OSTRAVA: Centrum pro dětský sluch Tamtam poskytuje pomoc rodinám dětí se sluchovým postižením v celé České republice již 32 let. Letos na podzim slaví 10. výročí svého působení v Ostravě, kde jeho služby v současnosti využívá 23 rodin. Oslavy zahájilo Zahradní slavností uspořádanou 19. září odpoledne v areálu Základní školy a mateřské školy pro sluchově postižené a vady řeči v Ostravě-Porubě. Na tento den také letos připadá začátek Mezinárodního týdne neslyšících, který poukazuje na specifické problémy lidí se sluchovým postižením a na komunikační bariéry, s nimiž se potýkají.
Veselého odpoledne plného her, zábavy a poučení se zúčastnilo několik desítek malých i velkých návštěvníků, mezi nimiž byly rodiny s dětmi se sluchovým postižením a žáci školy. Procházeli spoustou soutěžních stanovišť, kde nadšeně plnili svěřené úkoly – poznávali emoce, jako např. radost, lásku, nechuť, strach a mnohé další. Součástí odpoledne bylo i vystoupení divadelního spolku OUKEJ a na závěr si všichni mohli popovídat a sdílet své zážitky u bohatého občerstvení.
V České republice žije podle odhadů přes 500 tisíc lidí se ztrátou sluchu, včetně dětí, kterých se u nás rodí 1 až 2 na tisíc narozených. Až 95 procent dětí s postižením sluchu se rodí slyšícím rodičům, kteří nemají s touto problematikou obvykle žádnou zkušenost. Tamtam jim poskytuje komplex bezplatných a vzájemně provázaných sociálních a poradenských služeb a podporuje je v hledání cesty ke komunikaci a k všestrannému rozvoji dítěte. V Ostravě nabízí sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, které pomáhají snižovat a minimalizovat sociální vyloučení rodin dětí se sluchovým postižením a zvládat zátěž spojenou se sluchovou vadou. „Když rodiče zjistí, že jejich dítě má sluchové postižení, ocitnou se v náročné situaci. V Tamtamu jim pomáháme tuto situaci zvládat. Podporujeme rozvoj komunikačních a sociálních dovedností v rodině tak, aby mohla žít běžným způsobem,“ vysvětluje Mgr. Jana Fenclová, ředitelka Centra pro dětský sluch Tamtam. Sociálně aktivizační služby však poskytují služby i neslyšícím rodičům, kteří mají slyšící či neslyšící dítě.
Součástí nabídky Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi v Ostravě jsou skupinové programy pro rodiče s dětmi, ale i individuální konzultace, besedy, kurzy znakového jazyka pro rodiče aj. Služba je určena rodinám s dětmi ve věku od 0 do 18 let věku. Tamtam pořádá také pobyty pro rodiny s dětmi z Moravskoslezského kraje, příměstské tábory, nabízí interaktivní osvětové programy ve školách a školkách a zajišťuje kulturní akce tlumočené do znakového jazyka.
Letos v dubnu Tamtam zorganizoval ve spolupráci s Nadačním fondem Křídlení divadelní představení Aby se děti divily, ve kterém se nejen malí diváci hravou formou učí základní znaky českého znakového jazyka. Inscenace Divadla Bolka Polívky je inspirována texty a obrázky brněnského malíře, sochaře a spisovatele Aloise Mikulky a je vhodná pro slyšící i neslyšící děti. Dubnové představení v Divadle Loutek Ostrava vyvolalo velký ohlas. Zájem bohužel převyšoval kapacitu sálu, proto se zde představení uskuteční znovu 8. listopadu a stane se součástí tamtamovských výročních oslav.
V červenci Tamtam v Ostravě uspořádal již pátý příměstský tábor pro děti se sluchovým postižením, jejich sourozence a kamarády. Nesl název Řemesla a děti si v něm vyzkoušely různá rukodělná povolání. Proměnily se v oděvníky, filmaře, hasiče, učily se trénovat psy a navštívily také filmové studio, kde natočily dva krátké filmy. Tábora se zúčastnilo 16 dětí z Ostravy a okolních měst a obcí.
V úterý 1. listopadu proběhne na ostravském pracovišti Centra pro dětský sluch Tamtam v ulici Novinářská Den otevřených dveří, určený i široké veřejnosti. Návštěvníci se zde budou moci seznámit s širokou nabídkou služeb Tamtamu a hezkým prostředím, které tu na rodiče i děti čeká.
Více na: www.tamtam.cz
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.
PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.
HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.