středa
26. ledna 2022
svátek slaví Zora
Ilustrační snímek
© Archiv autorkyDny otevřených dveří brněnského centra pro autisty nabídnou netradiční křest knížek pro děti

BRNO: Dny otevřených dveří v termínu 15. - 19. listopadu pořádá v Brně letos otevřené centrum pro lidi s poruchou autistického spektra. Součástí programu Za sklem, jak se nezisková organizace jmenuje, bude i netradiční křest knížek pro děti z autorského projektu Hany Šormové s názvem Tuláčkův svět.

Autor článku: 
Hanka Šormová

Pohádkové knihy s cestovatelskou tematikou, které prostřednictvím malých průvodců - lvíčka Tuláčka a děvčátka Haneky, podporují dětskou zvídavost a kreativitu, vyšly brněnské autorce už dvě. „Kvůli pandemii však oficiální křest první i aktuálně nové knížky proběhne až nyní, a to tak, aby to bavilo především děti,“ říká Hana Šormová s poukazem na tvořivé aktivity přichystané pro nejmenší.

Křest s dětskými dílničkami se uskuteční 17. listopadu od 13 hodin v prostorách organizace Za sklem na Moravském náměstí v Brně. Kmotrou první knížky Hravá cesta po střední Evropě bude Šárka Souchopová, která stála u zrodu spolupráce autorky s touto organizací. Na roli kmotry druhé knihy Hravá cesta po západní Evropě kývla DJka a Miss ČR 2000 Michaela Salačová. 

„Mám dva kluky, dneska už jsou větší, ale jako malým jsem jim četla napínavé knížky. Cestování je naše rodinná vášen. Proto mě mile potěšila nabídka stát se kmotrou knížky plné cestovatelských pohádek. A taky velice ráda podpořím akci, která je určená dětem a ještě pomáhá,“ uvedla Salačová.

Zakladatelé Tuláčkova světa už totiž delší dobu s organizací Za sklem spolupracují. A i část výtěžku z prodeje hraček a knížek na místě, včetně jedné limitované kolekce, která zatím nebyla v prodeji, bude věnováno na nákup pomůcek pro lidi s poruchou autistického spektra.

„Už na gymnáziu jsem si dala závazek, že chci jednou pomáhat dětem v jejich přirozeném růstu a rozvoji. Muselo uběhnout dalších šestnáct let, než se tento závazek začal naplňovat ve formě Tuláčkova světa. Pomáhat autistickým lidem je už jen ona pomyslná třešnička na dortu a jsem za ni vděčná. Stejně jako za možnost uspořádat můj první velký křest knih v brněnském centru,“ říká autorka knížek Šormová.

Kromě křtu se během svátečního dne uskuteční také autorské čtení či rozdávání podpisů. Mezi 14 a 17 hodinou si pak mohou děti zahrát lvíčkovo pexeso, vyzkoušet techniku pískování obrázků, namalovat „zatoulaný“ kamínek, vyluštit rébus, nebo si nechat nazdobit obličej kresbou. Čeká je i drobné občerstvení a dětský přípitek. 

Zájemci mohou nahlédnout také do míst určených pro terapie pro autisty. Další program organizace Za sklem bude probíhat i v průběhu celého týdne.

 

Tuláčkův svět přináší zábavně-vzdělávací hry a pohádky pro zvídavé děti od 5 do 11 let. Hry, hračky a tvořivé sady na podporu dětské zvídavosti jsou dílem brněnské dvojice Hana Šormová a Ivan Uhlíř, kteří spolu vychovávají dva syny. V roce 2020 vydali knihu Hravá cesta po střední Evropě, o rok později knihu Hravá cesta po západní Evropě. V každé pohádce se s hlavními hrdiny děti zatoulají na nějaké skutečné místo v Evropě, zažijí dobrodružství, ve kterém je nenápadně ukryta zajímavost z dané země. Dozvídají se tak hravou formou o světe, který je obklopuje. Součástí projektu je i rodičovská komunita a od října 2021 také kamenná prodejna Takaro Point v Brně.
Více informací: www.tulackuvsvet.cz.

Za sklem, o.s. je nezisková organizace, jejímž posláním je nabízet osobám s poruchou autistického spektra (PAS) takovou podporu, aby mohly žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí. Organizace pravidelně pořádá odborná školení pro asistenty pedagoga, pedagogy, sociální pracovníky a další. Snaží se šířit povědomí o poruchách autistického spektra prostřednictvím nejrůznějších osvětových akcí a angažuje se v oblasti legislativy. Více informací: www.zasklem.com.

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Zavzpomínejte s námi v lednu a únoru na potterovskou ságu u příležitosti 20. výročí první filmové klapky nebo se jen přijďte seznámit s 3D tiskem. Ponořte se s námi do světa magie a kouzel! Navštivte naši tajemnou komnatu – jedinou 3D dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní kouzelnou hůlku, originální záložku s relikvií smrti či jiný doplněk nezbytný pro správného kouzelníka či kouzelnici. Potřebná zaklínadla nutná pro správný chod 3D tiskáren vám ochotně vyzradí zkušení lektoři čar a kouzel.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.01.2022

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji. Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

Ústecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
26.01.2022

PRAHA: Ateliér Rychta, který v létě oslaví jeden rok od svého slavnostního otevření po rekonstrukci v prostorách budovy bývalé restaurace U Primasů, bude v následujících měsících hostovat v denních hodinách v Malé sportovní hale z důvodu rekonstrukce a dostavby levého křídla Průmyslového paláce. Večerní program, který se rozběhne na jaře, bude v Ateliéru Rychta probíhat beze změn.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání
Co se děje
25.01.2022

ČR: Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART vstupuje do jubilejního pátého ročníku. I v příštím školním roce nabídne mladým talentům a jejich pedagogům možnost spolupracovat s 15 mentory – předními osobnostmi české umělecké scény, jež je svou tvorbou budou inspirovat v dalším rozvoji. Zároveň mají studenti příležitost veřejně prezentovat výsledky své práce na prestižních festivalech, které takto otevřeně podporují budoucí generaci. Za uplynulé čtyři roky prošlo Akademií MenART 412 studentů a 275 učitelů. Řada absolventů následně uspěla v přijímacích zkouškách na umělecké školy v Česku i zahraničí. Smyslem Akademie MenART je podporovat nadané žáky a studenty a pedagogům poskytnout inspiraci do výuky. Přijatí studenti a jejich pedagogové získají stipendium na jeden školní rok společné práce s mentorem. „Inspirativní setkání jsou v životě zásadní. Věřím, že možnost pravidelné systematické práce s vynikajícími uměleckými osobnostmi může zásadním způsobem ovlivnit mladou generaci nejen v potenciální kariéře, ale i v ostatních oblastech života a lásce k umění,” je přesvědčena zakladatelka Stipendijní Akademie MenART Dana Syrová.

Celá ČR
Děti a mládež, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.01.2022