<p>PRAHA: Za značného zájmu veřejnosti se v barokním refektáři kláštera dominikánů na Starém Městě konala 17. ledna 2013 debata o smyslu památkové péče. Debatu, jejímiž hlavními postavami byli profesor Švácha a architekt Pleskot, napjatě sledovalo asi tři sta zájemců.</p> <p>Téměř dvě hodiny poslouchal zaplněný sál názory našeho předního historika umění a renomovaného architekta. V historických prostorách kláštera se mezi posluchači sešli architekti, pedagogové a pracovníci památkové péče. Nechyběla ani početná část studentů.</p> <p>Jak naznačila vysoká účast, veřejnosti není tato problematika lhostejná. Pro ty, kteří se debaty nemohli osobně účastnit, pořídila redaktorka Českého rozhlasu Teresie Bečková audiozáznam, který si můžete poslechnout ZDE <p>Celý článek najdtete na portálu Pro Památky
ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.
ČR-UKRAJINA: Ministr kultury Martin Baxa přijal pozvání svého ukrajinského resortního kolegy, ministra kultury a informační politiky Oleksandra Tkačenka a dne 29. června navštívil ukrajinský Lvov. V tomto největšího města západní Ukrajiny, jehož centrum je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, se sešlo celkem deset ministrů kultury zemí střední a východní Evropy a Pobaltských států, aby řešili dopady probíhající ruské válečné agrese na ukrajinské kulturní památky a aby diskutovali o tom, jaké se nabízí mechanismy pro pomoc Ukrajině vyhrát na kulturní frontě.