PRAHA: Jedinečné prostory barokního refektáře dominikánského kláštera, ležícího mezi Jilskou a Husovou ulicí, jsou už od roku 2015 domovem pro cyklus komorních koncertů Hudba bez hranic. Pořádá jej už od roku 2008 spolek České kořeny, letos je to tedy už 16. ročník cyklu. Především díky přesídlení pod střechu dominikánského kláštera, jemuž patří dík za skvělou spolupráci, si však Hudba bez hranic mohla začít budovat své věrné a stálé publikum.
Rezidenčním souborem cyklu je dvanáctičlenný smyčcový soubor Martinů Strings Prague, vystupují zde však i další vynikající interpreti, ať už jako sólisté s tímto souborem nebo samostatně. Svůj název dostala Hudba bez hranic díky důrazu na tvorbu českých skladatelů nebo představování českých interpretů, žijících v zahraničí. V cyklu se představila i řada zahraničních umělců, kteří mají vřelý vztah k české hudbě a propagují ji v zemích, kde žijí. Cyklus ve svých programech také zdůrazňuje sílu hudby jako univerzálního jazyka a propojení české kultury s kulturami dalších zemí.
Soubor Martinů Strings Prague založil a umělecky vede houslista Jaroslav Šonský, laureát ocenění Gratias Agit za nezištnou propagaci české kultury v zahraničí, který sám donedávna žil mezi švédským Norrköpingem a Prahou. Se svým souborem koncertoval již při řadě významných příležitostí doma i v zahraničí, letos například během státní návštěvy prezidenta Petra Pavla v Lucembursku. Na koncertech Hudby bez hranic v dominikánském klášteře však vystoupili i další špičkoví umělci. Sopranistka ND Marie Fajtová, houslový virtuos Ivan Ženatý, violoncellista Tomáš Jamník, violista Karel Untermüller, barytonista Roman Janál, flétnista a skladatel Jaroslav Pelikán, také například Krása kvartet aj.) Od svého počátku Hudba bez hranic přinesla již desítky tematicky zaměřených koncertů. Její stále se rozrůstající okruh příznivců a návštěvníků oceňuje špičkové výkony umělců a často objevnou dramaturgii koncertů, ale také jejich neopakovatelnou atmosféru.
Nejbližším koncertem cyklu je 16. 10. koncert Martinů Strings Prague s Klárou Valentovičovou – mladičkou slovenskou flétnistkou, která již ve svých 14 letech posbírala řadu ocenění na Slovensku i na mezinárodních soutěžích mladých talentů. Na programu budou skladatelé A. Dvořák, J. V. Mysliveček, Jindřich Feld (jehož náročný koncert pro flétnu a smyčce Klárka zahraje) a J. Suk.
Tak jako v sezonách dřívějších, nabízí Hudba bez hranic i letos koncerty špičkové kvality za dobrovolné vstupné. To umožňuje mj. trvalá podpora ze strany MČ Praha 1 nebo Nadace Život umělce a spolupráce se sponzory, jejichž pomoc pořádající spolek velmi oceňuje (patron souboru M. J. Stránský a Přítomnost, advokátní kancelář Kubík, Tomislav Vašíček z Vídně ad.) Vážíme si i trvalé přízně sympatizujícího publika a zveme další zájemce, kteří se mohou přihlásit na mailu m.fialkova@centrum.cz
HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.
ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.
ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).
ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.
Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.
"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské