úterý
30. listopadu 2021
svátek slaví OndřejGymnasia cantant 2009

BRNO: Již po patnácté se v Brně uskutečnila ve dnech 29. dubna – 1. května hodnocená přehlídka Gymnasia cantant 2009, ovšem letos nově pro všechny středoškolské sbory v rámci první Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů.

Hodnocená přehlídka se za dobu své existence stala nejen neodmyslitelnou součástí brněnského kulturního života, ale především místem, kde se setkávají ty nejlepší sbory z celé naší republiky.

Letos se Gymnasia cantant zúčastnilo dvanáct smíšených středoškolských sborů, které nastudovaly povinnou skladbu a byly vybrány na postupových přehlídkách v jednotlivých krajích České republiky. Tyto sbory se v Brně setkaly, aby změřily své síly, načerpaly inspiraci a společně prožily tři dny naplněné hudbou.

Pořadatelé (občanské sdružení Gymnasia cantant a Gymnázium, Brno, Vídeňská 47 ve spolupráci s Unií českých pěveckých sborů a NIPOS-ARTAMA) za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a Fondu Leoše Janáčka opět přichystali zpěvákům velmi zajímavý program. Kromě samotného soutěžního vystoupení souborů nechyběl koncert Sbory sborům ve dvoraně VUT, nácvik Janáčkova Otčenáše ve společném ateliéru pod vedením Mgr. Jana Ocetka, Cantant Party v Klubu Fléda, společný zpěv pro Brno na nádvoří Nové radnice pro primátora Romana Onderku či slavnostní závěrečný koncert v překrásném sále Besedního domu.

Porota, která pracovala ve složení Mgr. Tereza Bystřická, doc. Jan Kostečka, Mgr. Ivan Sedláček, Mgr. Jiří Skopal, PhD. a Mgr. Svatava Šubrtová, zařadila sbory do jednotlivých pásem.

Celou přehlídku provázela, vedle velmi kvalitních výkonů jednotlivých sborů, také příjemná atmosféra, o kterou se zasloužili zvláště pořadatelé, kterým je třeba velmi poděkovat. Také je nutno vyzdvihnout práci všech sbormistrů, kteří se mnohdy ve svém volném čase věnují práci s mládeží a rozvíjí u nich lásku ke sborovému zpěvu a hudbě vůbec. Věřím, že další ročník Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů se svým vrcholem v Brně (na Gymnasia cantant) bude neméně úspěšný a příjemný, jako byl ročník 2009.

 

Host přehlídky

Sextet +, Gymnázium Nový Jičín, Karel Dostál

 

I. kategorie

Zlaté pásmo

Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl

VOŠP a SPgŠ Litomyšl

Milan Motl

sbor získal zvláštní ocenění poroty za scénický projev sboru

Puellae et Pueri

Gymnázium a SOŠ Nový Jičín

Karel Dostál a Josef Zajíček

Smíšený pěvecký sbor Gymnázia Orlová

Petra Rašíková

sbormistryně získala zvláštní ocenění poroty za nejlepší dirigentský výkon

Pěvecký sbor Palora

Gymnázium Jana Opletala, Litovel

Marcela Barvířová

Mladí madrigalisté

Gymnázium, Brno, Vídeňská 47

Helena Jankovská a Jaroslav Černocký

 

Stříbrné pásmo

Pěvecký sbor Song Vsetín

Masarykovo gymnázium a Jazyková škola, Vsetín

Helena Kaločová

Smíšený pěvecký sbor VOICES

Gymnázium Karviná

Daniela Zuková

Pěvecký sbor Gymnázia Hodonín

Gymnázium Hodonín

Josef Ilčík

Cum decore I

Gymnázium F.X. Šaldy, Liberec

Zuzana Kubelková

Gauneramus

Gymnázium Dr. Václava Smejkala, Ústí nad Labem

Vladimír Saska

Garrendo

Gymnázium Frenštát pod Radhoštěm

Ivana Klvaňová a Petr Václav Michna

 

Barbora Novotná

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Krátký propagační film o plzeňských Loosových interiérech zvítězil na mezinárodním cestovatelském filmovém festivalu Amorgos Tourism Film Festival, který se konal ve dnech 4. – 9. listopadu 2021 na řeckém ostrově Amorgos. Promosnímek s názvem Adolf Loos Plzeň: Vydejte se za osudy unikátních interiérů od plzeňského studia Petrohrad obdržel hlavní cenu v kategorii Tour destination – Countries a obstál v konkurenci filmů z 37 zemí světa.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.11.2021

ČR: Úvodní strana obálky s poetickým zimním záběrem na kapli sv. Cyrila a Metoděje, sv. Václava a sv. Urbana na Hradišťku u Velkých Bílovic evokuje adventní a vánoční čas... Zadní stranu naproti tomu vyplňuje snímek kaple Svatého Ducha v Podolí na Uherskohradišťsku.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Senioři, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
29.11.2021

ČR: Mezi projekty, které vznikly na podporu dětského čtenářství, se objevil během covidové pandemie nováček. Internetová platforma, kterou založily dvě kamarádky, maminky malých dětí, nadšené čtenářky a skautky. Chtějí pomoci dětem, rodičům, učitelům či knihovníkům zorientovat se v knižních novinkách dětské literatury, a vzaly proto na sebe nelehký úkol doporučovat knížky, které z nepřeberného množství titulů stojí za přečtení. Pečlivě je vybírají podle zájmu, věku a čtenářské úrovně dětí i dospívajících. Pokud tedy při výběru té správné knížky pod stromeček pro své ratolesti momentálně tápete a nechce se vám procházet webové stránky jednotlivých nakladatelů, dejte si poradit od Mravenčí chůvy.

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
24.11.2021

BRNO: Čerstvého vítěze jedné z kategorií České ceny za architekturu, brněnský DADA distrikt, si mohou kromě odborníků prohlédnout i běžní fanoušci architektury. Oceněnou stavbu veřejnosti otevírá festival Open House Brno (OHB). Osobní prohlídky zdařilé rekonstrukce stoleté tovární budovy proběhnou na konci května 2022, video s povídáním jednoho z iniciátorů projektu však zájemci už teď najdou na Youtube kanálu OHB.

Jihomoravský kraj
Architektura, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.11.2021