čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Banner festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/festival4dny



Festival 4+4 dny v pohybu zve na rozsáhlou výstavu současného umění Reality Do You Need Me? i kulatý stůl akademických galerií

PRAHA: Až do 26. září je možné zhlédnout výstavu současného umění Reality Do You Need Me v dlouho opuštěné secesní budově Nové strašnické školy. Šestadvacátý ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu zkoumá letos realitu, její podobu a uchopení tvorbou stovky umělců.

od 09.09.2021 do 26.09.2021
Autor článku: 
Anna Mašátová

Pořádat festival současného umění právě v opuštěné škole, v místě původně určeném ke zkoumání světa, a tedy i reality, je příležitost vytvořit unikátní, téměř laboratorní prostor, kde bychom se nemuseli obávat vlastních chyb a omylů, kde je možné zakoušet, zkoumat, ptát se a dozvídat, v jakých světech se navzájem nacházíme. Co je pro nás skutečnost? A lze ji sdílet, předávat nebo společně zažívat? Říká jedna z organizátorek a kurátorek festivalu, Denisa Václavová.   

Téma zpracovaly tři desítky kurátorů - Eva Jiřička, Lenka Sýkorová, Tomáš Svoboda, Vasil Artamonov, Otto M. Urban, Radek Wohlmuth, Gabriela Kotíková, Jakub Hošek, Milan Mikuláštík, Ondřej Horák, Dagmar Šubrtová, Zbyněk Baladrán, Marie Foltýnová, Tereza Severová, Marek Meduna, Dita Lamačová, Lucie Drdová, Galerie VI PER, Nela Klajbanová, Martin Mazanec, Jiří Ptáček, Vít Havránek, Jedinečné svatopěstitelské družstvo, Wariot Ideal, Jan Zdvořák, Kolektiv Nesladim, B.K.S. a third space & Michal Hor Horáček, Karolína Beranová, Máš umělecké střevo?, Cesta hrdinů - Lucie Štůlová Vobořilová a Michaela Matysová, Tomáš Janypka a kol., Kakalík, Xafika, Julian Hetzel. Výstava je otevřena zdarma denně kromě pondělí od 14:00 do 21:00.

V rámci festivalu běží také vzdělávací programy pro školy a víkendové rodinné dílny platformy Máš umělecké střevo?

Jakým způsobem jsou u vás v galerii vybíráni vystavující? Jaký je dlouhodobý dramaturgický záměr? Jak často vystavujete studenty? Jaké zázemí poskytujete vystavujícímu umělci a kurátorovi? Tyto a další otázky zazní v pátek 17. září během diskuze Dobrá praxe 4 aneb Kulatý stůl akademických galerií moderovaná Ondřejem Horákem. V rámci akce proběhne setkání a burza zkušeností vybraných akademických galerií z celé republiky, jejich kurátorek a kurátorů, respektive administrátorů výběru vystavujících. Celodenní program bude zahrnovat diskuse o dramaturgii galerií, o poměru vystavovaných studentů a zavedených umělců, o možnostech a limitech akademických galerií. Cílem je sdílení pozitivních příkladů, ukázky možností, i debata o finančně-koncepčních danostech zúčastněných galerií a především ustanovování či zavádění takzvané dobré praxe.

Na komentovanou cyklo-přednášku pro architektonické fanoušky za nejzajímavějšími stavbami pražské čtvrti Strašnice se můžete vydat s kurátorem Milanem Mikuláštíkem.

V neděli 26. září proběhne vyhlášení laureátů VII. ročníku Ceny Věry Jirousové pro začínající a již etablované kritičky a kritičky.  Na festivalové návštěvníky dále čekají divadelní a taneční představení, performance, program pro děti, koncerty a mnoho dalšího.

Vstup na výstavu a většinu vystoupení je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě je však na představení nutná rezervace. Informace ke vstupenkám, rezervacím i programu naleznete na www.ctyridny.cz

www.ctyridny.cz

www.facebook.com/festival4dny

FB událost: www.facebook.com/events/592662448366516

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024