úterý
30. listopadu 2021
svátek slaví Ondřej
Vizuál k výstavě
© Zdroj: https://www.facebook.com/zenskyspolekcvGalerie Město vystaví díla indiána z ubytovny

CHOMUTOV: Chomutovská Galerie Město 27. listopadu od 18:00 hodin otevírá novou výstavu v podchodu kruhového objezdu v Palackého ulici. Představí práce umělce, malíře a indiána Ladislava Špontáka, který maluje krajinu převážně Krušných hor. Výstava je prodejní a má dobročinný charakter.

od 27.11.2021 do 19.12.2021
18:00
Autor článku: 
Tereza Dvořáková/ika

Díky podpoře města Chomutova Galerie město vedle vlakové stanice využívá také pro výstavní činnost vitríny v podchodu kruhového objezdu. Výstava tematicky navazuje na předešlou výstavu o rekultivované krajině a představuje krajinomalbu výtvarníka a indiána (jak o sobě někdy sám autor výstavy říká) Ladislava Špontáka. Vernisáž od 18:00 na kytaru hudebně doprovodí chomutovský hudebník Martin Jáchym.

Vstupné je zdarma. Výstava je prodejní a má dobročinný charakter. Získané finance půjdou na nákup barev malíři Ladislavu Špontákovi. Ten žije momentálně na ubytovně v Kadani. Přijďte podpořit malíře na vernisáž, nebo se jen tak projděte kolem. Třeba vás některá z krušnohorských krajin osloví.

Momentálně se snažíme drobnými aktivitami podpořit život v kruhovém objezdu. Město Chomutov nám vyšlo vstříc a poskytlo vitríny za účelem provozování galerie. Z díla Ladislava Špontáka jsme vybrali pouze akvarely a suchou křídu. Tyto techniky totiž umožňují autorovi zdůraznit barevnost přírody, do které se za malováním vydává. “ říká o aktuální výstavě Tereza Dvořáková, předsedkyně Ženského spolku, který galerii provozuje.

Když mě Tereza oslovila s tím, že by chtěla vybrat některé mé práce na výstavu v Chomutově, měl jsem velkou radost, že o mou tvorbu je stále zájem. Do přírody se snažím vycházet vždy na více dní, zde nejraději tvořím. Příroda má totiž pro mne tvar, barvu, ducha, kterého nelze definovat, uchopit ani se naučit. Osobně mám rád Krušné hory, ale objevuji krajiny i ve svém bezprostředním okolí,“ doplnil Ladislav Šponták, malíř.

Ladislav Šponták je malíř, který se narodil v Podkarpatské Rusi. Oba jeho dědové byli malíři. Ve čtyřech letech se s rodiči přestěhoval do Kadaně a za svůj život vystřídal mnoho zaměstnání – automechanik, obráběč kovů, zámečník, zaměstnanec čerpací stanice apod. Celý svůj život se ale věnoval výtvarné tvorbě, maluje, vytváří plastiky, koláže a rád čte. Sám o sobě říká, že 12 let žil v přírodě, ve které tvořil a do přírody se stále rád vrací. Momentálně bydlí na ubytovně, přesto nepřestává malovat. Výstava přiblíží jeho krajino tvorbu akvarelem a suchou křídou.

https://www.facebook.com/zenskyspolekcv

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Za zrušený XXXII. Muzejní adventní trh Muzea východních Čech v Hradci Králové, který se měl konat poslední listopadový víkend, připravuje muzeum  alternativní náhradu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
30.11.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Otevřený dopis ministru kultury České republiky Lubomíru Zaorálkovi.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
29.11.2021

ČR: Kniha amerického muzikologa Daniela E. Freemana, předního zahraničního odborníka na hudební kulturu v českých zemích osmnáctého století, vychází v nakladatelství Vyšehrad v souvislosti s připravovaným filmem Petra Václava Il Boemo. Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejznámějších skladatelů vážné opery v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v Itálii a ovlivnil mladého Mozarta, s nímž se několik let přátelil. U nás je však dnes Mysliveček znám hlavně díky pozdějším legendám inspirovaným jeho dobrodružným životem a předčasnou smrtí.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
30.11.2021

PLZEŇ: Krátký propagační film o plzeňských Loosových interiérech zvítězil na mezinárodním cestovatelském filmovém festivalu Amorgos Tourism Film Festival, který se konal ve dnech 4. – 9. listopadu 2021 na řeckém ostrově Amorgos. Promosnímek s názvem Adolf Loos Plzeň: Vydejte se za osudy unikátních interiérů od plzeňského studia Petrohrad obdržel hlavní cenu v kategorii Tour destination – Countries a obstál v konkurenci filmů z 37 zemí světa.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.11.2021