ČR: Ať už budete chtít zlepšit své vystupování a herecké schopnosti ve videích na sociální média, míříte na filmová plátna, nebo chcete lépe rozumět filmu a tvorbě audiovizuálního umění, pak je program Free Cinema právě pro vás. Programy jsou určené pro všechny, kteří se chtějí věnovat filmové tvorbě nebo herectví. Nabídka zahrnuje praktické workshopy a teoretické přednášky vedené předními osobnostmi české kinematografie. „Dojížděl jsem až z Moravy, tři hodiny tam i zpět. Přesto to byla jedna z mých nejlepších životních investic,“ říká absolvent Lukáš Mach, jehož krátký film „Soucit“ byl nominován na mezinárodním festivalu v Cottbusu.
Co nabízí Free Cinema?
1. Jak vidět film? – Přednáškový cyklus o dějinách a analýze filmu, vhodný jako příprava na umělecké školy i pro nadšence toužící po hlubším porozumění kinematografii. Přednášky vedou přední osobnosti české kinematografie jako například Květa Chaloupková, Valeria Recmanová, Václav Kadrnka, Jan Vejnar, Petr Horák, Jiří Forejt a další.
2. Jak stvořit film? – Praktický kurz, kde si účastníci vytvoří vlastní film od nápadu po postprodukci, s odborným vedením z FAMU a podporou distribuce na festivalech a v kinech. Během kurzu se uchazeči dostanou od hledání námětu, zhotovení literárního a technického scénáře až k samotné realizaci, práci se zvukem, kamerou, střihem a postprodukcí. Kurz Jak vidět film? je k tomuto kurzu zdarma.
3. Jak hrát ve filmu? – Kurz zaměřený na filmové herectví, s praktickými cvičeními a možností zapojení do studentských filmů. Absolventi si z kurzu odnesou množství vlastních natočených etud pod dohledem režisérky Viktorie Rampal Dzurenko, získají nové přátelé a kontakty do budoucna. Kurzisté mají v ceně kurz Jak vidět film, zároveň se filmoví herci okamžitě mohou uplatnit v krátkých filmech studentů z kurzu Jak stvořit film.
Vzdělávací aktivity Free Cinema budou zahájeny 15. října 2024 premiérou krátkých filmů z předchozího ročníku. Přehlídka začíná v 19:30 v prostorách Kina Kavalírka. Vzdělávací aktivity začnou v říjnu 2024 a potrvají do května 2025.
Free Cinema se věnuje filmové výchově, produkci krátkých filmů a inovativní práci s publikem. Za více než jedenáct let uspořádala množství přednášek, workshopů a projekcí, které oslovily tisíce diváků. Pořádá jednorázové i celoroční kurzy pro filmové amatéry a podporuje rozvoj filmové výchovy na českých školách. Pedagogové si tak mohou vybírat z široké nabídky projektových dnů a praktických workshopů pro studenty. Sestavujeme též lukrativní program pro školy, jehož součástí je klasické filmové představení s hudebním doprovodem, ruchy a akrobaty. Free Cinema vytváří kurátorská řešení na klíč: pro festivaly, kina, kulturní centra i galerie.
HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.
ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.
ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).
ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.
Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.
"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské