sobota
31. října 2020
svátek slaví Štěpánka
Hrad Bezděz
© CBS NakladatelstvíČeskolipsko - lesnatý kraj plný zajímavých skalních útvarů a špičatých kopců má svoji knihu.

LIBERECKÝ KRAJ:  Českolipsko je turisticky velmi atraktivní region sousedící na západě s Českým středohořím, na severu s Lužickými horami, na východě s Podještědím, na jihovýchodě a jihu s Máchovým krajem a Kokořínskem. Součástí Českolipska je také Novoborsko.

Autor článku: 
Mgr. Jitka Mlčáková

Oblast je plná starobylých tajemných hradů, která stále jako magnet přitahuje romantiky a snílky. Je to krajina mnoha tváří s rozlehlými bukovými lesy, dalekými výhledy z vrcholků Lužických hor, chladnými roklemi pískovcových skal, zaoblenými kužely dávných sopek v Českém středohoří a rozsáhlými rybníky a vodními stavbami z dob minulých v čele s Máchovým jezerem.

Jako pavučina je území protkáno hustou sítí turistických a cyklistických tras. Oblast Podralska přímo vybízí k projížďkám na udržovaných cyklotrasách.

K velmi oblíbeným místům patří obec Sloup v Čechách a její blízké okolí. K návštěvě lákají skalní hrad Sloup nebo rozhledna Na Stráži. Oblast je bohatá na skalní útvary a jeskyně.

Na Novoborsku vzbudí pozornost sklářské umění a zaujme nabídka pěších výletů. Hamerský rybník a Radvanecký rybník přivábí v horkých letních měsících k přírodnímu koupání. Z historických památek stojí za zmínku zámek Zákupy a vodní hrad Lipý v České Lípě.

Máchův kraj láká návštěvníky na několik druhů aktivního odpočinku. Je zde romantická příroda s prostornými lesy, kterou opěvuje v nejednom svém díle Karel Hynek Mácha, mnoho příležitostí ke koupání, návštěvám historických památek i k poznávání a zkoumání volně přístupných skalních partií a podzemních prostor.

Českolipsko je doslova poseto historickými památkami a dominantami, můžete zde obdivovat hrad Bezděz, tajemný a prokletý hrad Houska, skalní hrad Sloup, zříceninu hradu Jestřebí, Hřídelík, Děvín, Zbyny a Chudý Hrádek, Zámek Zákupy a mnoho dalších zajímavých děl našich předků.

Krásné letecké pohledy jsou nyní zachyceny v knize, která právě vychází Českolipsko z nebe. Knihu si můžou návštěvníci zakoupit v informačních centrech, knihkupectvích nebo na http://www.cbs-cesko.cz/e-shop-cz/knihy.html.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Duben a květen byly rekordními měsíci dárcovství. Na podzim se oproti jaru něco změnilo. Malá divadla, neziskovky, sociální služby, sociální podniky, na ty všechny má situace brutální dopad a v první vlně spouštěly své kampaně s žádostmi o dary. Teď se společnost opět ocitla v situaci, která je pro všechny stresující. Mnozí jsou ale už vyčerpaní, paralyzovaní a nevěří, že to má smysl. Pojďme společně najít cesty, jak pomoci i v druhé vlně!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
30.10.2020

ČR: Ministerstvo kultury udělilo k 28. říjnu 2020 Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020. Letošní porota jmenovaná ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény; cena in memoriam za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Miloši Formanovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Senioři
Co se děje
28.10.2020

ČR: Hlavní roli v novém seriálu Terapie sdílením hrají esemesky. Osm zpráv, osm epizod a osm příběhů. Příběhů, které inspirovali reální odesilatelé a příjemci krátkých vzkazů, jež jsou na první pohled zdánlivě úsměvné a prosté, ve skutečnosti ale vypovídají mnohem víc. Svou autentičností reflektují realitu současných vztahů, které se z velké části odehrávají na displejích našich telefonů. A zatímco jejich pokročilé funkce jsme se naučili ovládat, abychom zůstali v kontaktu, paradoxně jsme v zajetí jedniček a nul osaměli. A právě o tom, že v tom nejsme sami, seriálová novinka internetové televize Mall.tv je. V dobrém i zlém.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
30.10.2020

ČR: Vydavatelství Radioservis představuje audioknihu Pavel Kosatík: ČLOVĚK MÁ DĚLAT TO, NAČ MÁ SÍLU. Pět kapitol ze života Olgy Havlové čte Jiří Ornest. Je to už skoro čtvrt století od chvíle, kdy odešla Olga Havlová, první manželka Václava Havla. Přesto zůstává zapsána v srdcích pamětníků, v poslední době se dokonce zdá, že cestu k ní si dokážou najít i mladší generace.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.10.2020