úterý
30. listopadu 2021
svátek slaví Ondřej
Tma a zářící barvy i v duetech
© Robert Kuhnl (HILT)Černé divadlo HILT chystá turné v ČR i ve světě

ČR: Těžká doba covidu se podepsala na životě umělců v ČR i v zahraničí. Smutnou zprávou je, že mnoho organizací zaniklo, stejně tak mnozí umělci dali přednost jinému oboru, aby uživili sebe i své rodiny. Jak se projevilo očkování proti covidu na jevišti? Černé divadlo HILT, které sbíralo úspěchy a dá se říci, že před prvním nouzovým stavem byli na vrcholu, situaci přežilo. Svou velkou show usídlili v malém komorním prostoru LOBBY v Praze, kde slaví u diváků úspěchy, ovšem v omezeném počtu míst. Nyní se v malém produkčním týmu rozhodli opět dělat „velké věci“. Mimo jiné i pomoci charitě.

Autor článku: 
Anna Manthig

V listopadu, během Noci divadel, která proběhla 20. listopadu po celé Evropě, se rozhodli uspořádat dvě představení s výtěžkem na pomoc Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek Brno. Herci i hosté  – Tereza Kyndlová a Miss Angelika – hráli bez nároku na honorář, aby pomohli této nadaci.

Již 15. 12. se představí v KS Vimperk, jehož ředitel – pan Tomáš Jiřička, tuto akci sjednal s novou produkční Černého divadla HILT, Danou Oulovskou.

Složitější bylo obsazení tanečníků a herců pro plánované turné po Španělsku, které proběhne, bude-li kovidní situace příznivá, 20. 12. 2021 – 10. 1. 2022. Požadavek koncertní agentury byli pouze očkovaní herci i personál – vzhledem k tomu, že se bude cestovat po celém Španělsku. Ředitelé HILT, Štěpánka Pencová a Theodor Hoidekr, tak stáli před těžkým rozhodnutím – turné odmítnout, nebo udělat konkurz. Museli tak vyhlásit konkurz na tanečnice s podmínkou, že hledají pouze očkované proti covidu-19.Ačkoli na sociálních sítích sklidili velkou kritiku, přesto přesto našli nové talenty. Mezi nimi muzikálovou tanečnici Michaelu Adamcovou (Brno), vzdušnou akrobatku Kateřinu Justovou (Broumov) nebo úspěšnou herečku a tanečnici Petru Mošovskou (Praha).

Ředitelé HILT situaci komentují: „S těžkým srdcem jsme měnili obsazení a čekají nás dlouhé zkoušky. Navíc jsme hledali i dobré lidské povahy, budeme spolu trávit svátky v zahraničí. Podmínka očkování nám u obsazení ztížila práci. Nemůžeme ovšem protestovat, je mnoho zemí, kde tuto podmínku mají. I když nám to ublížilo citově, nemůže s námi na turné mnoholetá hlavní tanečnice, která má proti očkování vlastní důvody.“

Nyní je Černé divadlo HILT ve výběru velkého mezinárodního festivalu Bharat Rang Mahotsav 2022. Tento festival se tradičně koná v Indii, kde již HILT uspěl od roku 2009 několikrát. Stále čekají, zda se jejich netradiční stínová show „Popelka – Cinderella“ projde výběrem National School of Drama India. „Dostali jsme osobní pozvání, protože vědí, že jsme svou netradiční formou divadla vždy úspěšní. Budeme reprezentovat ČR i v roce 2022?“ Poslední reprezentace ČR skončila se dvěma oceněními na World Theatre Olympics 2018.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Za zrušený XXXII. Muzejní adventní trh Muzea východních Čech v Hradci Králové, který se měl konat poslední listopadový víkend, připravuje muzeum  alternativní náhradu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
30.11.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Otevřený dopis ministru kultury České republiky Lubomíru Zaorálkovi.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
29.11.2021

ČR: Kniha amerického muzikologa Daniela E. Freemana, předního zahraničního odborníka na hudební kulturu v českých zemích osmnáctého století, vychází v nakladatelství Vyšehrad v souvislosti s připravovaným filmem Petra Václava Il Boemo. Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejznámějších skladatelů vážné opery v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v Itálii a ovlivnil mladého Mozarta, s nímž se několik let přátelil. U nás je však dnes Mysliveček znám hlavně díky pozdějším legendám inspirovaným jeho dobrodružným životem a předčasnou smrtí.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
30.11.2021

PLZEŇ: Krátký propagační film o plzeňských Loosových interiérech zvítězil na mezinárodním cestovatelském filmovém festivalu Amorgos Tourism Film Festival, který se konal ve dnech 4. – 9. listopadu 2021 na řeckém ostrově Amorgos. Promosnímek s názvem Adolf Loos Plzeň: Vydejte se za osudy unikátních interiérů od plzeňského studia Petrohrad obdržel hlavní cenu v kategorii Tour destination – Countries a obstál v konkurenci filmů z 37 zemí světa.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.11.2021