středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Radek Baborák
© Fotocredit Tereza z DavleČeské předsednictví EU uzavře společný koncert Beaty Hlavenkové, Radka Baboráka, Marcela Bárty a absolventů Akademie MenART

BRUSEL: 13. prosince se v bruselském Palais des beaux-arts de Bruxelles (BOZAR) uskuteční koncert konaný u příležitosti zakončení českého předsednictví Rady EU. V rámci multižánrového večera s názvem Passing the Batton to the Next Generation (Předání štafety další generaci) vystoupí přední čeští hudebníci a zároveň mentoři Akademie MenART Beata Hlavenková, Radek Baborák a Marcel Bárta, kteří na pódium přizvou i zástupce nejmladší generace hudebníků, s nimiž pracovali v rámci této akademie. Koncert se uskuteční pod záštitou Pavla Kluckého, velvyslance ČR v Belgii, Edity Hrdé, vedoucí stálého zastoupení ČR při EU a Jitky Pánek Jurkové, ředitelky Českého centra Brusel.

13.12.2022
Autor článku: 
Silvie Marková /Společná tisková zpráva Akademie MenART a Českých center

V Bruselu dojde k symbolickému předání štafety nejmladší generaci hudebníků. „Je nám ctí připravovat tento slavnostní večer, jehož cílem je reflektovat současnou českou autorskou tvorbu a zároveň při předání předsednické štafety zapojit i mladou generaci talentovaných stipendistů. Symbolicky tak odráží mezigenerační předávání zkušeností, které je základem udržení kontinuity a moudrosti nejen v umělecké tvorbě ale i v celé společnosti,“ uvádí Dana Syrová, ředitelka Stipendijní Akademie MenART. Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel dodává: „Naším záměrem bylo na závěr předsednictví zprostředkovat moment nejen radosti z vynikající české současné hudby, ale také setkávání a sdílení mezi sebou a napříč generacemi. Po půlroce v Bruselu plném náročných diplomatických jednání
a velkorysých kulturních akcí se těšíme na ohlédnutí zpět i společný výhled dopředu.“

Koncert bude završením rozsáhlého českého předsednického programu v Bruselu: V prestižní BOZAR celý půlrok probíhal „Fokus na Českou republiku,“ kde za mimořádného zájmu publika proběhla přehlídka současného českého filmu, několik koncertů, konference k umělé inteligenci a výstava Mileny Dopitové. Mimo stěny BOZAR pak české předsednictví přineslo řadu výtvarných instalací do ulic Bruselu, módní přehlídku či výstavy v budovách evropských institucí. Více informací na www.EU2022.cz.

Závěrečný koncert českého předsednictví EU, který se odehraje ve dvou sálech BOZAR, bude patřit autorské mezižánrové tvorbě. Pianistka a skladatelka Beata Hlavenková se představí společně s Kapelou Snů, hornista a dirigent Radek Baborák vystoupí společně s hudebníky z Radek Baborák Ensemble a saxofonista, klarinetista a skladatel Marcel Bárta si přizval svou domovskou kapelu Vertigo. Jednotlivé ansámbly se v rámci večera několikrát zcela mimořádně prolnou a dají vyniknout i sólistům z Akademie MenART.

Slavnostní koncert otevře pocta slavné Smetanově Vltavě v nové úpravě čerstvé držitelky ceny Anděl Nikol Bokové. Dále zazní premiéra skladby L'Orangerie op. 3c od Radka Baboráka či v jeho úpravě Markéta Lazarová, parafráze na hudební témata Zdenka Lišky ze stejnojmenného filmu. Předsednický oblouk symbolicky uzavírá koncertní ukázka hudby z filmu Zátopek, jehož autorkou je Beata Hlavenková a film Zátopek předsednictví v červenci v BOZAR otvíral. Adventní čas připomenou koledy z alba Beaty Hlavenkové Bethlehem.

Nejmladší generaci hudebníků v Bruselu zastoupí absolventi Akademie MenART Nora Lubbadová (ped. Jaromíra Šnederflerová, ZUŠ Olešská, Praha), Vladimír Slavíček, skladba, klavír (ped. Radek Škeřík, ZUŠ Střezina, Hradec Králové), Tadeáš Syrový, skladba, klavír (ped. Otto Orany, ZUŠ Zbraslav, Praha), Veronika Chamolová soprán (ped. Barbora Kozáková, Konzervatoř Jana Deyla), Vintíř Langášek, housle (ped. Dušan Kovařík, ZUŠ Vítězslavy Kaprálové Brno). Během večera zazní i jejich autorská tvorba.

 

Více informací na www.menart.cz nebo na www.brussels.czechcentres.cz.

 

O týden dříve 5. prosince se uskuteční veřejné slyšení v Evrop­ském parlamentu na téma českého základního uměleckého vzdělávání jako dobrého příkladu praxe. 75 účinkujících žáků a pedagogů českých ZUŠ se představí také v rámci večerního koncertu. Konferenci Evropské mládeže v Evropském parlamentu konanou 6. prosince, pak uzavře vystoupení základních uměleckých škol. Projekt se koná pod osobní záštitou paní poslankyně Michaely Šojdrové, dramaturgie a produkce projektu je pod hlavičkou celostátní festivalu ZUŠ Open. Více o projektu je k dispozici na www.zusopen.cz.

 

Pořadatelé závěrečného koncertu EU2022: České centrum Brusel ve spolupráci se Stálým zastoupení ČR při EU, Úřadem vlády ČR, BOZAR a Akademií MenART
Za podpory: hl. města Prahy.

 

 

Akademie MenART

Posláním akademie je vyhledávání a podpora talentů a podpora uměleckého vzdělávání. Vznikla před pěti lety s cílem podporovat nadané studenty a zároveň jejich pedagogům poskytnout inspiraci a nové impulsy do výuky v uměleckých oborech. V rámci ročních stipendií se talentovaným studentům a pedagogům intenzivně věnují špičkoví umělci v pozicích mentorů. Během prvních čtyř ročníků absolvovalo program 412 žáků a studentů a 275 učitelů a řada absolventů pokračuje v dalším studiu na uměleckých školách u nás i v zahraničí. Do Akademie MenART se mohou hlásit žáci základních uměleckých škol, 2. stupně ZŠ či studenti středních škol, ve čtyřech uměleckých oborech. Akademie je nízkoprahová, základním kritériem přijetí je míra talentu. Přijatí studenti a jejich pedagogové získají stipendium na jeden školní rok společné práce s mentorem. Program je pro pedagogy akreditován MŠMT v systému DVPP.  Akademie úzce spolupracuje s MHF Pražské jaro, NF Smetanova Litomyšl, Americkým jarem, Smetanovou výtvarnou Litomyšlí, se ZUŠ OPEN a dalšími institucemi. MenART též nabízí webináře určené zejména pedagogům, rodičům i pokročilým studentům. Webináře cílí na průřezová témata či otázky, které vznikají během výuky a v běžné praxi na ně zbývá málo času. Také nabízí jednodenní semináře MenART+ a stejně tak se věnuje setkávání s bývalými studenty v projektu MenART Reunion.
www.menart.cz

 

Patron Akademie MenART: RSJ, mecenáš: Julius Prüger, za finanční podpory: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR – Národní plán obnovy, partneři a podporovatelé: Erste Premier, Aveton, Centrální depozitář cenných papírů, ČEPS, Ivana Janečková, OSA

 

 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra (ČC), příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky České republiky a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů – EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 26 poboček na 3 kontinentech – kromě Českých center spravují také Český dům v Moskvě, Jeruzalémě a Bratislavě.

www.czechcentres.cz     

 

 

Více o akci na webu Českého centra Brusel nebo Akademie MenART.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Vydavatelství Radioservis představuje CD Moravia Brass Band V PŮLNOČNÍ HODINU. Moravia Brass Band je největší žesťové těleso v ČR a rezidenční orchestr Brno Brass Festu. Třicet hudebníků v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim popularizuje hru na žesťové nástroje, představuje jedinečné programy a aranžmá, zve výjimečné hosty, a především vytváří specifické uskupení: žesťový orchestr – brass band.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
07.12.2022

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022