středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Kateřina Bendová
© Archiv JFODalší hudební pozdrav z JFO aneb V hlavní roli harfa

OSTRAVA: Janáčkova filharmonie Ostrava na zítřejší večer chystá další streamovaný koncert a stejně jako před týdnem i pro 66 posluchačů v sále. Tentokrát bude v centru pozornosti harfenistka JFO Kateřina Bendová, která doslova „nesleze“ z pódia. Ve skladbách Saint-Saënse, Pierného, Donizettiho, Müllera a Chopina jí budou postupně „sekundovat“ flétnistka Petra Olajcová, klarinetista Daniel Svoboda a houslista Petr Benda. Koncert ve společenském sále domu kultury města Ostravy začíná v 19 hodin.

Autor článku: 
Jana Knižátková

Minulý týden ve čtvrtek 14. 5. 2020 pozvala Janáčkova filharmonie na svůj streamovaný koncert poprvé i posluchače do sálu. A jaké byly jejich dojmy? „Je pravdou, že zpočátku jsme zažívali trochu divný pocit, protože člověk není zvyklý na téměř prázdný sál. Ale na druhou stranu jsme byli šťastni, že se můžeme po delší době zúčastnit živého koncertu. Moc jsme si taky pochvalovali výběr skladeb, který byl takový, řekla bych, odpočinkový. Prostě jsme si užívali krásnou hudbu. Teprve po koncertu jsme zjistili, že to byl úplně první koncert s posluchači v sále v České republice od vypuknutí pandemie, takže jsme následně byli na Ostravu a Janáčkovu filharmonii náležitě pyšní,“ svěřila se jedna z posluchaček.

Program dalších koncertů až dokonce června najdete na webových stránkách JFO www.jfo.cz, kde je také možnost sledovat živé přenosy z koncertů nebo zakoupit vstupenky online. A je opravdu z čeho vybírat. Následující koncert (28. 5.) nese název Romantické violoncello a představí se koncertní mistři Jiří Hanousek a Ivo Fišer, další (4. 6.) bude patřit především skladbám pro čtyři violoncella, ale vystoupí i smyčcové duo B&D Strings, které tvoří přední hráčky JFO – houslistka Alžběta Falcníková a violoncellistka Judita Šprochová. Do konce června je pak připraveno ještě vystoupení netradičních duí, kvarteta lesních rohů a cyklus 25. června uzavře Benda Quartet a jeho hosté.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020