pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Přístavba družiny ZŠ Plzeň-Újezd
© Zdroj: Pěstuj prostor, z. s.



Den architektury 2021: Od Západu nefouká? Současná architektura v Plzni

PLZEŇ: První říjnový víkend se u příležitosti oslav Světového dne architektury uskuteční již 11. ročník tradičního festivalu Den architektury. Po loňském ročníku soustředěném na zeleno-modrou infrastrukturu a adaptaci měst na změnu klimatu zacílíme letos v Plzni na současnou architekturu. Součástí nabitého čtyřdenního programu, který naváže na loňskou stejnojmennou výstavu ve Smetanových sadech, budou komentované prohlídky příkladných budov a míst s autory projektů, komentované procházky po současné architektuře s prohlídkami dalších vynikajících staveb, tematický workshop pro děti i rodiče a několik dalších akcí.

od 01.10.2021 do 03.10.2021
Autor článku: 
Mgr. Ing. arch. Petr Klíma

Současná architektonická scéna v Plzni si v celorepublikovém kontextu zatím nezískala větší pozornost. „Prostřednictvím programu Dne architektury se pokusíme upozornit na skutečnost, že i v Plzni vzniká kvalitní soudobá architektura, a přiblížit podmínky jejího vzniku. Zájemci se mohou těšit na prohlídku půltuctu staveb oceněných v přehlídkách Cena Hanuše Zápala a Stavba roku Plzeňského kraje. Prohlídky vždy povedou autoři či autorky projektů z místních architektonických studií,“ zve organizátor akce Petr Klíma ze spolku Pěstuj prostor.

V pátek 1. října bude zpřístupněna přístavba družiny ZŠ Plzeň-Újezd, která získala titul Stavba roku Plzeňského kraje 2018. V sobotu 2. října se uskuteční prohlídka bytového domu Poděbradova, kterou doplní výklad o transformaci území mezi Husovou a Kollárovou ulicí. Účastníci si budou moci prohlédnout i přístavbu budovy Divadla J. K. Tyla ve Smetanových sadech a rekonstruovaný bytový dům na Roudné. Veřejnosti se představí i Habrmanovo náměstí na Doubravce včetně objektu tzv. „křídla pro Kaplického“. Téhož dne od 16 hodin proběhne v Papírně Plzeň workshop Postav dům, zasaď strom určeným dětem i rodičům. Akci rozvíjející téma knihy Kdyby lidi byli stromy Kamily Bolfové připravily lektorky z iniciativy Architektura pro děti aneb Město letí.

V neděli 3. října se pak v rámci procházky po architektuře a urbanismu Borských polí uskuteční prohlídka administrativního objektu Konplan, Stavby roku Plzeňského kraje 2019, a budovy Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara ZČU, za niž její autor Jan Štípek obdržel in memoriam Cenu Hanuše Zápala za přínos plzeňské architektuře 2010–2013. Na procházku plynule naváže představení návrhu očekávané proměny území tramvajové točny v přední části Borského parku. (Pro návštěvu budovy Konplan bude nutné potvrzení o bezinfekčnosti: negativní test nebo doklad o očkování či prodělaném onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech. Pro provedení testu budou na místě k dispozici antigenní testy.)

Odpoledne bude následovat komentovaná procházka Od Hamburku k papírně, která přiblíží několik staveb a jejich kontext v okolí hlavního nádraží a řeky Radbuzy (např. nový autobusový terminál, Palubu Hamburk či bytový dům Papírnická). Ještě téhož dne si zájemci budou moci prohlédnout objekt Kafe Smetanka u lesoparku Homolka a rodinný dům H na Výsluní. Mezi těmito dvěma objekty bude veřejnosti k dispozici zdarma autobus, který pak zájemce odveze i zpět do Plzně. Mezi ostatními místy se mohou návštěvníci přesouvat MHD či po vlastní ose.

Program zaměřený na současnou architekturu doplní několik dalších akcí o architektuře – v pátek 1. října večer v Papírně Plzeň projekce dokumentu o Novém Bauhausu, v sobotu 2. října dopoledne prohlídky památkově chráněné budovy Masarykovy ZŠ či odpolední vernisáž výstavy Slavní Petrohradští na Palubě Hamburk (prohlídky školy a zahájení výstavy pořádá Masarykova ZŠ, resp. město Plzeň u příležitosti 100. výročí položení základního kamene MZŠ a Plzeňských oslav vzniku republiky).

Součástí programu se staly i dva body přeložené kvůli koronavirové pandemii z loňského Dne architektury, věnované plzeňským řekám. V rámci akce Řeka ve městě 2021+ bude prezentována Koncepce městských břehů věnovaná budoucnosti okolí plzeňských řek, následovat bude diskuse. Na workshopu Já a řeka, řeka a já, připraveném iniciativou Architekti ve škole, si děti budou moci tvůrčím způsobem odpovědět na otázku „Co chci dělat u řek a co pro to potřebuji?“. Obě akce se uskuteční 12. října v kreativní zóně DEPO2015.

Na jednotlivé akce se není zapotřebí registrovat. Všechny se navíc budou konat zdarma. Akce v uzavřených prostorech včetně komentovaných prohlídek interiérů staveb se samozřejmě uskuteční dle platných epidemiologických opatření, vždy tedy bude vyžadována ochrana nosu a úst. Programu se nebudou moci zúčastnit osoby, které vykazují klinické příznaky onemocnění covid-19,“ upozorňuje Petr Klíma. Program může být s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci upraven (mohou být zavedeny plošné rezervace a kapacitní omezení akcí), aktuální informace sledujte na webu pestujprostor.cz a ve facebookové události: bit.ly/DA2021plzen.

Plzeňskou část Dne architektury pořádá Pěstuj prostor, z. s., ve spolupráci s Kruh, z. s. a s podporou města Plzně, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury. Kompletní program akcí v celé ČR najdete na denarchitektury.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024