čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Dorotą Dobrew
© https://warsaw.czechcentres.cz



Cenu Premia Bohemica letos obdrží polská překladatelka Dorotą Dobrew

VARŠAVA-BRNO: Moravská zemská knihovna v Brně na základě po­věření ministra kultury České republiky uděluje od roku 2017 cenu Premia Bohemica. Cena je určena zahraničnímu bohemistovi nebo překladateli, který se ve své zemi zasloužil ve výrazné míře o propagaci české literatury. Odborná porota letos z nominovaných vybrala polskou překladatelku Dorotu Dobrew. Cena bude předána v pátek 10. 9. na Knižním veletrhu ve Varšavě, kde je ČR hlavní hostující zemí.

10.09.2021

Dorota Dobrew studovala češtinu na Varšavské univerzitě, ale trvalo ještě několik let, než začala českou literaturu překládat. Nejprve se věnovala vědecké práci a výuce, poté cesta vedla oklikou přes studium orientalistiky a práci v právnické firmě. Rozhodujícím okamžikem bylo až seznámení se s básnířkou Violou Fisherovou. Do dnešních dnů přeložila přes 30 knižních titulů a mnoho dalších drobnějších příspěvků do literárních časopisů. Věnuje se překladům poezie, od klasických autorů, jakými byl Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert, Vladimír Holan či Jan Zahradníček, přes autory českého undergroundu Petra Placáka, Ivana Martina Jirouse, Egona Bondyho, Josefa Topola a Jáchyma Topola až po současné básníky Petra Hrušku, Petra Borkovce, Jaromíra Typlta či Tomáše Přidala. V jejím překladu znají naši sousedé také prozaické dílo například Antonína Bajajy, Emila Hakla, Jiřího Hájíčka, Petry Hůlové, Tomáše Zmeškala, Květy Legátové a mnoha dalších. Rovněž překlady děl pro děti od Zdeňka Svěráka či Karafiátovy Broučci nesou její jméno.

Cena bude slavnostně předána ředitelem MZK Tomášem Kubíčkem v pátek 10. 9. v 19h v Českém centru ve Varšavě. Ve spolupráci s ředitelkou České centra Taťjanou Langáškovou byl připraven slavnostní večer, kam byli mimo jiné pozváni polští bohemisté a překladatelé. Díky jejich práci má česká literatura v Polsku mimořádné postavení a ročně mají polští čtenáři k dispozici více než tři desítky nových titulů. Předání ocenění je součástí českého programu Knižního veletrhu ve Varšavě.

Dorota Dobrew je již 24. držitelkou ceny Premia Bohemica. Do roku 2001 cenu udělovala Nadace Český literární fond, v letech 2002–2011 Obec spisovatelů (za pod­pory NČLF). S podporou Obce spisovatelů ji nyní udě­luje Moravská zemská knihovna. O udělení ceny rozhoduje komise složená z před­ních literárních vědců z univerzitních i akademických pracovišť v České republice a z dřívějších laureátů ceny. V minulosti cenu získali například Susanna Roth (1993), Oleg Malevič (1998), Christa Rothmeier (1999), Rei­ner Kunze (2004), István Vörös (2005), Edgar de Bruin (2008), Urs Heftrich (2017) Robert Burton Pynsent (2018), Annalisa Cosentino (2019) či naposledy Xavier Galmiche (2020).

Udílením ceny Premia Bohemica vyjadřuje Ministerstvo kultury úctu k práci zahraničních bohemis­tů a překladatelů, kteří pomáhají šířit prostřednictvím české literatury povědomí o české kultuře a společnos­ti, a upevňují tak pozici České republiky ve světě.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024