středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Banner
© Archiv pořadateleFestival Theatrum Kuks 2022: multižánrová oslava vody a baroka

KUKS: Multižánrový festival THEATRUM KUKS na konci srpna už po jednadvacáté oživí krásné prostředí kukského údolí. Letošní 21. ročník se uskuteční od 24. do 28. srpna a bude věnován vodě, aby připomněl výročí 330 let od založení lázní Kuks. Barokní a barokem inspirované umění se ale bude ochutnávat všemi smysly. Diváky čeká divadlo, vážná hudba, tanec na vodě, programy pro děti a spousta dalších neopakovatelných zážitků, třeba barokní hostina s finalistou MasterChefa.

od 24.08.2022 do 28.08.2022
Autor článku: 
Ondřej Roubínek

Na začátku byla voda, konkrétně tři prameny vyvěrající ze země na břehu Labe. „Kukská krajina je magická, ale bez vody by se umělecky nerozvinula,“ vyzdvihuje ředitelka festivalu Theatrum Kuks Kateřina Bohadlová, proč je letošní ročník věnován právě vodě a kukským lázním.

Místní léčivé prameny byly jedním ze základních kamenů místa, které se na začátku 18. století stalo kulturním centrem evropského významu, kam přijížděli vystupovat i tvořit velcí umělci své doby. „Bez těch pramenů by si hrabě Špork postavil letní rezidenci nejspíš někde jinde a lázeňští hosté by tu nikdy neslyšeli ani takt z italské opery, ani notu v podání Šporkovy kapely,“ vysvětluje Bohadlová. Festival i další aktivity organizátorů se snaží navazovat právě na tradici Kuksu, který není „jen“ krásnou architekturou se slavnými sochami Matyáše Bernarda Brauna, ale centrem živé kultury a umění.

V pěti dnech festivalových dnech se návštěvníci mohou těšit na několik inscenací Geisslers Hofcomoedianten, kteří letos slaví 20. narozeniny, a jejichž novinka, nověbarokní muzikál Pudl a pudr, bude mít v Kuksu oficiální premiéru, či divadelní společnost JEDL s inscenací Santini, v níž herci Lucie Trmíková a Miloslav König zkonfrontují slavného barokního architekta s kukským geniem loci.

Lázně Kuks po 330 letech ožijí jedinečnou liquid light show, londýnská tanečnice Andrea Miltnerová předvede unikátní performanci přímo na Labi, dojde i na barokní šansony souboru Ensemble Damian a zpěvačky Aleny Hladké či na koncert Českého saxofonového kvarteta s hostem Davidem Ebenem.

Španělsko-americké duo Cantar alla Viola ve své historicky věrné interpretaci znovuobjeví kouzelné barokní spojení violoncella a ženského hlasu, na své si ale přijdou i děti, pro které zahraje Divadlo Drak, ToyMachine či Filharmoniště. Své speciální Polévkové divadlo bude servírovat Divadlo DNO Jiřího Jelínka, které přiveze i vlastní hosty či oblíbenou dětskou kapelu Bombarďák.

V rámci tradičního výletu do okolí uvaří svou variaci na barokní hostinu finalista oblíbené kuchařské soutěže MasterChef Jakub Borovanský a ožijí místa se zajímavou historií. U Jeschkeho rybníka vystoupí s pohybovou performancí Taxon Tereza Lenerová a spol., v kostele Povýšení svatého Kříže v Choustníkově Hradišti předvede uskupení ANMOEN dialog barokní a současné hudby s názvem Zrození - Zánik - Naděje.

Každý den budou probíhat barokování s inspirativními hosty, třeba historik Jaroslav Čechura bude zasvěceně vyprávět o smyslnosti barokního člověka. Návštěvníci budou mít během festivalu možnost vytvořit si vlastní obraz pomocí staré fotografické techniky modrotisku či namalovat akvarel s Jitkou Nejedlou v kukském plenéru.

Program, vstupenky a další informace najdete na www.theatrum-kuks.cz.

Doprovodný program je zdarma či dobrovolným vstupným.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu uspořádala vůbec 1. ročník Kolegia cestovního ruchu. Akce pro všechny aktéry cestovního ruchu Královéhradeckého kraje proběhla 1. 12. v Petrof Gallery v Hradci Králové za účasti náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Martiny Berdychové, zástupců destinačních společností i mnoha odborníků, včetně zástupce Ministerstva pro místní rozvoj.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.12.2022

ČR: Sháníte originální kulturní zážitek pro rodiče, prarodiče, přátele nebo kolegy v práci? Vánoční poukaz na Dramox je ideální volbou nejen proto, že ho můžete pořídit i na poslední chvíli! Obdarovaní se budou radovat z neomezené zábavy v podobě 300+ představení z oblíbených divadel. Nabídka se navíc neustále rozšiřuje.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
30.11.2022