úterý
9. srpna 2022
svátek slaví Roman
Plakát k festivalu
© Archiv pořadateleDixielandové festivaly v Plzni a nově i v Mariánských Lázních promění ulice v taneční parket

PLZEŇ: Poslední červencový víkend je velkým svátkem fanoušků neworleanského jazzu – dixielandu. 30. a 31. 7. 2022 se koná již 7. ročník Mezinárodního dixielandového festivalu Plzeň, který bude hostit mimo jiné amerického trumpetistu a špičkové kapely z Německa.

od 30.07.2022 do 31.07.2022
Autor článku: 
Mirka Veselá

Sobotní program se odehraje v zahradě společenského domu Měšťanská beseda; v dřevěném secesním altánu se budou střídat dixielandové kapely z Česka i ze zahraničí, prostor zahradní kavárny nabízí mnoho míst k sezení i velký taneční parket. Nedělní program však směřuje dixieland tam, kde vznikl: na ulici. Plzeňská Riegrova ulice se pro celý den přemění na neworleanskou Bourbon Street, kde před místními kavárnami a bary na několika místech muzikanti hrají tuto veselou hudbu a pěší zóna poskytuje mnoho prostoru pro přihlížející i tanečníky.

Oba festivalové dny zahájí „New Orleans Parade“, průvod všech kapel, tanečníků a kolemjdoucích, kteří v rytmu dixielandu pochodují centrem města. Na programu bude 5 českých kapel a 2 zahraniční. Letos má festival dokonce mezikontinentální účast: Pilsner Jazz Band (pořadatel festivalu) se při svém americkém turné v lednu 2020 seznámil s předním newyorským trumpetistou Jon-Erik Kellsem, který přijal pozvání do Česka a zahraje v doprovodu Pilsner Jazz Bandu. Z Německa dorazí dvě špičkové bavorské kapely: slavní Hot Lips z Mnichova a Dixie Dogs z Regensburgu. Line-up doplňují plzeňští The Dixie Hot Licks a The Cricketz, z Prahy dorazí N. O. Outsiders, a na dixielandovém festivalu nesmí chybět rakovnický Brass Band, kteří sobotní program v Měšťanské besedě otevírají.

Letos poprvé se uskuteční festival starého jazzu i v malebných Mariánských Lázních. V pondělí 1. srpna pořádá Pilsner Jazz Band na lázeňské kolonádě první ročník Česko-bavorského Marienbad Dixieland & Swing Festivalu. Díky spolupráci se Zastoupením Svobodného státu Bavorsko v ČR a jeho podpoře zahrají na mariánskolázeňském festivalu obě zmíněné kapely z Mnichova a Regensburgu. Americký trumpetista Jon-Erik Kellso zahraje tentokrát v doprovodu plzeňských The Dixie Hot Licks.

Vstup na oba festivaly je volný, na ten plzeňský je však možnost si zakoupit vstupenky, které festival podpoří. Více informací na www.dixielandfestival.cz a www.facebook.com/DixielandFestivalPlzen

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

ZAHRANIČÍ: Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, které se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla v minulém týdnu česká výstava streetartových děl. Umělecký projekt, za nímž stojí kurátor Pavel Šťastný se svým týmem, vznikl k současnému předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
02.08.2022

PRAHA: Filmové pobídky patří mezi priority Vlády ČR. Pro letošní rok na ně v původním návrhu rozpočtu bylo alokováno 800 milionů korun. Novela státního rozpočtu 2022, kterou schválila vláda a pokračuje nyní do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do systému pro letošní rok nad rámec plánovaných 800 milionů doplní dalších 570 milionů korun. S další podporou se počítá i v letech 2023 a 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
28.07.2022

ČR: Natáčení komediálního seriálu Osada osvědčeného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Radka Bajgara je opět v plném proudu. Poslední klapka druhé řady, čítající deset nových dílů, padne v říjnu. S na první pohled nesourodou komunitou chatařů, které spojuje sousedství a snaha o vytvoření pohody v Záhoří, se diváci České televize setkají v příštím roce.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2022