čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Informátoři
© Viktor Kronbauer



Farma v jeskyni bude diskutovat o whistleblowerech

PRAHA: Soubor fyzického divadla Farma v jeskyni a PONEC - divadlo pro tanec připravili doprovodný program k nadcházejícím reprízám inscenace Informátoři. Ty proběhnou 13. a 14. října v čase pro představení méně obvyklém, v 21 hodin, a budou následovány diskusí s hosty. V inscenaci Informátoři se soubor zaměřil na odhalování nekalých praktik nadnárodních korporací, které ovlivňují skrytě život lidí na mnoha místech světa a neštítí se ani zločinů. Inscenace vychází z výzkumu pozadí konkrétní kauzy. Vážné téma se dotýká světa soukromého kapitálu, ale i politiky.

od 13.10.2016 do 14.10.2016
21:00

Obou diskusí se zúčastní zástupce Nadačního fondu proti korupci a oba večery mají i speciálního hosta:

Na první diskusi 13. 10. potvrdil účast senátor Václav Láska (http://www.vaclavlaska.cz/), bývalý předseda správní rady Transparency International - Česká republika, jeho advokátní kancelář poskytuje bezplatnou právní pomoc mimo jiné oznamovatelům korupce (whistleblowerům). Na 14. 10. pak senátor Libor Michálek (http://libormichalek.cz/), pravděpodobně nejznámější český whistleblower, vyznamenaný Nadačním fondem proti korupci Cenou za odvahu v r. 2011.

Mezinárodně oceňovaný soubor Farma v jeskyni pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského dlouhodobě zkoumá „nepohodlná” témata současnosti, která pro tvůrce představují nejen inspiraci k vytvoření díla, ale i cestu pro získávání přímé zkušenosti a platformu pro osobní rozvoj. Inscenace Farmy v jeskyni není snadné zařadit, obsahují všechny myslitelné prostředky: pohybové divadlo, tanec, živá hudba, zpěv či důmyslné projekce přenášejí na diváky celou škálu emocí. A tak, i když se každá zabývá odlišným tématem, jedno společné zůstává: intenzivní smyslový zážitek na mnoha úrovních. 

„Informátoři“ či „whistlebloweři“ jsou vnímáni většinou pozitivně – jsou to ti, kteří se jako zaměstnanci organizací snaží vynést na světlo či upozornit na protiprávní jednání, korupci či jiné podezřelé praktiky, které se daná organizace snaží zamlčet. V inscenaci Farmy v jeskyni se situace obrací – informátor působí ve skupině aktivistů jako sabotér. Kontext je však shodný – ať už jde o organizace či firmy, své chyby se často snaží zamést pod koberec a terčem odplaty se stávají ti nevinní.

Základem inscenace Informátoři jsou fakta ze skutečné kauzy, jejímž hlavním aktérem byla nadnárodní potravinová korporace a měla i skandální soudní dohru. Příběh se skutečně stal: Korporace nasadila do malé skupiny aktivistů mladou ženu, která pod falešným jménem předstírala společný zájem. Ve skutečnosti však předávala soukromé informace o členech hnutí a jejich spojencích z jiných zemí. Souvislosti vedly mimo jiné k vraždám rebelujících odborových dělníků korporace ve třetím světě. Jména obětí neobjasněných vražd nejsou zapomenuta, ale stala se součástí vizuální složky inscenace.

Tvorbě předcházel pečlivý výzkum. V rámci projektu LOBBY tvůrci zkoumali vlivy korporativního lobbingu na život běžného člověka v evropském i světovém kontextu. V Bruselu se setkali s vlivnými lobbisty pracujícími pro korporace, mluvili s novináři, aktivisty a účastníky kauzy. Autentické fragmenty z rozhovorů se staly dalším živým materiálem, s nímž inscenace pracuje. Na blogu věnovaném projektu stále můžete najít materiály z výzkumu.

Informátoři / Whistleblowers
PONEC – divadlo pro tanec
13. a 14. 10. od 21:00 hod
Vstupenky k dispozici na GoOut.cz 

Skryté kriminální praktiky korporací – myslíte, že se vás to netýká? Nepohodlná fakta nejsou pouze orwellovskou fantazií a z osudů lidí, kteří věděli příliš mnoho, mrazí. Čeká vás hypnotický zážitek na pomezí tance, videa a divadla dokumentu, inscenace pohlcuje intenzitou pohybu, emotivními obrazy a živou hudbou. Informátoři vás nenechají vydechnout.

Video-trailer: https://www.youtube.com/watch?v=0mmOgHHtMZE

Choreografická partitura je složena z řetězců pohybových situací, šílených, zároveň exaktních, které sdělují, že politické metody od násilných dělí jen tenké stěny, a akt násilí vždy míří proti křehkým lidským tělům, jejich důstojnosti a životu. Tělesná umění jsou proto ze své podstaty přímo odsouzena k vytváření pravdivých a zároveň i vysoce emotivně zasahujících obrazů násilí. V tomto projektu Vilo Dočolomanský uplatnil jako nikdy svůj choreografický dar.“ Nina Vangeli, Divadelní noviny

 

Mohlo by vás také zajímat...