čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví Jakub
Kryštof Koláček
© ANDEvropská asociace nezávislých scénických umění (EAIPA) má nového prezidenta, stal se jím zástupce AND ČR Kryštof Koláček

Autor článku: 
Janovská
ČR-ZAHRANIČÍ: Poslední valná hromada Evropské asociace EAIPA, která se uskutečnila 8. května 2024 přinesla několik novinek. Prezidentem organizace byl zvolen Kryštof Koláček z české asociace AND ČR. Ulrike Kuner, zastupitelka rakouské asociace, která byla v předchozích dvou funkčních období ve funkci ředitelky, byla nově jmenována do pozice generální ředitelky EAIPA. Novými členkami a členy rady jsou Inga Remeta (Slovinsko ) Chiara Baudino ( Itálie ) Stefan Prohorov ( Bulharsko ) Anna Steinkamp (Německo ) Milan Vračar ( Srbsko ) a Amy Fee ( Švédsko ). Kromě nového prezidenta a složení rady přivítala EAIPA do svých řad nové členy.
 
EAIPA vznikla v roce 2018 a momentálně čítá 23 členů z 18 evropských zemí. Je zastřešující organizací pro kulturní advokacii v Evropě a jejím cílem je především zviditelnit
nezávislý sektor a dosáhnout udržitelných pracovních struktur a podmínek jakožto dostatečného a stabilního financování pro každého umělce v Evropě.
 
Kryštof Koláček stojí například za divadelním Festivalem Kutná Hora a spolku Kulturní invaze z.s.. Mimo jiné je manažerem Divadla X 10 a aktivně působí na poli mezinárodních
vztahů v nezávislém sektoru. V EAIPA je zástupcem Asociace nezávislých divadel a je jedním ze zakladatelů a manažerem projektu Bavorsko - česká platforma.
 
„Gratuluji Kryštofovi Koláčkovi ke zvolení prezidentem EAIPA! Jako zástupce Asociace nezávislých divadel ČR Kryštof už dlouho pracuje na rozvíjení našich mezi
národních vztahů, které jsou pro nás tak důležité. Ať se mu v nové pozici práce daří. Gratuluji i všem členům a členkám boardu a také Ulrike Kuner ke zvolení generální manažerkou. Je to skvělý tým a věřím, že nezávislé divadlo bude mít díky tomu silné slovo,“ napsala kolegovi na svém facebooku Lenka Havlíková (ředitelka Divadla X10 a předsedkyně AND ČR.)

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024