neděle
2. dubna 2023
svátek slaví Erika
Plakát
© Archiv pořadateleDivadelní akademie připomene už podruhé deportované sousedy z Vysokého Mýta

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku prosince loňského roku měli žáci i veřejnost ve Vysokém Mýtě možnost zhlédnout mimořádné představení. Studenti místního gymnázia přijali nabídku a zpracovali na základě dodaných archiválií a fotografií příběhy čtyř tamních rodin. Této výzvy se studenti chopili zcela dobrovolně a velmi zodpovědně. Od rozepsání scénáře, konkurzů na obsazení rolí či hudebníků, až po divadelní zkoušky. Dobové oblečení si aktéři půjčovali od svých babiček a dědečků a všech dříve narozených.
 
02.03.2023
Autor článku: 
Soňa Krátká

Výroby plakátu se zhostila začínající výtvarnice Karolína Ventluková. Kresbou zachytila loučícího se hocha s dívkou, v pozadí se siluetou Vysokého Mýta. Postavy ale vznikly podle fotografií reálných postav, kdysi žijících lidí. On odešel do transportu, ona čekala na toho, jež se nikdy nevrátil. Zrodil se plakát s příběhem.

Role vypravěče a průvodce příběhů i celým představením jsem se ujala já – a nebylo to právě snadné. Jen stěží jsme všichni skrývali dojetí. Reakce publika napovídala o jediném – nesmírně emoční představení oslovilo nejen mladé diváky ze škol, ale i nás dospělé. Náhoda dala vzniknout unikátnímu představení, které naléhavě a důstojně evokovalo tragické příběhy zmizelých sousedů z našeho města a celého kraje či republiky.
 
Zájem veřejnosti byl veliký. A tak mi dovolte, abych vás, čtenáře Místní kultury, pozvala za celý tým ke zhlédnutí přidaného představení.
 
Dne 2. března ve Vysokém Mýtě opět ožijí postavy a příběhy, od nichž nás dělí 80 let.
 
 
Soňa Krátká

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Odborné studie a recenze, Co se děje
30.03.2023

ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.

A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2023

ČR: Letošní, již 23. ročník pohádkové Noci s Andersenem, která se koná  v pátek 31. března 2023, proběhne na více než 1.700 místech naší planety a nočního čtení pohádek si užije více než 100.000 dětí i dospělých!

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.03.2023

ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Senioři, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
29.03.2023