OSTRAVA: Už plných deset let se na repertoáru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě etabluje muzikál. A to ve skutečně nejvyšší kvalitě. Posuďte sami, živě, bez diváků v pondělí 22. února 2021 ve 20,15 hod. na ČT ART.
Svůj prostor zde získal především současný světový muzikál superlativů a po jeho boku samozřejmě i muzikál klasický a původní tvorba. Herci muzikálového souboru jsou často odměňováni Cenou Thálie a pokud jde o původní tvorbu, například muzikál Fantom Londýna před šesti lety získal Grand Prix jako nejlepší muzikál festivalu v Tegu v Jižní Koreji. Oceněni byli i oba hlavní představitelé. Ostravský muzikál má skvělý vlastní soubor i (jako jedno z mála muzikálových divadel v České republice) téměř třicetičlenný orchestr. Kromě toho zde hostují i skvělí sólisté z jiných měst a totéž platí o členech realizačních týmů.
Ostrava je dnes jednou z významných muzikálových metropolí České republiky. A jak říká dramaturg koncertu a moderátor rozhlasového pořadu Muzikál expres Michael Prostějovský: „Česká Broadway se dnes táhne od Plzně přes Prahu, Brno a končí v Ostravě. Až pominou koronavirová opatření, přijeďte do Ostravy na skvělé muzikály! Od vás sem, je to stejně daleko, jako z Ostravy k vám.“
V průběhu koncertu zazní skladby z těch nejúspěšnějších muzikálů celého desetiletého období. Konkrétně mimo jiné: Jesus Christ Supertar, Evita, Sunset Boulevard, Rebecca, Děj se co děj, Marguerite, Kočky, Thrill Me a West Side Story. Soubor nastudoval již pět muzikálů z autorské dílny Andrewa Lloyda Webbera, což je i v Londýně oficiálně uznaný rekord pro repertoárové divadlo. Nebudou chybět ani ukázky z muzikálů Fantom Londýna, Thrill Me, Děj se co děj a Květiny pro paní Harrisovou.
Během koncertu se představí domácí i hostující sólisté divadla. Konkrétně nositelé cen Thálie Martina Šnytová - Vlčková, Hana Fialová a Tomáš Savka. A s nimi také Dasha, Soňa Jungová, Lukáš Adam, Juraj Čiernik, Lukáš Vlček a další.
Hosty ostravských představení bývají světoznámí autoři muzikálů. Premiéru Rebeccy navštívil její skladatel Sylvester Levay, představení Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť pak libretista Tim Rice. A Alain Boublil, spoluautor slavných muzikálů Bídníci a Miss Saigon, pak osobně spolupracoval na vůbec první inscenaci současného týmu, tedy muzikálu Marguerite.
Režisérkou a scénáristkou jubilejního koncertu je šéfka souboru Opereta/muzikál v Národním divadle moravskoslezském Gabriela Petráková, která společně s šéfdirigentem Jakubem Žídkem vytvořila pro televizní diváky muzikálovou iluzi a klenbu svého desetiletého působení. V Ostravě je dnes možno spatřit muzikály, na které jsme se museli v minulosti vydávat daleko za hranice.
Gabriela Petráková k tomu říká: „Tato skutečnost je našemu ostravskému publiku dlouho známa. A máme radost, že se o tom nyní mohou přesvědčit diváci České televize v celé zemi“.
HRADEC KRÁLOVÉ: Přinášíme poslední příspěvek do naší ankety. I když je před námi nejistá doba, přece jen neztrácíme naději, že vám za nějaký čas budeme moci nabídnout její pokračování: Kultura po pandemii – cesta z krize. Na závěr reflexe kulturní a umělecké scény v časech pandemie jsme požádali o odpověď na otázku, jak se potýká s dopadem koronaviru muzejní sféra, Jana Hrubeckého - odborného pracovníka Muzea Východních Čech v Hradci Králové.
ČR: Jiří Schelinger – muž podmanivého charismatu a majitel nezaměnitelného chrapláku bez diskuze platí za ikonu československého hardrocku 70. let 20. století. Jeho písně a alba, jež natočil se Skupinou Františka Ringo Čecha, odolávají vrypům zubu času a i po několika desetiletích platí za skutečné majstrštyky nejen v rámci žánru. V roce Schelingerova dvojitého jubilea (*6. 3. 1951 / †13. 4. 1981) vše zmíněné připomíná a znovu stvrzuje LP reedice dnes již legendárního alba Hrrr na ně.... Ta nyní vychází u Supraphonu v novém remasteru, ale jinak v podobě maximálně blízké prvnímu vydání v roce 1977, tedy včetně různých průpovídek a špílců, s pečlivě rekonstruovaným obalem, doplněným vzpomínkovými texty a dobovými fotografiemi Otto Dlaboly. Nalaďte se video teaserem: http://y2u.be/mKXs6hHPlCk
ZLÍN: Organizátoři Zlín Film Festivalu na Filmových ateliérech ve Zlíně představili nové logo projektu, vizuál letošního festivalu i plánovanou podobu 61. ročníku. V návaznosti na hlavní téma „Literatura ve filmu“ je ústředním motivem vizuálu opět digi-ikona, propojující tentokrát „pana Kameru“ a „paní Knihu“, jejichž spojení dává vzniknout novému filmu. Festival by se měl uskutečnit ve dvou částech – na jaře od 28. května do 1. června a na podzim od 9. do 15. září 2021.
ČR: „Fascinující kniha. Pokud máte děti, všeho nechte a kupte si ji,“ doporučil britský deník The Times knihu The Cyber Effect světově proslulé kyberpsycholožky Mary Aiken. Bestseller věnovaný nástrahám online světa vychází nyní konečně i v češtině. Pod názvem Nebezpečný efekt ho vydává Nakladatelství ZEĎ. Poutavě napsaná kniha by měla být povinnou četbou zejména pro rodiče dětí a teenagerů, kteří nechtějí své potomky vydat všanc svodům a hrozbám internetu. Publikace vyhlášená časopisem Time coby Kniha roku v kategorii „Myšlení“ a oceněná respektovaným vědeckým časopisem Nature vychází 18. března v rámci Velkého knižního čtvrtku. Objednávat ji lze už teď na www.knihyzed.cz