TEREZÍN-JOSEFOV: Vláda dnes schválila společný materiál Ministerstva kultury a Ministerstva pro místní rozvoj připravený v úzké spolupráci s Ministerstvem financí. Věnuje se revitalizaci pevnostních měst Terezín a Josefov.
Materiál vychází z usnesení vlády z roku 2022, které se věnuje řešení dlouhodobě neutěšeného stavu vybraných historických objektů a fortifikací v pevnostních městech Terezín a Josefov. Stát se bude aktivně podílet na financování revitalizace šesti vybraných objektů Terezína a Josefova: Žižkovy kasárna, Zbrojnice, Proviantní sklad, Vojenská nemocnice (Terezín) a Čtvercová kasárna, Vojenská nemocnice (Josefov).
„Díky spolupráci státu, krajů a měst vznikl návrh, který konečně přináší jasnou perspektivu do budoucna. V letech 2024-2028 budeme prostřednictvím našeho havarijního programu na záchranu kulturních památek financovat revitalizaci unikátních historických objektů v Terezíně a Josefově. Jde o významné kulturní památky, v Terezíně navíc spojené s dramatickými událostmi a osudy mnoha lidí, na které nesmíme zapomenout. Jsem velmi rád, že tento dluh historické paměti můžeme splatit,“ říká ministr kultury Martin Baxa
Podpora bude poskytnuta prostřednictvím Havarijního programu Ministerstva kultury s předpokládanou dobou realizace do 5 let při čerpání finančních prostředků formou ex-ante. Základní podmínkou bude navýšení Havarijního programu nad obvyklý rámec. Celková hodnota projektu revitalizace pro obě města činí 1,73 mld.
Ministerstvo pro místní rozvoj zpracuje nový Systémový program obnovy a rozvoje pevnostních měst Terezín a Josefov s cílem zajistit dlouhodobou perspektivu udržitelného rozvoje tohoto území s předpokládanou dobou realizace do 10 let. S realizací se počítá v letech 2024–2033. Maximální účast státu bude do 120 mil. Kč ročně, celková maximální účast státu bude 1,2 mld. pro obě pevnostní města.
Pro úspěšnou realizaci Havarijního programu i Systémového programu je několik nutných podmínek:
1) finanční spoluúčast dotčených krajů a měst stvrzená písemnou dohodou všech zúčastněných stran;
2) povinnost existence fungujícího útvaru stálých pracovníků, případně ve spolupráci s krajem, jehož náplní bude práce na obnově historických objektů, jejich propagace a hledání budoucího využití a průběžné ověřování možnosti finanční podpory z fondů EU;
3) závazek předkládání pravidelných ročních zpráv vždy k 31.3. roku následujícího o využití prostředků státního rozpočtu a soupisu následujícího kroků.
Podpora bude směřována především k zastavení dalšího chátrání objektů, jejich stabilizaci, případně k celkovému řešení aktuálního stavu.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.
PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.
HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.