čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Vizuál k výstavě
© Zdroj: https://www.facebook.com/zenskyspolekcv



Galerie Město vystaví díla indiána z ubytovny

CHOMUTOV: Chomutovská Galerie Město 27. listopadu od 18:00 hodin otevírá novou výstavu v podchodu kruhového objezdu v Palackého ulici. Představí práce umělce, malíře a indiána Ladislava Špontáka, který maluje krajinu převážně Krušných hor. Výstava je prodejní a má dobročinný charakter.

od 27.11.2021 do 19.12.2021
18:00
Autor článku: 
Tereza Dvořáková/ika

Díky podpoře města Chomutova Galerie město vedle vlakové stanice využívá také pro výstavní činnost vitríny v podchodu kruhového objezdu. Výstava tematicky navazuje na předešlou výstavu o rekultivované krajině a představuje krajinomalbu výtvarníka a indiána (jak o sobě někdy sám autor výstavy říká) Ladislava Špontáka. Vernisáž od 18:00 na kytaru hudebně doprovodí chomutovský hudebník Martin Jáchym.

Vstupné je zdarma. Výstava je prodejní a má dobročinný charakter. Získané finance půjdou na nákup barev malíři Ladislavu Špontákovi. Ten žije momentálně na ubytovně v Kadani. Přijďte podpořit malíře na vernisáž, nebo se jen tak projděte kolem. Třeba vás některá z krušnohorských krajin osloví.

Momentálně se snažíme drobnými aktivitami podpořit život v kruhovém objezdu. Město Chomutov nám vyšlo vstříc a poskytlo vitríny za účelem provozování galerie. Z díla Ladislava Špontáka jsme vybrali pouze akvarely a suchou křídu. Tyto techniky totiž umožňují autorovi zdůraznit barevnost přírody, do které se za malováním vydává. “ říká o aktuální výstavě Tereza Dvořáková, předsedkyně Ženského spolku, který galerii provozuje.

Když mě Tereza oslovila s tím, že by chtěla vybrat některé mé práce na výstavu v Chomutově, měl jsem velkou radost, že o mou tvorbu je stále zájem. Do přírody se snažím vycházet vždy na více dní, zde nejraději tvořím. Příroda má totiž pro mne tvar, barvu, ducha, kterého nelze definovat, uchopit ani se naučit. Osobně mám rád Krušné hory, ale objevuji krajiny i ve svém bezprostředním okolí,“ doplnil Ladislav Šponták, malíř.

Ladislav Šponták je malíř, který se narodil v Podkarpatské Rusi. Oba jeho dědové byli malíři. Ve čtyřech letech se s rodiči přestěhoval do Kadaně a za svůj život vystřídal mnoho zaměstnání – automechanik, obráběč kovů, zámečník, zaměstnanec čerpací stanice apod. Celý svůj život se ale věnoval výtvarné tvorbě, maluje, vytváří plastiky, koláže a rád čte. Sám o sobě říká, že 12 let žil v přírodě, ve které tvořil a do přírody se stále rád vrací. Momentálně bydlí na ubytovně, přesto nepřestává malovat. Výstava přiblíží jeho krajino tvorbu akvarelem a suchou křídou.

https://www.facebook.com/zenskyspolekcv

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024