neděle
2. dubna 2023
svátek slaví Erika
Logo
© Archiv pořadateleDny Frankofonie nabízejí bohatý program pro širokou veřejnost

PRAHA: V březnu se slaví 24. ročník Dnů Frankofonie. V rámci něho se lidé mohou zúčastnit rozmanitých akcí na téma frankofonie jak v Praze, tak v dalších městech v ČR.  Oslavy organizuje Francouzský institut v Praze ve spolupráci s dalšími partnery a institucemi a vyvrcholí 20. března, což je Mezinárodní den Frankofonie.

Autor článku: 
Lenka Zimmelová

Od roku 1999 je Česká republika pozorovatelskou zemí při Mezinárodní organizaci Frankofonie, a proto si letos připomínáme již 24. ročník Dnů Frankofonie. Všichni zájemci o francouzskou a frankofonní kulturu se mohou těšit na rozmanité akce, jako jsou přednášky, čtení, filmy, workshopy, soutěže aj. Většina akcí (kromě filmových projekcí) je zdarma a je určená pro širokou veřejnost.

V konferenčním sále Francouzského institutu v Praze proběhne hned několik přednášek. 22. března to bude například přednáška francouzského profesora literatury A. Compagnona na téma „Pokud neinovuješ, zemřeš“. Rozhovor bude moderovat Eva Voldřichová-Beránková, profesorka a ředitelka katedry romanistiky na Univerzitě Karlově v Praze. Simultánní překlad je zajištěn.

V pátek 17. března proběhne v mediatéce Institutu poetický a hudební večer, který návštěvníky zavede do světa frankofonní poezie. Na programu je nicméně i celá řada dalších akcí.

V rámci Dnů Frankofonie mají diváci jedinečnou možnost zhlédnout v Kině 35 ve Francouzském institutu v Praze filmy z rukou švýcarských, belgických, quebeckých, tuniských aj. umělců. Například 21. března je na programu film Plus que jamais (ve francouzštině s titulky v ČJ a AJ), který byl oceněný v Montrealu a byl vyhlášen nejlepším filmem televize TV5 Canada-Québec.

Samotný Mezinárodní den Frankofonie připadá na pondělí 20. března. V tento den v prostorách Francouzského institutu promluví francouzský velvyslanec Alexis Dutertre a setkají se zde představitelé z ostatních velvyslanectví, kteří se do Dnů Frankofonie také zapojili. Od 17.30 h bude pro širokou veřejnost připravena projekce 4 krátkometrážních a středometrážních filmů. Jedním z nich je i film Jednou odejdu, který získal filmovou cenu César 2023 za nejlepší krátký hraný film.

Dny Frankofonie pořádá Francouzský institut ve spolupráci s Francouzským velvyslanectvím v Praze a dalšími velvyslanectvími zejména frankofonních zemí a institucemi, jako je Karlova Univerzita, CEFRES (Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách), Francouzské lyceum v Praze, Francouzské aliance, Sdružení učitelů francouzštiny a asociace Gallica.

Francouzština je pátým nejrozšířenějším jazykem na Zemi a počet obyvatel mluvících tímto jazykem neustále roste.  Na základě studie Observatoire de la langue française (publikované v roce 2018) se jejich počet odhaduje na 321 milionů.

Mezinárodní organizace Frankofonie sdružuje 88 zemí na pěti kontinentech a u jejího zrodu stála Francie. Hlavním cílem organizace je podpora francouzského jazyka, kulturní rozmanitosti, prosazování míru, demokracie a lidských práv ve světě. Vzdělávání, výzkum a spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje představují další oblasti, kterým se organizace věnuje.

Odkazy:

www.dnyfrankofonie.cz/cz/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Odborné studie a recenze, Co se děje
30.03.2023

ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.

A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2023

ČR: Letošní, již 23. ročník pohádkové Noci s Andersenem, která se koná  v pátek 31. března 2023, proběhne na více než 1.700 místech naší planety a nočního čtení pohádek si užije více než 100.000 dětí i dospělých!

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.03.2023

ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Senioři, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
29.03.2023