úterý
4. srpna 2020
svátek slaví Dominik
© www.plzensky-kraj.czDen památek a lidové kultury Plzeňského kraje potřetí

PLZEŇ: V úterý 10. prosince 2019 se na Krajském úřadě Plzeňského kraje konal již potřetí Den památek a lidové kultury Plzeňského kraje, v rámci něhož byla z rukou hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda předána ocenění v soutěži Památka Plzeňského kraje 2019 a ocenění mistrům tradiční rukodělné výroby a nositelům nemateriálního kulturního dědictví. 

Autor článku: 
luk

 

Hlavní cenu „Památka Plzeňského kraje“ získala Jezuitská kolej v Klatovech za dokončení rekonstrukce vnitřních prostor. Stavební úpravy se týkaly zejména bývalého refektáře a přilehlých prostor v západním křídle, byly upraveny dispozice pro zřízení společenského sálu s klubovnou, došlo k opravě ambitové chodby restaurování omítek a štukových prvků a k obnově technického zařízení a sociálního zázemí. Zrekonstruované prostory budou sloužit veřejnosti při pořádání kulturních a společenských akcí a k dalším potřebám města. 

Druhou hlavní cenu „Památka Plzeňského kraje“ pro rok 2019 v kategorii Sochy a drobná architektura získalo město Černošín za restaurování sochy sv. Jana Nepomuckého. Kompletní restaurátorský zásah zahrnoval demontáž sochy, celkové zpevnění kamene, doplnění chybějících modelací, rekonstrukci votivního nápisu, opětovné osazení sochy a doplnění chybějících pozlacených atributů. Ocenění za obnovu kulturní památky získala dále společnost Selgen, a.s. za zdařilé restaurování božích muk při silnici mezi Pernarcem a Málkovicemi a Římskokatolická farnost Zbiroh za restaurování sochy sv. Václava z průčelí kostela sv. Václava v Radnicích.

Hlasování veřejnosti vyhrála dokončená obnova venkovské usedlosti čp. 10 v Bujesilech s celkovým počtem hlasů 317 a restaurování sochy sv. Václava z průčelí kostela sv. Václava v Radnicích s celkovým počtem hlasů 311.

V rámci slavnostního ceremoniálu Dne památek a lidové kultury byla předána také ocenění v oblasti tradiční lidové kultury Plzeňského kraje, která se pravidelně udělují od roku 2017.

Oceněni byli 3 laureáti titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje schválení Radou Plzeňského kraje pro rok 2019:

  • Marie Kopecká – v oboru výroba krojů se zaměřením na oblast širšího Domažlicka
  • Jiří Kožený – v oboru zhotovování soustružených hraček a betlémů
  • Jiří Wallner – v oboru tradiční stavební kovářství
  •  

Zdroj a více podrobností ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020

BRNO: Milan Kundera, který patří mezí nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.07.2020

ČR: Zprávami opět rezonují negativní vyhlídky do budoucna a opět se polemizuje, zda se bude hrát, pro kolik lidí, s jakými hygienickými opatřeními a tak podobně , ale my v Kašparu si myslíme, že lepší než spekulovat nad nejasnou budoucností je lepší se podívat, co vše se od 25. května, kdy se znovu otevřela divadla, povedlo a odehrálo. A co chystáme do konce prázdnin?

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2020

ČR-ZAHRANIČÍ: Šestý ročník mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (CSR) organizované Českými centry (ČC) a Českým literárním centrem (ČLC) zná své vítěze. Více než stovka účastníků se v 16 zemích z Evropy a Asie utkala o nejlepší překlady úryvku knihy Veroniky Bendové Vytěženej kraj do místních jazyků. Nejsilnější zastoupení co do počtu přihlášených již tradičně vykázalo Polsko.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2020