čtvrtek
6. května 2021
svátek slaví Radoslav
Vizuál kampaně
© Zdroj: https://www.facebook.com/NadaceVia/Češi drží během pandemie spolu. V březnu darovali přes 19 milionů korun

ČR: Od začátku roku už Češi a Češky celkem darovali přes 38 milionů korun. Během března se na Darujme.cz zaregistrovalo 33 nových organizací, dohromady tedy platformu využívá již přes 650 organizací. Dárci mohou online podpořit organizace, které v době pandemie nabízejí právní pomoc seniorům, podporu nízkopříjmových rodin, služby porodních asistentek či provoz tísňových linek poskytujících psychologické poradenství.

Autor článku: 
Hana Sedláková/ika

K nebývale štědrému výsledku velkou měrou přispěl výtěžek benefičního koncertu České filharmonie, který na pomoc českým nemocnicím bojujícím s koronavirem vynesl téměř 7,5 milionu korun. Obdivuhodný nárůst štědrosti je vidět především v porovnáním s loňským rokem, kdy za březen 2019 lidé darovali 6,5 milionů korun, tedy o dvě třetiny méně než letos ve stejném období. Celkem v roce 2019 darovalo prostřednictvím Darujme.cz 95 tisíc dárců a dárkyň téměř 128 milionů korun.

V důsledku vládních nařízení zůstali v těchto dnech doma izolováni především senioři. Ti jsou odříznuti také od praktické právní pomoci, ačkoliv problémy, které dlouhodobě řeší, rozhodně nezmizely. Dostupnou právní pomoc seniorům nabízí organizace Iuridicum Remedium, která telefonicky či online nabízí konzultaci otázek týkajících se placení nájmu, splácení výdajů, komunikace s úřady, ale třeba i pořízení poslední vůle.

Podporu těhotným ženám a jejich rodinám nabízí Unie porodních asistentek, která pro ně spustila podpůrnou telefonickou linku a nyní sbírá prostředky na její provoz. Maximální možnou ochranu maminek, jejich předčasně narozených dětí a tím i personálu neonatologických oddělení před nákazou Covid-19 se snaží organizace Nedoklubko, která vybírá prostředky na nákup nanofiltrů do textilních roušek. Na děti, které se ocitly v karanténě v nemocnici či dětském domově, myslí Nadační fond Chance 4 Children, který spustil kampaň na nákup Pohádek k dočmárání, knížek ilustrovaných dětmi pro děti.

Dárcovskou kampaň na podporu nízkopříjmových rodin a matek samoživitelek si na Darujme.cz založila například organizace Ratolest Brno, která za vybrané prostředky nakoupí ohroženým rodinám základní potraviny nebo hygienické potřeby. Nákup a rozvážení jídla a drogerie samoživitelům a samoživitelkám zaštiťuje za podpory dárců také organizace Příběhy lidí.

Krize postihla i sociální podniky, které zaměstnávají lidi na okraji společnosti. Nízkoprahová pracovní dílna Metráž zaměstnává ženy, které patří do skupiny nejohroženější koronavirem. Preventivním omezením provozu dílny se proto snaží své zaměstnankyně ochránit, zároveň tím ale přichází o příjmy. Spustila proto kampaň, aby získala prostředky na uhrazení nájmu dílny a kompenzaci mezd svých zaměstnankyň. Období karantény je likvidační také pro Centrum hiporehabilitace Mirákl, které pomáhá zdravotně znevýhodněným dětem. Svoji sbírkou se proto snaží získat prostředky na péči o 8 hiporehabilitačních koní, kteří i v době karantény potřebují kvalitní krmivo, pravidelný výcvik, veterinární a podkovářské služby.

Některé organizace musely v důsledku nouzového stavu přesunout svoje plánované benefiční akce do virtuálního prostoru. Příkladem může být Česká federace potravinových bank, která sice zrušila fyzickou jarní sbírku potravin, založila ale online sbírku finančních prostředků, za které nakoupí trvanlivé potraviny pro seniory a rodiče samoživitele.

Současná krizová situace může člověka lehce dostat do psychického vyčerpání. Sociální klinika proto nabízí mimořádné online psychologické poradenství zdarma všem, kteří prožívají psychickou zátěž a chtějí si o tom popovídat s odborníkem.

Přehled všech dárcovských kampaní reagujících na aktuální krizovou situaci způsobenou pandemií koronaviru naleznete na webu Darujme.cz ZDE.

www.nadacevia.cz / www.darujme.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní muzeum spustilo společně s pražským kreativním studiem Brainz Disruptive koncem března nové webové stránky věnované Sbírce Muzea dělnického hnutí na adrese https://mdh21.cz.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021

BEROUN: Berounské Muzeum Českého krasu získalo do svých sbírek sochu J. V. Stalina. Pochází z roku 1951 a až do roku 1989 stála na náměstí v nedalekém Komárově. Nyní bude umístěna v Geoparku Barrandien, venkovní expozici MČK, kde je již mnoho let deponována mj. také socha V. I. Lenina z Berouna.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
05.05.2021

ČR: Byla to doba plná euforie a nadějí, dekáda plná změn. Padla stavidla, svoboda byla všude a jakékoli mantinely byly tak daleko, že je mnozí ani nezahlédli. Dovalili se Rolling Stones, sovětským tankům zamával z pódia Frank Zappa, do Prahy se vrátil Ivan Král, zpod bývalého Stalinova pomníku začalo vysílat první soukromé rádio a Michael Stipe z R.E.M. se marně snažil zaplatit za smažák u stánku na Vranovské přehradě platinovou kreditkou. Rock se stává mainstreamem, Lucie je na vrcholu. Desítky, možná stovky nových českých, moravských i slovenských kapel zkoumají nejrůznější stylová zákoutí punku, hardcoru, crossoveru, vře to na elektronické scéně a na dveře klepe agresivními beaty hip hop.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
05.05.2021

BROUMOV: Agentura pro rozvoj Broumovska rozjela 1. května kampaň Léto u Stěnavy, pomocí které by chtěla se zapojením veřejnosti vybrat peníze na obnovu a oživení jednoho z plácků v Broumově – v Dvořákově ulici, nedaleko bývalých jatek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.05.2021