úterý
16. dubna 2024
svátek slaví Irena
KaprKód
© Archiv



Dokumentární opera KaprKód Lucie Králové vplouvá do českých vod

PRAHA-ČR: Unikátní filmově-hudební projekt, dokumentární opera KaprKód, vplouvá po úspěšných zahraničních cestách i do českých vod. Nejnovější film režisérky a scenáristky Lucie Králové KaprKód objevuje originální formou „dokumentární opery“ zapomenutého českého hudebního skladatele Jana Kapra (1914-88). Vypráví silný a rozporuplný příběh progresivního umělce, experimentátora a později zakázaného prominentního komunisty, který byl téměř vymazán z oficiální paměti. Snímek vznikal pět let jako spolupráce renomovaných tvůrců z oblasti filmu, divadla a hudby. V české festivalové premiéře byl uveden 27. října na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, kde zvítězil v soutěžní sekci Česká radost. Do kin zamíří 14. prosince.

14.12.2022
Autor článku: 
Silvie Marková

Celovečerní zpívaný film, kombinující prvky současné opery, muzikálu, dokumentu a hrané rekonstrukce má již za sebou řadu úspěchů v zahraničí. Byl vybrán do prestižní soutěže Burning Lights ve švýcarském Vision du Reél i na řadu dalších mezinárodních festivalů (Dok.München, See the Sound Cologne, Bildrausch Film Fest Basel, Reykjavik IFF, Czech and Slovak Film Fest Australia, Sofia Documental IFF) a na mezinárodním filmovém festivalu v Krakově získal v červnu letošního roku cenu Golden Heynal za nejlepší hudební dokument. Trailer k filmu je k dispozici na https://youtu.be/xBOwj493sfw.

Cestu filmu na plátna českých kin mohou filmoví a hudební fanoušci podpořit na Donio.cz. Ačkoli je film dokončen, další náklady jsou spojeny s distribucí filmu, která je nákladná svým site-specific pojetím a hudebním přesahem. Dárci mohou do konce prosince vybírat z celé řady odměn.

Režisérka a scenáristka Lucie Králová s libretistou, divadelním a operním režisérem Jiřím Adámkem/Austerlitzem a skladatelkou Petrou Šuško zrekonstruovali Kaprův život na základě jeho dosud nezveřejněného soukromého hudebního, filmového i písemného archivu a transponují jej do současné operní kompozice, která nabízí nevšední audiovizuální zážitek plný nečekaných zvratů i humoru. Kaprův příběh zpívají členové mezinárodně uznávaného Českého filharmonického sboru Brno se sólistou Karlem Jakubů (Jan Kapr) a sbormistrem a skladatelem Petrem Fialou, který je posledním žijícím žákem Jana Kapra.

Jan Kapr se v 50. letech natolik proslavil propagandistickou hudbou, že byl oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání tehdejšího východního bloku, Stalinovou cenou. Tu v srpnu 1968 v reakci na ruskou invazi ale vrátil, načež následoval doživotní zákaz uvádění jeho děl. Zachoval se po něm rozsáhlý soukromý archiv, kromě neobvyklého filmového materiálu, který Kapr často koncipoval jako krátké hrané skeče, do nichž obsazoval sebe i své blízké, zahrnuje desítky partitur komorních skladeb i deset symfonií a léta neotevřené krabice s milostnou i politickou korespondencí. „Tyto dosud nikdy nezveřejněné materiály jsme převedli do operního libreta, které oživuje zlomové osobní, tvůrčí i politické okamžiky Kaprova života a zároveň interpretuje tento ikonický příběh 20. století ze současné perspektivy,“ vysvětluje režisérka a scenáristka Lucie Králová. Zpěváci například přezpívávají dopisy, jež Kapr adresoval prezidentu Zápotockému, aby pomohl svému příteli, legendárnímu zpěvákovi R.A. Dvorskému z tehdejšího komunistického kriminálu nebo přiznávají bílá místa v odkazu skladatele. Film se tak stává nejen netradiční biografií naplněnou Kaprovým svérázným humorem, ale i obecnější výpovědí o povaze paměti a schopnosti filmového média uchovat živé po jejich smrti. Zároveň si klade otázky jak dnes dešifrovat ambivalentní odkaz člověka bez povrchních soudů i jak rozumět touze člověka propsat se na věčnost. Diváci tak místo poslouchání výpovědí odborníků o portrétovaném umělci mohou přímo vstoupit do Kaprova vesmíru, tvořeném důmyslnou kompozicí vytříbených operních choreografií a syrových scének z jeho filmů. A nechat se obklopit propracovaným prostorovým zvukovým designem, inspirovaným Kaprovou kompoziční metodou šifrování. KaprKód je hravou i dramatickou šifrou, v níž si Jan Kapr více jak třicet let po své smrti ozvučuje vlastní němé filmy a stává se – jako skladatel vlastního života – i spoluautorem filmu.  „Minulost nikdy není definitivní. I Kaprovo hrdinské gesto ze srpna 1968, kdy v reakci na ruskou invazi Československa vrací Stalinovu cenu formou otevřeného dopisu svému příteli Šostakovičovi, se bohužel ve světle současné ruské agrese jeví stále aktuální,“ dodává Lucie Králová

Slavnostní premiéra, která zahájí distribuci filmu v českých kinech je plánována na 14. prosince 2022 v kině Lucerna. Následně bude film uváděn také formou speciálních eventů s koncerty a debatami s tvůrci. Do slovenské distribuce vstoupí KaprKód na jaře příštího roku.

Lucie Králová je režisérka, scenáristka, pedagožka FAMU a autorka řady dokumentů uváděných a oceňovaných na domácích i zahraničních festivalech. Třikrát získala cenu za nejlepší český dokument na MFDF Jihlava (Zlopověstné dítě, 2003 a Prodáno, 2005, KaprKód, 2022), její celovečerní debut Ztracená dovolená (2007) byl m.j. oceněn Křišťálovým glóbem pro nejlepší dokument na MFF Karlovy Vary. Jako dramaturgyně spolupracovala např. na snímcích V síti, Alchymická pec, Svět podle Daliborka, Zákon Helena, Uzamčený svět. Napsala knihu Rozumět televizi (NAMU, 2022), která je pohledem do vnitřního života a institucionálních mechanismů České televize, jež ovlivňují tvorbu dokumentárních filmů.

 

Odkazy:
Web: www.kaprkod.cz

Facebook: https://www.facebook.com/Kapr.docuopera

Instagram: https://www.instagram.com/kaprcode/

 

FILM: KaprKód / KAPR CODE

délka 91 minut

scénář a režie: Lucie Králová

libreto a režie sboru: Jiří Adámek/Austerlitz

hudba: Jan Kapr a Petra Šuško

zpívá: Český filharmonický sbor Brno, sbormistr Petr Fiala, sólista Karel Jakubů

zvuk: Michal Gábor, Petr Šoupa, Richard Müller

mix hudby: Petr Šoupa

sound design: Richard Müller

střih: Adam Brothánek

kamera: Tomáš Stanek, Adam Oľha, Petr Příkaský, Jakub Halousek

dramaturgie: Jan Gogola ml.

producenti: Andrea Shaffer / Mindset Pictures, Martin Řezníček / DOCUfilm Praha

koproducenti: Zuzana Piussi a Vít Janeček / VIRUSfilm, Věra Krincvajová / Česká televize, Michal Křeček /MagicLab

film podpořili: Státní fond kinematografie, Audiovizuálny fond, Jihomoravský filmový nadační fond

mezinárodní distributor: Lightdox

distributor: Mindset Pictures & DOCUfilm Praha

technický distributor: PilotFilm

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

ZAHRANIČÍ: „Xin chào Việt Nam, ahoj Vietname – tradice a současná kultura v dialogu“. Česká centra a Velvyslanectví České republiky v Hanoji se chystají na výjimečnou událost – zahájení České kulturní sezóny 2024–2025 ve Vietnamu. Zahajovací večer proběhl dne 9. dubna 2024 v prostorech českého velvyslanectví v Hanoji za účasti významných osobností vietnamské kultury, hostů z podnikatelské sféry, členů diplomatického sboru nebo ředitelů zahraničních kulturních institutů.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
10.04.2024

BRNO: Kulturní centrum co.labs zahajuje rozsáhlou rekonstrukci. Kromě propojení prostorů do jednoho tvůrčího místa se centrum zabývá také bezbariérovostí, modernizací, zkvalitněním infrastruktury a celkovou revitalizací původních i nově získaných prostorů. Projekt rekonstrukce zajistí výhodné podmínky pro rozvoj kreativní a umělecké obce Brna. Dále přispěje k vyšší kvalitě uměleckých děl a umožní prezentovat technicky náročnější umělecké projekty, včetně těch z českého i mezinárodního prostředí.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
15.04.2024

PRAHA: Hlavní město ve spolupráci se organizací Prague City Tourism a Městskou knihovnou v Praze symbolicky zahájilo rok Franze Kafky u příležitosti výročí 100 let od jeho úmrtí. Nejen pro Pražany je připraven program pro děti i dospělé zahrnující řadu projektů s kafkovskou tematikou. Kromě počinů z oblasti filmu, literatury, divadla a hudby vznikla také komunikační kampaň, jejíž součástí je také speciálně nazdobená tramvaj s motivy Kafkova života, která vyráží do pražských ulic v úterý 9. dubna.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
10.04.2024