čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatele



Festival Das Filmfest zítra zahájí snímek o největší fake news novodobé historie Německa Curveball

PRAHA: Na tři desítky nejaktuálnějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska se mohou od středy 20. října těšit filmoví fanoušci v pražských kinech Lucerna a Atlas. Hrané i dokumentární filmy 15. ročníku festivalu Das Filmfest mají v hledáčku události posledního století, které se vryly do historie, i nenápadné osobní příběhy na pozadí toku dějin a společenských problémů. V programové nabídce ale nechybí ani humor a nadhled.

od 20.10.2021 do 26.10.2021
Autor článku: 
Silvie Marková

Festival letos otevře film s názvem Curveball (Curveball – Wir machen die Wahrheit) režiséra Johannese Nabera, který odkrývá skutečný příběh jedné z největších fake news v novodobé historii o výrobě biologických zbraní pro Irák za vlády Saddáma Husajna. Představuje vykonstruovaný příběh, který rozjede sled událostí a navždy změní světovou politiku… Film přijedou osobně představit herci Sebastian Blomberg, představitel hlavní role, a Michael Wittenborn. K očekávaným snímkům letošního ročníku patří i další film podle skutečných událostí Táhněte do Moskvy! (Moskau Einfach!), který odhaluje špionážní skandál ve Švýcarsku z roku 1989, a osobně jej v Praze představí režisér Micha Lewinsky. Pozornosti jistě neunikne ani komedie Byli jednou dva rebelové… (Waren einmal Revoluzzer), který přijede při české premiéře představit herec Marcel Mohab. Snímek vychází ze skutečné události, kdy ruský kamarád ze studií požádá své vídeňské přátele o pomoc. Záchranná akce se však zvrtne a nezůstane pak kámen na kameni. Film získal na festivalu Max-Ophüls-Preis 2020 Cenu za nejlepší režii.  Dramaturgie letos představuje i dvě mimořádné osobnosti německého filmu, nabídne biografii Rainera Wernera Fassbindera a samostatnou retrospektivu Wernera Herzoga. Do Prahy na Das Filmfest míří i celá řada dalších režisérů a herců, kteří zde osobně své filmy uvedou.

V Praze se festival koná v kinech Lucerna a Atlas od 20. do 26. října a následně zavítá od 2. do 7. listopadu do brněnského kina Art. Samostatná retrospektiva Wernera Herzoga se uskuteční od 2. do 6. listopadu v pražském kině Ponrepo. Předprodej vstupenek již byl zahájen, kompletní program je na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.

Das Filmfest pravidelně nabízí několik tematických programových sekcí. V rámci sekce DAS FILMFEST SPEZIAL vedle zahajovacího snímku Curveball (Curveball – Wir machen die Wahrheit) nabídne například portrét legendárního režiséra Rainera Wernera Fassbindera s názvem Enfant Terrible. Téma emigrantů, kteří narážejí v nové zemi na nejrůznější úskalí přinášejí filmy Exil a Berlin Alexanderplatz. Humor na plátna kin vnese komedie černá jako noc a ostrá jako žiletka na téma milostného trojúhelníku Klikaři (Glück gehabt) nebo energická roadmovie na invalidním vozíku Zlaté rybky (Die Goldfische). Režisér Sebastian Brauneis a herečka Marlene Hauser v Praze osobně představí svou osvěžující lehkou lowbudgetovou letní pohádku ve stylu „nové vlny“ 3přátelé2nepřátelé (3FREUNDE2FEINDE).

Téma sekce s krátkým úderným názvem NE! / NÖ je o vzdoru, vzdoru vůči okolí, ale i potřebě vzepřít se někdy sám sobě. U nás ne příliš známý skandál s tajnými spisy z konce 80. let ve Švýcarsku, kdy policie špehovala statisíce občanů pro jejich údajné sympatie s politikou Sovětského svazu, připomíná film Táhněte do Moskvy! (Moskau Einfach!). Českou premiéru osobně podpoří jeho režisér Micha Lewinsky. Kritikou společenských hodnot a postojů generace třicátníků, která má zdánlivě vše, selhává však v naplnění nastavených ideálů je film Ne! (Nö), za který letos na MFF Karlovy Vary vyhrál Dietrich Brüggemann cenu za nejlepší režii. Jak najít v sobě sílu a vzepřít se domácímu násilí a emocionálnímu vydírání je tématem filmu Potápěč (Der Taucher) Güntera Schwaigera, který jej v Praze osobně uvede. Sekce dále nabídne drama Dokud nebudeme volní (Stürm: Bis wir tot sind oder frei) podle skutečného příběhu zločince Waltera Stürma, jehož útěky z vězení z něj učinily symbol levice v boji proti policejní brutalitě ve Švýcarsku v 70. a 80. letech. Snímek v Praze osobně představí režisér Oliver Rihs. A již zmíněnou komedii Byli jednou dva rebelové… (Waren einmal Revoluzzer).

Sekce VE JMÉNU RODINY (FAMILIENSACHE) nabízí obdivuhodně silné citové vazby i rodinná pouta, která je nutné zpřetrhat. Diváci se mohou těšit například na film německé oscarové režisérky Caroline Link Jak Hitler ukradl růžového králíčka (Als Hitler das rosa Kaninchen stahl), který nahlíží na problematiku židovské emigrace během nacismu i z pohledu dětí. Dále na literární adaptaci románu Siegfrieda Lenze Hodina němčiny (Deutschstunde) o vyrovnávání se s válečnou minulostí. Citlivá témata současnosti připomene hořkosladká odysea Oskar a Lili (Ein bisschen bleiben wir noch), o dětech uprchlíků, které jsou svěřeny proti své vůli do péče pěstounů. Drogová závislost rodičů je pak tématem Dívky z jehlového parku (Platzspitzbaby). Vysoce provokativní a zároveň estetická sci-fi Když už se jeden narodí (The Trouble with Being Born) zkoumá sílu vzpomínek, touhy, ale i prázdnoty. 

V sekci DIE DOKU dokumentární filmy zaostří jak na aktuální dění, tak i na události uplynulého století. Hned dva snímky Davos Daniela Hoesla, Julie Niemann a Fórum (Das Forum) Marcuse Vettera mají v hledáčku zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) 2020 a vliv těch mocných na ty ostatní. Snímek Davos, který zachycuje běžný život v kontrastu ke globální elitě, přijedou osobně uvést oba tvůrci. Program dále nabízí časosběrné road movie Wolfganga Etticha Německá cesta (Deutschlandreise) po východním Německu, který se po pádu zdi s dlouhými časovými odstupy vracel a setkával s týmiž lidmi. Zachytil tak jejich naděje i zklamání. Příznivci artových filmů jistě ocení autobiografickou esej Paříž – Ani den bez Tebe (Paris – Kein Tag ohne Dich) Ulrike Schaz, jež byla v sedmdesátých letech označena neprávem za teroristku, a v Praze film představí osobně. Švýcarsko-německý dokument Amazonky velkoměsta (Amazonen einer Grossstadt) diváky zase zavede mezi skupinu žen v Berlíně, které jako bojovnice ať už v MMA ringu nebo se zbraní v ruce na bitevním poli boří mýty o tradičním ženství.

Společně s kinem Ponrepo vzdá Das Filmfest hold legendárnímu režisérovi Werneru Herzogovi samostatnou retrospektivou, která se uskuteční od 2. do 6. listopadu. Herzog se nikdy nebál nových tvůrčích přístupů a nezalekl se ani herecké spolupráce na dílech vznikajících v naprosto odlišném tržním prostředí. „Právě autorská neohroženost a snaha nelpět na zaběhnutých tvůrčích postupech nás vede k uspořádání retrospektivy zaměřené výhradně na Herzogovu dokumentární tvorbu,“ vysvětluje za spolupořadatele retrospektivy David Havas z kina Ponrepo.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024