středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Divadlo ALFA v Japonsku
© archiv Divadlo ALFADivadlo ALFA představilo svého Fausta na konferenci v Japonsku

PLZEŇ: Unikátní zpracování tradiční loutkářské lidové hry Johanes doktor Faust představilo plzeňské Divadlo ALFA v neděli na mezinárodní konferenci „Postava Fausta v dějinách umění“ na půdě The University of the Arts v japonském Tokiu. Sympozia se účastní přední odborníci a akademici z celého světa, oblast evropského loutkového divadla zde představila právě ALFA, společně s šéfredaktorkou časopisu Loutkář Kateřinou Leškovou Dolenskou.

Autor článku: 
TZ/klapka

ALFA zahrála svého Fausta také třikrát v tokijském divadle PUK, kde uvedla i další hru lidových loutkářů Don Šajn, režisérem obou inscenací je umělecký šéf ALFY Tomáš Dvořák. Všechna uvedení se setkala s velkým ohlasem. „Na tokijskou univerzitu dorazili také zástupci Národního divadla Bunraku. Velmi nás chválili a nabídli nám hostování na půdě této nejslavnější japonské loutkové scény," řekl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

Ihned po návratu z Japonska nastupují plzeňští loutkáři do zkoušení náročné čistě loutkové inscenace Pozor, Zorro! Jde o loutkové zpracování slavné legendy o Zorrovi, rovněž v režii Tomáše Dvořáka. Právě představení Pozor, Zorro! by mělo v létě 2020 vyrazit na dvouměsíční turné po Japonsku a Koreji.

 

Nominace Cen Divadelních novin

Divadlo ALFA se objevuje v nominacích Cen Divadelních novin za tvůrčí počiny v sezóně 2018/19. V kategorii Loutkové a výtvarné divadlo byl nominován Jakub Vašíček za režii inscenace Kde domov můj?, která měla v Divadle ALFA premiéru 10. prosince 2018.

„Udělalo nám radost, že ve stejné kategorii je nominován také náš umělecký šéf Tomáš Dvořák, i když za inscenaci, kterou režíroval pro liberecké Naivní divadlo. Jmenuje se O hodině navíc aneb Potlach v hustníku,“ uvedl Jakub Hora.

 

Alfa se zapojuje také do Noci divadel

Pod pokličku loutkářské kuchyně budou moci nahlédnout návštěvníci Noci divadel. V sobotu 16. listopadu se nejprve odehraje odpolední představení Cirkus zlodějů, plné loutkářských cirkusových kouzel. Po jeho skončení se v prostorách divadla naplno rozběhne bojová hra na téma Sametová revoluce. Návštěvníci zažijí bytové divadlo, budou se podílet na šíření samizdatu a vrátí se s dětmi ve vzpomínkách o 30 let zpět. Na ty, kteří nasbírají do občanky všechna razítka, bude čekat malý dárek.  

Výročí Sametové revoluce připomene i večerní představení hry Kde domov můj? v pondělí 18. listopadu.

http://www.divadloalfa.cz

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...