<p>ČR: Sdružení Wikimedia Česká republika, popularizátor celosvětové encyklopedie Wikipedie, organizuje fotografickou soutěž, ve které budou dobrovolníci fotografovat české památky. Tato soutěž je součástí celosvětové akce Wiki Loves Monuments 2012, kterou pořádá nadace Wikimedia Foundation.</p> <p>Občanské sdružení Wikimedia Česká republika se připojilo k celosvětové fotografické soutěži Wiki Loves Monuments 2012, a to po velkém úspěchu, který tato událost zaznamenala v roce 2011. Tehdy se ovšem Česká republika ještě neúčastnila.<br />
Jedná se o fotografickou soutěž, které se účastní dobrovolníci z řad široké veřejnosti. Jejím cílem je fotografická dokumentace českých památek, v obecné rovině pak zvýšení povědomí o zajímavých, či jinak významných historických objektech na území naší republiky. </p> <p>Nemusí se jednat jen o všeobecně známé hrady a zámky, naopak organizátoři věří, že soutěž přinese zajímavé fotografie místních, často opomíjených či skoro neznámých památek a objektů.</p> <p>Česká část soutěže se koná pod záštitou generální ředitelky Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděždy Goryczkové a ředitele Slezského zemského muzea Mgr. Antonína Šimčíka.</p> <p>Zájemci budou moci přihlásit své fotografie v průběhu měsíce září 2012. </p> <p>Nezbytnou podmínkou účasti v soutěži je uvolnění soutěžních snímků pod svobodnou licencí Creative Commons CC BY SA 3.0 nebo podobné. Snímky v průběhu října vyhodnotí komise, ve které budou zastoupeni odborníci z oblasti fotografie, památkové péče a zástupci wikipedistů. V listopadu 2012 pak dojde k vyhlášení vítězných snímků, jejichž autoři získají peněžními nebo věcné ceny. Z vítězných snímků vznikne putovní výstava a kalendář.</p> <p>Fotografové si mohou z připraveného seznamu několika tisíc českých památek předem vybrat konkrétní objekt, který budou fotografovat: http://cs.wikipedia.org/…podle_okresu </p> <p> Kromě toho však mohou fotit i ve dvou speciálních kategoriích – pernštejnské, která je organizována ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v rámci akce Pernštejnský rok 2012, a slezské, kterou zastřešuje Slezské zemské muzeum v Opavě. Cílem této kategorie je dokumentace památek na slezském území České republiky.</p> <p>Fotografie pro tuto soutěž mohou dobrovolníci pořizovat již nyní. Hlavní aktivitu očekáváme ovšem v měsících červenci a srpnu. Vzhledem k tomu, že Wikimedia Česká republika již zorganizovala několik fotografických projektů, které byly úspěšné (pořízeno několik tisíců snímků) a vzhledem k nemalé oblibě české veřejnosti navštěvovat četné české památky, věříme, že soutěž bude úspěšná a obohatí Wikipedii nemalým množstvím svobodně šiřitelných snímků.</p> <p>Více informací lze nalézt na oficiálních stránkách akce:<br />
http://www.wikimilujepamatky.cz/</p> <p>Další informace jsou dostupné na hlavních celoevropských stránkách:<br />
http://www.wikilovesmonuments.eu/</p>
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.
PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.
HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.