čtvrtek
6. května 2021
svátek slaví Radoslav
Adéla
© Archiv pořadateleČeská televize uvede dokument o mimořádně nadaných dětech na začátku hudební kariéry

ČR: Talent je dar. Jak s ním ale správně pracovat? Co přináší a co bere? Co znamená pro obdarované, jejich rodiče a pedagogy? O tom vypráví nový dokumentární film režiséra Martina Suchánka, který uvede Česká televize na programu ČT art 29. dubna od 21.35 hod. Snímek vznikl v koprodukci s Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro a Stipendijní Akademií mentoringu uměleckého vzdělávání MenART.

29.04.2021
21:35
Autor článku: 
Silvie Marková

Kamera sleduje pětici výjimečně nadaných děti v domácím prostředí i ve volném čase, s rodiči, pedagogy či mentory, a také během půlroční přípravy na mimořádnou událost jejich kariéry – koncerty na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, které se uskutečnily v loňském roce. Těmito momenty se prolínají úvahy o tom, co je talent, jak je třeba s jeho nositeli pracovat, aby se zdokonalili a získali nejen profesionální návyky v hudební oblasti, ale zároveň neztratili vnitřní zápal a oddanost hudbě. „Talent, to je takový pel na motýlích křídlech, který dostanete od Boha, nikdo jiný vám ho nemůže dát. Ale při neopatrném zacházení vám ho může někdo vzít,“ trefně vystihuje jeden z aktérů filmu klavírista a mentor Akademie MenART Ivo Kahánek.  

Režisér Martin Suchánek se v Talentu snaží ukázat, jak náročné je být obdařen talentem a jak je důležité s ním dobře naložit. Klade otázku, zda tím úspěchem jsou vyprodané sály, nebo vnitřní radost z toho, že se o svůj dar mohu podělit s ostatními. Kamera sleduje několikaměsíční přípravy Nory Lubbadové, Adély Řehořové, Jana Čmejly a bratrů Kollertových na jejich, zatím nejvýznamnější, koncert. Příběh ukazuje nejen to krásné, ale také všechny okolnosti, problémy a pochyby, které mladé umělce na jejich cestě provázejí. Vedle protagonistů a jejich nejbližších ve filmu k tématu promluví z různých úhlů pohledu například pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Lukáš Klánský, psychiatr Cyril Höschl nebo operní pěvkyně Magdaléna Kožená, která prostřednictvím svého nadačního fondu podporuje základní umělecké vzdělávání u nás. „Naším důležitým úkolem je ukazovat silné příběhy skutečných lidí, které dokáží fascinovat a přinést divákovi poznání nového i obecnější pohled na svět kolem nás. Příběh dvou dívek a tří kluků, obdařených mimořádným talentem, takovým bezesporu je,“ vysvětluje kreativní producent České televize Jiří Hubač.

Festival Pražské jaro věnuje prostor mladým talentům dlouhodobě. „Mladým umělcům na počátku jejich dráhy chceme nabídnout zážitek z vystoupení na mezinárodně renomovaném festivalu, který jim pomůže získat nezbytné zkušenosti,” říká za Pražské jaro jeho ředitel Roman Bělor. Finále dokumentu patří vystoupením mladých muzikantů v Sále Martinů na pražské HAMU a také v kostele sv. Šimona a Judy, kde se během Salonu ZUŠ představili absolventi Stipendijní Akademie MenART. Ta podporuje vyhledávání a rozvoj mladých talentů, ale také oporu a inspiraci pedagogům, kteří se jejich výuce věnují.  „Uvědomujeme si, jak silný a formující je pro mladé umělce na začátku jejich dráhy zážitek z osobního tvořivého setkání s velkou osobností, která jim pomůže zorientovat se nejen hudebně,” vysvětluje Dana Syrová, zakladatelka Akademie MenART, která je jedním z koproducentů filmu.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní muzeum spustilo společně s pražským kreativním studiem Brainz Disruptive koncem března nové webové stránky věnované Sbírce Muzea dělnického hnutí na adrese https://mdh21.cz.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021

BEROUN: Berounské Muzeum Českého krasu získalo do svých sbírek sochu J. V. Stalina. Pochází z roku 1951 a až do roku 1989 stála na náměstí v nedalekém Komárově. Nyní bude umístěna v Geoparku Barrandien, venkovní expozici MČK, kde je již mnoho let deponována mj. také socha V. I. Lenina z Berouna.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
05.05.2021

ČR: Byla to doba plná euforie a nadějí, dekáda plná změn. Padla stavidla, svoboda byla všude a jakékoli mantinely byly tak daleko, že je mnozí ani nezahlédli. Dovalili se Rolling Stones, sovětským tankům zamával z pódia Frank Zappa, do Prahy se vrátil Ivan Král, zpod bývalého Stalinova pomníku začalo vysílat první soukromé rádio a Michael Stipe z R.E.M. se marně snažil zaplatit za smažák u stánku na Vranovské přehradě platinovou kreditkou. Rock se stává mainstreamem, Lucie je na vrcholu. Desítky, možná stovky nových českých, moravských i slovenských kapel zkoumají nejrůznější stylová zákoutí punku, hardcoru, crossoveru, vře to na elektronické scéně a na dveře klepe agresivními beaty hip hop.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
05.05.2021

BROUMOV: Agentura pro rozvoj Broumovska rozjela 1. května kampaň Léto u Stěnavy, pomocí které by chtěla se zapojením veřejnosti vybrat peníze na obnovu a oživení jednoho z plácků v Broumově – v Dvořákově ulici, nedaleko bývalých jatek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021