sobota
31. října 2020
svátek slaví Štěpánka
Logo
© Archvi Ministerstva kulturyGenerální ředitelkou Národní galerie v Praze bude od ledna Alicja Knast

PRAHA: Ministr kultury Lubomír Zaorálek rozhodl o nové generální ředitelce Národní galerie v Praze. Od ledna se jí na šest let stane Alicja Knast, která do června 2020 působila jako generální ředitelka Slezského muzea v Katovicích. Do konce roku povede Národní galerii v Praze stávající generální ředitelka Alena Anne–Marie Nedoma. Během následujících 2,5 měsíců bude A. Knast již jezdit do Prahy, aby se připravovala na svou novou roli.

Autor článku: 
Petra Hrušová

„Vybral jsem si Alicji Knast, protože velice dobře obstála ve všech částech celého výběrového procesu. Prokázala jasné manažerské schopnosti, má za sebou řadu mezinárodních ocenění a představila jasnou vizi, jak více oslovit laickou veřejnost a dostat Národní galerii na mapu špičkových galerií a muzeí světa,“ řekl o nové generální ředitelce ministr Lubomír Zaorálek.

V srpnu 2020 doporučila výběrová komise ministru kultury L. Zaorálkovi po 2. kole otevřeného konkurzu na pozici GŘ Národní galerie v Praze (dále NGP) tři kandidáty v pořadí: Marek Pokorný,  Alicja Knast, Jiří Fajt. Všichni tři doporučení prošli v průběhu srpna ještě tzv. assessment centrem (manažersko-psychologický test), které bylo vedené externí společností DMC management consulting, která má v této oblasti řadu zkušeností. Obdobné programy firma zajišťovala v minulosti např. pro Českou televizi, TV Nova, či Komerční banku atd. Materiály tří kandidátů, které představili před výběrovou komisí, byly v anonymizované podobě rovněž odeslány několika osloveným zahraničním expertům. Ministrovi kultury z oslovených odborníků poslali své posudky nakonec z vídeňské Albertiny, Kunsthalle a newyorského Metropolitního muzea. Na základě všech těchto podkladů (koncepce, pohovor s výběrovou komisí, assessment centrum a posudky zahraničních expertů) rozhodl o vítězi.

 

Krátká informace o nové GŘ NGP A. Knast:

Alicja Barbara Knast, MA

  • Muzeoložka, muzikoložka
  • Studium: Adam Mickiewicz University Poznaň, London Metropolitan University – School of Art, Architecture and Design

 

  • Generální ředitelka Slezského muzea v Katowicích (2014 - 2020), generální ředitelka Hornoslezského muzea v Bytomi (2014 – 2016), výkonná ředitelka Muzea dějin polských Židů ve Varšavě (2012 – 2014), kurátorka projektů Muzea Fryderika Chopina ve Varšavě (2009 – 2011)
  • Autorka: stálé expozice Chopinova muzea, základní expozice Muzea POLIN nebo revitalizačního projektu Slezského muzea v Katowicích
  • Konzultantka: Muzea polské historie, Královského hradu Wawel, města Rybnik, Muzea Velkého polského povstání, Muzea paměti Sibiře
  • Autorka řady odborných textů
  • Držitelka mnoha oborových ocenění

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Duben a květen byly rekordními měsíci dárcovství. Na podzim se oproti jaru něco změnilo. Malá divadla, neziskovky, sociální služby, sociální podniky, na ty všechny má situace brutální dopad a v první vlně spouštěly své kampaně s žádostmi o dary. Teď se společnost opět ocitla v situaci, která je pro všechny stresující. Mnozí jsou ale už vyčerpaní, paralyzovaní a nevěří, že to má smysl. Pojďme společně najít cesty, jak pomoci i v druhé vlně!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
30.10.2020

ČR: Ministerstvo kultury udělilo k 28. říjnu 2020 Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020. Letošní porota jmenovaná ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény; cena in memoriam za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Miloši Formanovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Senioři
Co se děje
28.10.2020

ČR: Hlavní roli v novém seriálu Terapie sdílením hrají esemesky. Osm zpráv, osm epizod a osm příběhů. Příběhů, které inspirovali reální odesilatelé a příjemci krátkých vzkazů, jež jsou na první pohled zdánlivě úsměvné a prosté, ve skutečnosti ale vypovídají mnohem víc. Svou autentičností reflektují realitu současných vztahů, které se z velké části odehrávají na displejích našich telefonů. A zatímco jejich pokročilé funkce jsme se naučili ovládat, abychom zůstali v kontaktu, paradoxně jsme v zajetí jedniček a nul osaměli. A právě o tom, že v tom nejsme sami, seriálová novinka internetové televize Mall.tv je. V dobrém i zlém.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
30.10.2020

ČR: Vydavatelství Radioservis představuje audioknihu Pavel Kosatík: ČLOVĚK MÁ DĚLAT TO, NAČ MÁ SÍLU. Pět kapitol ze života Olgy Havlové čte Jiří Ornest. Je to už skoro čtvrt století od chvíle, kdy odešla Olga Havlová, první manželka Václava Havla. Přesto zůstává zapsána v srdcích pamětníků, v poslední době se dokonce zdá, že cestu k ní si dokážou najít i mladší generace.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.10.2020