítání, s povrchovou úpravou odolnou vůči celoročním venkovním podmínkám. Umělecké dílo zaujalo své nezaměnitelné místo v soukromém prostoru areálu Automatických mlýnů, konkrétně ve veřejném prostoru vstupního parku tak, aby bylo všem na očích. Každý den má kolemjdoucím připomenout, že v životě, stejně jako na moři, se někdy nedějí věci tak, jak si mnohdy naplánují a že nikdy předem neví, co jim život přinese.

„Od samotného začátku je mým cílem, aby mlýny ožily, byl v nich celodenní provoz, a proměnily se tak v pulzující městskou čtvrť, kam může zavítat kdokoli a kdykoli. Umístění sochy nám pomáhá tuto myšlenku ještě více podpořit a navíc, a to je ještě důležitější, společně s návštěvníky areálu pomůžeme dobré věci,“ komentuje své rozhodnutí umístit sochu před Automatické mlýny jejich majitel a architekt Lukáš Smetana a dodává: „Podobně jako škola Svítání, která poskytuje svým studentům bezpečný přístav, i Automatické mlýny jsou místem, kde každý jedinec může být sám sebou. Tím, že se areál nachází na pravém břehu řeky Chrudimky, může být pomyslně vnímán jako přístav, kde je každý vítán.“

Loďka, která se jeví jako obyčejná houpačka pro děti, je umělecké dílo, které symbolizuje životní cestu plnou překážek a naděje, a zároveň předvádí dopad, který mohou mít technologie a inženýrství na společenskou odpovědnost ve světě.

„Interaktivní Loďku pro školu Svítání poprvé představíme veřejnosti 1. června 2024 v Automatických mlýnech v rámci dětského víkendu. Pro návštěvníky spolu s týmem připravujeme dílničky pro děti, rodinná dětská představení, akce na piazzettě s hasiči, zábavný dětský program na terase galerie GAMPA a další aktivity. Program startuje v sobotu i v neděli už v 10:00, představení sochy je naplánované na sobotu ve 14:30 v platanovém háji před Automatickými mlýny. Přijďte spolu s námi podpořit dobrou věc,“ uzavírá Lukáš Smetana.

 

Automatické mlýny

Automatické mlýny, navržené Josefem Gočárem pro bratry Winternitze v Pardubicích a zapsané na seznam Národních kulturních památek České republiky, prošly od roku 2020 do 2023 rozsáhlou transformací na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem změny je majitel veřejných prostor areálu a budovy sila architekt Lukáš Smetana. Ten zahájil obnovu tohoto unikátního místa ve spolupráci s městem Pardubice a Pardubickým krajem. Díky intenzivní rekonstrukci se areál v září 2023 slavnostně otevřel veřejnosti, přičemž se veřejnosti poprvé otevřelo i Gočárovo obilné silo. Zatímco v přízemí objektu je pobočka turistického informačního centra, v horním patře vznikl multifunkční sál s terasou. V bývalé hlavní mlýnské budově působí krajská Gočárova galerie, v severní části městské vzdělávací centrum Sféra a městská galerie GAMPA.

 

JHV

Pardubická rodinná firma se od svého založení v roce 1999 vypracovala mezi špičkové evropské dodavatele průmyslové automatizace. JHV Group propojuje konstrukci, vývoj a výrobu montážních linek, ale také poradenství pro komplexní výrobní projekty a špičková softwarová řešení pro průmyslové firmy. Společnost patří do zebřičku největších rodinných firmem Česka časopisu Forbes. V roce 2017 získala oceněni EY Technologický podnikatel roku a titul Czech Best Managed Company 2022 od Deloitte.

 

Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o. p. s.

 

Škola Svítání začínala před více než 30 lety jako záchrana pro děti i rodiče v době, kdy nebyla společnost dětem s hendikepem příliš nakloněna. Dnes je bezpečným přístavem pro více jak 200 dětí, které zde mají nejen klidné zázemí, ale i dostatek inspirace a příležitostí rozvíjet se do maximální míry svého potenciálu. Z jedné třídy se škola rozšířila do 4 budov, kde vedle výuky probíhají také terapeutické dílny, denní stacionář a všechny potřebné terapie.   

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024