úterý
4. srpna 2020
svátek slaví Dominik
Petr Bittner
© foto FB Petr Bittner, autorka Gaby KhazalováCeny Genderman roku 2019 jsou rozdány

PRAHA: Otevřená společnost o.p.s. v pondělí předala ceny Genderman roku 2019 mužům, kteří ve veřejném prostoru konkrétním způsobem přispěli k rovnosti žen a mužů. Cenu za třetí místo obdržel spoluzakladatel kanálu VOXPOT Vojtěch Boháč za neotřelý způsob jakým upozornil na přetrvávající praxi all-male panelů. Cenu za druhé místo obdržel komunální politik a architekt Matěj Michalk Žaloudek za prosazování hodnot rovnosti žen a mužů na komunální úrovni. Cenu za první místo a tedy i titul Genderman roku převzal politický filosof a komentátor z Deníku Referendum Petr Bittner, Porota ocenila jeho schopnost analyticky komentovat příčiny a důsledky nerovnosti žen a mužů v ČR na pozadí konkrétních kauz.

Autor článku: 
TZ/klapka

Na základě nominací od veřejnosti vyhodnocených pětičlennou porotou v pondělí Otevřená společnost o.p.s. předala třem mužům ocenění Genderman roku 2019, kteří svými výroky a počiny přispěli k rovnosti žen a mužů. Otevřená společnost oceněné nevnímá jako hrdiny, ale jako demokraticky smýšlející muže, kteří rovnost žen a mužů chápou jako důležitý demokratický princip a něco konkrétního pro něj ve veřejném prostoru činí.

„Snažíme se pozornost zaměřit na odpovědnost mužů. Pokud ve společnosti přetrvávají patriarchální předsudky a většinu rozhodovacích funkcí zastávají muži, je to nezbytné. Chceme zviditelnit muže, kteří se rovnoprávnosti žen a mužů nebojí, podporují ji, neboť si uvědomují, že právě na nich leží velký díl zodpovědnosti.“ doplňuje Marta Smolíková, ředitelka Otevřené společnosti.

Cenu za první místo a tedy i titul Genderman roku převzal politický filosof a komentátor z Deníku Referendum Petr Bittner. Porota ocenila jeho schopnost analyticky komentovat příčiny a důsledky nerovnosti žen a mužů v ČR na pozadí konkrétních kauz. Petr Bittner nejen tento rok vytvořil řadu čtivých, srozumitelně psaných textů, přibližující čtenářům a čtenářkám význam rovnosti žen a mužů pro demokratickou společnost. Podle něj by však ocenění nemělo oproti jiným cenám vítěze nějak heroizovat. „Neoceňuje totiž výjimečné výkony, ale něco, co by mělo být ve společnosti úplně normální.“

Cenu za druhé místo obdržel komunální politik a architekt Matěj Michalk Žaloudek za prosazování hodnot rovnosti žen a mužů na komunální úrovni. Matěj Michalk Žaloudek se úspěšně zasadil za zohlednění rovných příležitostí žen a mužů při posuzování projektových žádostí na Praze 3. Zřídil improvizovaný dětský koutek ve své kanceláři, aby na různá jednání mohli dorazit i rodiče malých dětí.

Cenu za třetí místo obdržel spoluzakladatel kanálu VOXPOT Vojtěch Boháč za neotřelý způsob, jakým upozornil na přetrvávající praxi all-male panelů, diskusích panelů složených výhradně z mužů. Pohledem veřejných debat či autorství příspěvků ke sborníkům k třicátému výročí sametové revoluce to často vypadalo, že říci něco podstatného jsou schopni jen muži. Vojtěch Boháč byl do jednoho mužského panelu pozván a rozhodl se přijít v převleku za ženu, aby na problém upozornil. „Obecně považuji za obrovský problém českých médií nejen málo vyjadřujících se expertek, političek, akademiček a všech možných dalších profesí, ale i to, že také na řídících pozicích v médiích je žen extrémně málo. Mě tenhle svět zajímá, chci znát ty příběhy, názory, tipy na řešení problémů. Do velké míry ignorovat půlku populace znamená okrádat se o půlku všeho zajímavého.“ Vysvětlil svůj záměr Vojtěch Boháč.

Porota zasedala v tomto složení: Marta Smolíková – ředitelka OS o.p.s., Jiří Ryba - společník Sociologické nakladatelství SLON, Adriana Dergam – ředitelka korporátní komunikace a udržitelného podnikání Vodafone ČR, Tomáš Pavlas – koordinátor OS o.p.s., Lucie Zídková – novinářka Lidové noviny

Soutěž je snahou o místní rozvedení mezinárodní kampaně UN Women HeForShe. Kampaň HeForShe propojuje lidi z celého světa, kteří podporují myšlenku rovnosti žen a mužů a ví, že tato není pouze věcí žen, ale všech demokraticky smýšlejících lidí. Rovnoprávnost a rovnost občanů a občanek je jedním ze základních demokratických principů.

Cílem soutěže je zviditelnit a propojovat muže, kteří veřejně odmítají sexismus a sami přemýšlí, co by muži mohli/měli/musí učinit.

V minulých ročnících cenu získali například filmový kritik a novinář Kamil Fila či Pavel Houdek, instruktor kurzů sebeobrany, včetně kurzů pro ženy.

Více: http://www.heforshe.org

Další informace nalezete na http://www.genderman.cz a http://www.otevrenaspolecnost.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Prázdninová část festivalu Letní slavnosti staré hudby, který každým rokem nabízí poutavé a objevné exkurze do hudební historie na atraktivních místech v Praze, se pomalu chýlí ke konci. Začátkem srpna jsou v programu představujícím pro tento rok hudbu šlechtických dvorů ještě dva koncerty výhradně domácích interpretů.

Hl. m. Praha
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.08.2020

BRNO: Milan Kundera, který patří mezí nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.07.2020

ČR: Zprávami opět rezonují negativní vyhlídky do budoucna a opět se polemizuje, zda se bude hrát, pro kolik lidí, s jakými hygienickými opatřeními a tak podobně , ale my v Kašparu si myslíme, že lepší než spekulovat nad nejasnou budoucností je lepší se podívat, co vše se od 25. května, kdy se znovu otevřela divadla, povedlo a odehrálo. A co chystáme do konce prázdnin?

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2020

ČR-ZAHRANIČÍ: Šestý ročník mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (CSR) organizované Českými centry (ČC) a Českým literárním centrem (ČLC) zná své vítěze. Více než stovka účastníků se v 16 zemích z Evropy a Asie utkala o nejlepší překlady úryvku knihy Veroniky Bendové Vytěženej kraj do místních jazyků. Nejsilnější zastoupení co do počtu přihlášených již tradičně vykázalo Polsko.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.08.2020