pondělí
16. května 2022
svátek slaví Přemysl
© Archiv pořadateleČTENÁŘKA ROKU je ze Šumperka

ČR: V jedenáctém ročníku celostátní soutěže Čtenář roku SKIP www.skipcr.cz jsme hledali nejvěrnějšího čtenáře v našich knihovnách. Hlavním kritériem hodnocení byl celkový počet vypůjčených e-knih za rok 2021 + další kritéria konkrétních knihoven. Cílem této kampaně je posilovat společenský význam a prestiž četby a oceňovat ty, kteří služeb knihovny nejvíce využívají.

Autor článku: 
Roman Giebisch

V průběhu března 2022 byli vybráni nejvěrnější čtenáři nejen jednotlivých knihoven, ale také všech krajů a celostátním vítězem se stala paní Jana Fuhrmanová narozená v roce 1947, která je čtenářkou Městské knihovny v Šumperku více jak 55 let. Do knihovny chodí velmi pravidelně, když se nemůže dostavit sama, pro knihy si někoho pošle. Bez knih nemůže vůbec existovat. Půjčuje si hlavně romány pro ženy, se špetkou erotiky. K některým titulům se ráda vrací. Paní Fuhrmanová je velmi veselá, komunikativní a se smyslem pro humor. Mezi její záliby patří na prvním místě četba, pejsci, vaření a dokud mohla ještě více chodit, tak turistika. Doba kovidová byla pro takto zapálenou čtenářku velmi těžká. Knihovnice ji nemohly nechat bez knížek, takže jí je v době uzavření knihovny vozily. Jakmile bylo umožněno bezkontaktní půjčování knih, paní Jana jako jedna z prvních do knihovny opět dorazila. V loňském roce si zapůjčila 3309 knih, časopisů a dalších dokumentů a jsou v tom samozřejmě i prolongace. Bez periodik, prezenčních výpůjček a prolongací je to úctyhodných 943 dokumentů.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022

PRAHA-ČR: Po sedmi letech vydal Honza Roušar nové album „Zapět dvanáct“, tentokrát s českými texty Václava Tobrmana v aranžích Jirky Vidasova. Kromě mnoha vzácných hostů jej v pondělí v Malostranské besedě slavnostně pokřtil také legendární český muzikant a textař Ivan Hlas.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
12.05.2022