čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
12. ročník festivalu Hudební léto Kuks začíná 26. června
© Hudební léto Kuks (archiv)



Hudební léto Kuks 2021

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

00:00 - 00:00
Autor článku: 
Vít Havlíček

Následující koncerty budou tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, vždy od 18:00. Představí se na nich přední interpreti – sólista opery ve Stuttgartu Petr Nekoranec, německý basista Wolf Matthias Friedrich, polský varhaník Tomasz Soczek, sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček, violoncellista Tomáš Jamník, soubor Ensemble Inégal a další. Vedle novodobé premiéry skladby z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby pedagoga pražské AMU Martina Hyblera.

Festival zahájí v sobotu 26. června 2021 v 18:00 v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové Plzeňská filharmonie s dirigentem Jiřím Rožněm. Koncert bude patřit dvěma významným klasicistním skladatelům, u nichž si připomínáme významné výročí. Wolfganga Amadea Mozarta a jeho slavnou Symfonii g moll KV 550 není třeba představovat. Jan Václav Voříšek (1791-1825) se narodil ve východočeském Vamberku ve stejném roce, jako zemřel Mozart. Voříškova Symfonie D dur patří k významným českým symfoniím první poloviny 19. století.

Druhý koncert se již bude konat stejně jako všechny následující v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu. V sobotu 10. července na něm vystoupí tenorista a sólista opery ve Stuttgartu Petr Nekoranec a cembalistka a varhanice Eva Bublová, která je vítězkou interpretační soutěže Pražské jaro. Z vokálních skladeb jsou na programu zařazeny árie J. S. Bacha, G. F. Händela, A. Vivaldiho a A. Stradelly, ale také Ingemisco z Verdiho Requiem nebo Otče náš L. Janáčka. Dále uslyšíme Bachův Koncert F dur BWV 978 pro cembalo, na varhany pak Mozartovu Strahovskou improvizaci a Fantasii a fugu B dur A. Boëlyho.

Třetí koncert 24. července nabídne violoncellistu a rovněž vítěze soutěže Pražské jaro Tomáše Jamníka, s nímž zahraje polský varhaník a pedagog na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě Tomasz Soczek. Vedle Bachova varhanního Preludia a fugy G dur BWV 541 a Suity G dur BWV 1007 pro violoncello sólo zazní druhá věta Dvořákova violoncellového Koncertu h moll v úpravě s varhanním doprovodem a varhanní Capriccio fis moll op. 36c, jehož autorem je polský skladatel Mieczysław Surzyński. Vrcholem tohoto koncertu bude světová premiéra kompozice pedagoga pražské AMU Martina Hyblera s názvem Memento mori op. 51, na téma jedné ze šporkovských árií a vyobrazení, které se nachází na dveřích v kukském kostele Nejsvětější Trojice.

Na čtvrtém koncertu 7. srpna zazpívá sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček se slovenským varhaníkem Markem Mosnárem. Vokální díla budou převážně od slovenských autorů 18. až 20. století, mezi něž patří J. P. Bajan, J. L. Bella, A. Albrecht, M. Schneider-Trnavský, J. Móri, F. Kafenda a Š. Németh-Šamorínsky. Tato v Čechách méně známá díla doplní varhanní skladby Preludium a fuga C dur BWV 547 J. S. Bacha, první tři části Sonáty c moll F. Mendelssohna-Bartholdyho a úvodní část Sonáty g moll G. A. Merkela.

Festival zakončí 21. srpna německý basista Wolf Matthias Friedrich, který vystoupí spolu s hráčem na barokní trubku Jaroslavem Roučkem a souborem Ensemble Inégal a jeho uměleckým vedoucím Adamem Viktorou. Vokální díla budou od G. Ph. Telemanna, J. S. Bacha a G. F. Händela, od něhož zazní i Suita D dur HWV 341 pro trubku a orchestr. V podání těchto interpretů bude provedena také novodobá premiéra skladby z kukského archivu, konkrétně Ave Regina in D od milosrdného bratra a žaka Josepha Haydna Abundia Micksche.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a koná se pod záštitou kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

 

Přehled koncertů festivalu:

sobota 20. 6. 18:00 - kostel Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem

Plzeňská filharmonie

Jiří Rožeň – dirigent

W. A. Mozart, J. V. Voříšek

                                                     

sobota 10. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu

Petr Nekoranec – tenor

Eva Bublová – cembalo, varhany

J. S. Bach, G. F. Händel, A. Vivaldi, A. Stradella, G. Verdi, L. Janáček a další

 

sobota 24. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu

Tomáš Jamník – violoncello

Tomasz Soczek – varhany

J. S. Bach, A. Dvořák, M. Surzyński

světová premiéra skladby Martina Hyblera

 

sobota 7. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu

Gustáv Beláček – bas

Marek Mosnár – varhany

J. S. Bach, J. L. Bella, M. Schneider-Trnavský, F. Mendelssohn-Bartholdy a další

 

sobota 21. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu

Wolf Matthias Friedrich – bas

Jaroslav Rouček – barokní trubka

Ensemble Inégal

Adam Viktora – dirigent

J. S. Bach, G. Ph. Telemann, G. F. Händel a další

novodobá premiéra skladby z kukského archivu

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024