středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
Pozvánka
© Zdroj: Česká centraDebata k podcastu Jazzman vs. špioni proběhne za účasti ministra zahraničních věcí ČR

ČR: Podcast „Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky“ odhaluje klíčové momenty, kdy kultura změnila mezinárodní vztahy. V rámci projektu proběhne také debata s odborníky a ministrem zahraničních věcí ČR, kteří se zaměří na kulturní diplomacii České republiky. Hostem on-line setkání 17. 2. v 11:00 je Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí ČR, který spolu s Eliškou Tomalovou, vedoucí Katedry evropských studií IMS FSV UK, Jitkou Pánek Jurkovou, ředitelkou Českého centra Brusel a politologem Petrem Drulákem pohovoří na téma kultura a image státu.

17.02.2021
11:00
Autor článku: 
Petra Jungwirthová

Debatu moderuje Filip Nerad, redaktor Českého rozhlasu. Projekt Jazzman versus špioni vznikl ve spolupráci Českých center, Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy a Ústavu mezinárodních vztahů.

Právě premiérovaný podcast „Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky“ se zabývá rolí kulturní diplomacie. V rámci projektu proběhne i veřejná debata se zaměřením na českou kulturní diplomacii.  Exkluzivním hostem únorového setkání je Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí ČR, pozvání do pomyslného virtuálního studia přijali také Petr Drulák z Ústavu mezinárodních vztahů, autorka podcastu Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel, a Eliška Tomalová, vedoucí Katedry evropských studií IMS FSV UK.

TOMÁŠ PETŘÍČEK, MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR:

„Málokdo si možná uvědomuje, co se skrývá pod ‚kulturní diplomacií‘ a že ji máme denně kolem sebe. Pro každý národ, pro každou zemi je to možnost, jak se představit světu, jak vyprávět své příběhy. Záměr realizovat tematický podcast je skvělou příležitostí, jak ukázat sílu kultury a vědy, které ovlivňují i mezinárodní vztahy. Jsou to totiž i naši herci, režiséři, zpěváci či vědci, kdo dělají výbornou reklamu Česku ve světě. I díky nim je leckde naše zahraniční politika o něco snazší.“

JITKA PÁNEK JURKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA BRUSEL:

„Podcast se v pěti dílech zabývá příběhy, které o sobě státy skrze kultury vyprávějí, praxí kulturní diplomacie a změnami, které pro umění v diplomacii přinesla pandemie. Zaměřujeme se ale samozřejmě také na českou kulturní diplomacii, její ambice a vyhlídky. Těším se na debatu s širokým publikem o tom, co od české kultury v mezinárodních vztazích očekává.“

V debatě padnou otázky typu „Co v mezinárodních vztazích zmůže měkká síla?“ „Dokáže Česká republika využívat svého potenciálu v oblasti kulturní diplomacie?“ „Jaké jsou trendy veřejné a kulturní diplomacie a jak je ovlivnila pandemie?“ Moderace únorového setkání se ujal Filip Nerad, redaktor Českého rozhlasu. Debatu organizují Česká centra, Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Ústav mezinárodních vztahů.

 

Informace o debatě:

Kultura, věda a image státu: Veřejná a kulturní diplomacie ČR“, se uskuteční v živém vysílání ve středu 17. 2. 2021 od 11:00 na FB Českých center a partnerů.

FB událost: https://www.facebook.com/events/2757739541154357.

Své otázky můžete klást nyní i během živého vysílání prostřednictvím aplikace Slido zde: https://www.sli.do/JazzmanVersusSpioni
 

Diskuze doprovází nový podcastový projekt Českých center, Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Ústavu mezinárodních vztahů „Jazzman versus špioni: Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky“, jehož již publikované díly si můžete poslechnout zde:

Spotify: https://bit.ly/JazzmanVersusSpioni  

Apple Podcasts: http://bit.ly/JazzmanVersusSpioni-ApplePodcasts 

Google Podcasts: http://bit.ly/JazzmanVersusSpioni-GooglePodcasts

 

ČESKÁ CENTRA


Česká centra (ČC), příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky České republiky a posilují dobré jméno ČR ve světě. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů – EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 25 poboček na 3 kontinentech – kromě Českých center spravují také Český dům v Moskvě, Jeruzalémě a Bratislavě.  www:czechcentres.cz                                                                                                                    

 

INSTITUT MEZINÁRODNÍCH STUDIÍ


Institut mezinárodních studií (IMS) je součástí Fakulty sociálních věd UK. Institut nabízí bakalářské, magisterské a doktorské studijní programy zaměřené na teritoriální studia a moderní dějiny. Jeho vědečtí pracovníci a studenti se zabývají především vnitřním, mezinárodně provázaným kulturněhistorickým, socioekonomickým a politickým vývojem Severní Ameriky, Evropy (včetně Evropské unie) a postsovětského prostoru/Eurasie. Pozornost je na IMS věnována moderním dějinám stejně jako aktuálním politickým a společenským otázkám. Institut mezinárodních studií je od svého založení v roce 1994 významnou součástí mezinárodní akademické obce. IMS byl prvním nositelem Jean Monet Centre of Excellence v postkomunistické Evropě a v České republice je dosud jediným koordinátorem prestižního programu Erasmus Mundus (European Poiltics and Society).  www: ims.fsv.cuni.cz

 

ÚSTAV  MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ


Ústav mezinárodních vztahů (ÚMV) je nezávislá výzkumná instituce vytvářející spojnici mezi akademickým světem, veřejností a mezinárodně-politickou praxí. ÚMV zajišťuje aktivity spojené s výzkumem mezinárodních vztahů, napomáhá při formulaci a provádění zahraniční politiky České republiky a zvyšuje veřejné povědomí o problematice mezinárodních vztahů. Ročně vydává desítky špičkových vědeckých publikací, organizuje mezinárodní konference (např. Czernin Security Forum či Prague European Summit) a jeho výzkumnice a výzkumníci se v médiích pravidelně vyjadřují k aktuálnímu dění na poli zahraniční politiky, mezinárodních vztahů a bezpečnosti.  https://iir.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021

ČR-ZAHRANIČÍ: Dagmar Straková a Marta McCabe. Dvě energií a nápady překypující ženy sice vedou v zahraničí české školy, ale poznaly se (zatím jen virtuálně) díky jinému společnému cíli. Tím je podpora korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Dagmar a Marta spolupracují úzce v rámci mezinárodní iniciativy Chceme volit distančně, která už dokázala spojit obrovské množství Čechů po celém světě. Všech těch, kteří mají zájem snadněji volit v českých volbách. O obou dámách se dá říct s trochou nadsázky, že se jim podařilo pohnout českým světem napříč světadíly, ale částečně už i českým parlamentem:

Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021