neděle
20. září 2020
svátek slaví Oleg
Sametová revoluce - náměstí Svobody, Brno
© Foto: archiv HaDivadlaHaDivadlo si připomíná třicáté výročí sametové revoluce

BRNO: První veřejné svědectví o událostech na Národní třídě si vyslechli diváci revue Rozrazil, se kterou HaDivadlo společně s Divadlem Husa na provázku (tehdy Divadlo na provázku) hostovalo v Praze v Junior klubu Na Chmelnici 17. listopadu 1989. V den listopadového výročí se letos obě divadla opět sejdou a oslaví třicet let od sametové revoluce v prostorách Divadla Husa na provázku. Společně s novým uskupením Terén (pod záštitou Centra experimentálního divadla) zvou Brňany k účasti na události Třicet. Horizontální oslava.

17.11.2019
16:00
Autor článku: 
TZ/ika

První veřejné svědectví o událostech na Národní třídě si vyslechli diváci revue Rozrazil, se kterou HaDivadlo společně s Divadlem Husa na provázku (tehdy Divadlo na provázku) hostovalo v Praze v Junior klubu Na Chmelnici 17. listopadu 1989. Publicistický formát scénického časopisu umožnil divadelníkům představení přerušit a konfrontovat tak diváky s aktuálním děním v ulicích na základě výpovědi brněnského studenta filosofie, Romana Ráčka. Ten přednesl autentické postřehy o nestandardním zásahu pohotovostních jednotek na Národní třídě v rámci interview vedeném Břetislavem Rychlíkem (HaDivadlo) a Petrem Oslzlým (Divadlo na provázku).

„Současně to předznamenalo stávku všech československých divadel, protože to byla zase dvě malá brněnská divadla (HaDivadlo a Divadlo na provázku), která hned druhý den, 18. listopadu, vstoupila do stávky jako první – už v 16 hodin. Za HaDivadlo jsme tehdy s Milošem Černouškem (Cyril Drozda) a Marianou Chmelařovou byli jako jediní Brňané přítomni založení Občanského fóra 19. listopadu v Činoherním klubu v Praze,“ poznamenává tehdejší člen HaDivadla, režisér Břetislav Rychlík. „Role HaDivadla a Divadla na provázku se poté projevila vůdčí úlohou během listopadových dnů v Brně. S Miroslavem Donutilem a nedávno zesnulým Františkem Derflerem jsme moderovali a řídili jako mluvčí všechna setkání na náměstí Svobody včetně generální stávky. Josef Kovalčuk, zakladatel HaDivadla, byl následně kooptován jako poslanec do České národní rady, kde sehrál klíčovou roli při tvorbě řady nových zákonů demokratického státu,“ doplňuje Rychlík.

V den listopadového výročí se letos obě divadla opět sejdou. 17. listopadu oslaví třicet let od sametové revoluce v prostorách Divadla Husa na provázku na Zelném trhu. Společně s novým uskupením Terén (pod záštitou Centra experimentálního divadla) zvou Brňany k účasti na události Třicet. Horizontální oslava. Osou této oslavy svobody se stane přesně třicet rozhovorů se třiceti osobnostmi. Témata těchto rozprav budou reflektovat nejen posledních třicet let demokracie, ale akcentovat i aktuální společenské dění a nálady. Cílem této oslavy je vytvořit v Brně místo pro setkání a společné rozjímání občanů nad minulostí, současností a vývojem společnosti do budoucna. Akce začíná v 16 hodin.

Zdroj: www.hadivadlo.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Gloriet v Poděbradech, rekonstrukce domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích a oprava varhan v Markvarticích. To jsou vítězové letošní soutěže veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO. Hlasování bylo poprvé rozdělené do dvou kol, 14 krajských finalistů si rozděluje částku 100 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2020

PRAHA: Zahrada Centra pro dětský sluch Tamtam ve Stodůlkách se 16. září odpoledne proměnila v bradavickou kolej, která vypadala k nerozeznání od té, jakou známe z filmových adaptací úspěšné literární série J. K. Rowlingové o mladém čaroději Harry Potterovi.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap
Co se děje
18.09.2020

SUŠICE: Třetí ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Sušici skončil v sobotu. O festivalové dění v netradičním termínu babího léta od 10. do 12. září byl zájem větší, než organizátoři očekávali. Cestu si k nim našlo 550 návštěvníků, a to navzdory nepříznivé epidemiologické situaci a snížení počtu projekcí.

Plzeňský kraj
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.09.2020

ZAHRANIČÍ: Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, rodáka z Uherského Hradiště a absolventa zlínské filmové školy, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Acampadoc v La Villa de los Santos v Panamě. Film, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, uvidí v příštím roce také diváci České televize.

Zlínský kraj, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2020