úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Zdeněk Ruffer – Křeslo
© Archiv pořadateleFestival Landscape upozorní na krásu "nemíst“ a „vágních terénů“ od Florence, přes Žižkov do Malešic; zahájí jej Vladimir 518 a WWW Neurobeat

PRAHA: Landscape festival se opět vrací do Prahy, po loňském ročníku na Vysočině jej bude hostit česká metropole a jako v předchozí dekádě bude mít zázemí v budově Nákladového nádraží Žižkov. Od 13. června do konce září oživí Žižkov a část Malešic více něž dvě desítky site-specific architektonických intervencí a uměleckých instalací. Festival se tradičně věnuje širším souvislostem architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění. Jeho cílem tak není pouhé zpestření městské krajiny během léta, ale nabídka a hledání možností využití veřejných míst, ať už se jedná o místa pro zábavu nebo relaxaci.

od 13.06.2024 do 30.09.2024
Autor článku: 
Silvie Marková

K hrám i sportu bude například sloužit dvanáctimetrová kladina od Mjölk architekti, kteří jsou autory i dřevěné pergoly, jež bude naopak sloužit odpočinku. Nami Ňami studio myslí na nejmenší a v rámci festivalu bude sloužit dětským hrám jejich instalace Nami play nabízející alternativní pohled na místa pro hru. Převážně z recyklovaného materiálu pro Landscape festival vytvořil další monumentální objekt Jan Zdvořák, Elhl & Koumar architekti jsou pak autory dočasného altánu na Jarově. K posezení kolemjdoucí vyzve obří křeslo od Zdeňka Ruffera, na civilizační odpad pak upozorní dvojice umělců Aleš Hnízdil a Aleš Kurz. Do festivalu se letos dále zapojí například Dagmar Šubrtová, Anna Beata Háblová, MOD architekti, Epos 257, studia Prague Idiots nebo zerozero. Své vize nabídnou i studenti AVU z ateliérů intermedia I a intermedia II. Festivalová trasa propojí Nákladové nádraží Žižkov a Malešický les. Landscape festival připravil kurátorský tým Anna Borovská, Lada Kolaříková a Dan Merta.

13. června festival odstartuje symbolicky na Nákladovém nádraží Žižkov zdarma přístupný open air koncert Vladimira 518 a DJ Mika Trafika a kapely WWW Neureobeat. Festival potrvá až do 30. září 2024 a jako vždy jsou všechny akce přístupné zdarma.

Tříměsíční mezinárodní projekt je připravován ve spolupráci s hlavním městem Praha, Městskou částí Praha 3 a IPR Praha. Koná se pod záštitou náměstka primátora hl. m. Prahy Petra Hlaváčka a místostarosty Prahy 3 Pavla Dobeše. Landscape festival pořádá Architectura, z.s. v čele s Danem Mertou. Více informací je k dispozici na www.landscape-festival.cz.

Ideou letošního ročníku, který má podtitul Cesta z města je zahájení procesu „taktického urbanismu“ a „dočasného využití území“ místními obyvateli a komunitami. Fenomén dočasného využití hraje významnou roli jak při hledání budoucí podoby veřejných prostranství, tak i části areálu funkcionalistické památky Nákladové nádraží Žižkov. Proto do něj bude touto cestou zapojena kromě architektů, urbanistů, umělců a krajinářů i široká veřejnost. „Může tak vzniknout neformální městská laboratoř a experimenty prověřující úspěšnost různých způsobů využití, které propojí urbanismus, developerskou sféru, umění, aktivistické skupiny a nejširší veřejnost. Navíc nabízíme možnost navštívit a zažít ojedinělou pražskou divočinu netradiční formou,“ vysvětluje Dan Merta, zakladatel a ředitel Landscape festivalu. To ostatně potvrzuje například dočasná instalace dřevěného schodiště s názvem Žižkovská Highline od studia Archwerk u divadla Ponec, které díky Landscape festivalu svému účelu slouží od roku 2018 a nedávno prošla rekonstrukcí.

Festival naznačí zelenou linii, která se s revitalizací brownfieldu Nákladového nádraží Žižkov, stane cestou propojující ve stopě bývalé železniční trati oblast Krenovky (Florenc), vrchu sv. Kříže a sérii neurbanizovaných zalesněných ploch kolem Malešického lesa, táhnoucích se k přírodnímu parkům Smetanka a Klánovice–Čihadla s vazbami až do otevřené́ krajiny za hranicí metropole. Cesta nabídne jiný pohled na urbanismus a topografii Žižkova a části Malešic, setkání města a krajiny i hledání jejich rovnováhy. Dočasnými uměleckými a architektonickými intervencemi, ale také performancemi, divadlem, pohybovým uměním nebo jinými formami participativního umění zprostředkuje hlubší zážitek z přírody a iniciuje proces objevování městské krajiny a potenciálu veřejného prostoru.

Festivalový program nabídne i několik tematických výstav a doprovodných přednášek a diskusí, které se budou věnovat tématům jako jsou umění ve veřejném prostoru, taktický a zelený urbanismus. Některé z akcí se zaměří přímo na rozvoji městské části Prahy 3, na jejímž území se bude festival převážně odehrávat. „Praha 3 podporuje Landscape festival mimo jiné pro jeho schopnost otevírat diskuzi o budoucnosti veřejného prostoru. Festival neustrnul v minulosti, ani nesetrvává v prezentování současnosti, ale řeší i budoucí podobu jednotlivých lokalit. Dobře je to vidět například na proměnách Krenovky nebo Tachovského náměstí, o nichž Ladscape festival před lety otevíral diskuzi a dnes jsou již dokončené. Hodně se mluvilo také o vrchu Vítkov, kde už dnes probíhá první etapa rozsáhlé rekonstrukce,“ vysvětluje místostarosty Prahy 3 Pavel Dobeš a dodává: „u letošního ročníku vnímám jako zásadní téma rozvoj brownfieldu na bývalém Nákladovém nádraží Žižkov, především pak budoucnost historické budovy. Mým cílem je, aby se z této kulturní památky stalo kulturní a společenské srdce budoucí městské čtvrti. Budeme se bavit o tom, jak by toto centrum mohlo vypadat, budeme hledat inspiraci v zahraničí a řešit, proč má do této jedinečné industriální památky investovat hlavní město.“ Součástí festivalu bude mimo jiné výstava Nový Žižkov, na které veřejnosti představí architekta Eva Jiřičná svůj největší rezidenční projekt Centrum Nového Žižkova s unikátní rozvlněnou věží. Se svým návrhem zvítězila architektka Jiřičná ve velké mezinárodní architektonické soutěži v konkurenci 98 ateliérů z 30 zemí světa. Následně pět let probíhaly úpravy vítězného projektu podle požadavků řady různých institucí, aby bylo dosaženo shody na výškách a celkovém řešení zástavby.

Festival se konal na Žižkově poprvé v roce 2014, kdy inicioval záchranu ojedinělého funkcionalistického komplexu Nákladové nádraží Žižkov, který byl prohlášen kulturní památkou v roce 2013. V Praze se konal ještě v létech 2015, 2018, 2020 a 2022. V roce 2021 festival na měsíc upozornil na krásu Dolního Žižkova projektem Žižkovská spojka. Architektonické a urbanistické intervence je třeba vnímat v poloze akupunkturní participace, která umožňuje kreativní hledání budoucí proměny dnes často opomenutých lokalit. Tak jak došlo k proměně lokality Krenovka, kterou Landscape festival za podpory Prahy 3 transformuje a zabydluje ve spolupráci se dalšími organizacemi od roku 2018 – Krenovka, Sudop Real, Tanec Praha, Unijazz. Bohužel za naprostého nezájmu vlastníka okolních pozemků – Správy železnic.

 

VÝSTAVY

The Tokyo Toilets
fotografická výstava představující unikátní soubor veřejných toalet v tokijské čtvrti Shibuya

 

Nami play
projekty inspirativních dětských hřišť/design herní intervence

 

Evropská cena za městský veřejný prostor
bienální cena za nejkvalitnější projekty v EU, organizovaná CCCB od roku 2000

 

Terény a území
semestrální projekty ateliéru Tsikoliya/Janků – Archip Praha

 

Zelený generel a urbanistické studie rozvoje Prahy 3

aktuální a připravované projekty týkající se daných území

 

Industriální topografie / Kulturní klastry / Česko – Evropa

výběr 40 proměn industriální architektury na úspěšná kulturní centra

 

Nový Žižkov
prezentace projektu nové rezidenční čtvrti dle vítězného soutěžního návrhu ateliéru AI Design Evy Jiřičné

Landscate 02
inspirativní skateboardové parky v ČR a Evropě

 

VYSTAVUJÍCÍ UMĚLCI & ARCHITEKTI/výběr

 

• Dagmar Šubrtová

• Ehl Koumar architekti

• MÓD architekti

• Aleš Hnízdil

• Epos 257

• Ivan Kafka

• AVU – intermedia I, intermedia II

• Radek Kolařík

• Jan Tyrpekl

• Jan Zdvořák

• Anna Beata Háblová

• Mjölk

• Benedikt Tolar

• Miloš Šejn

• U/U Studio

• Prague Idiots

• zerozero

 

SPOLUPRACUJÍCÍ INSTITUCE

IPR Praha, AVU, Krenovka, Tanec Praha, Unijazz, CCCB Barcelona, Archip, Aerofilms, Sudop Real

 

FINANČNÍ PODPORA

Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Hlavní město Praha, Městská část Praha 3, Nadace české architektury, Sekyra Group, Penta Real Estate, Finep, Central Group, Pražská správa nemovitostí, Metrostav Development, Geosan, Kloboucká lesní, Stora Enso, Nema, Zahradnictví Kurz, Pražské služby, Egoé, Kolektory, Vivus, Pivovar Zíchovec, PSN, Toi Toi

 

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Radio1, Artmap

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024