pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Logo projektu
© Archiv pořadatele



Cena Adolfa Heyduka 2017 - známe vítěze

NOVÁ PAKA: Na IV. konferenci Národních geoparků ČR v Nové Pace, v květnu 2017, byla vyhlášena Cena Adolfa Heyduka pro památku a geologickou lokalitu nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným. Slavnostní předání čestných cen proběhne v rámci IV. semináře Památky pro každého Stříbro 2018 ve dnech 19. - 20. dubna.

Autor článku: 
Hana Talli Hlubučková

Cenu Adolfa Heyduka iniciovala odborná lektorka mezinárodního vzdělávacího projektu Hugo na cestách® Hana Talli Hlubučková ve spolupráci s Památkovou komorou České republiky, Českým rájem – globálním geoparkem UNESCO, Neziskovkami Libereckého kraje, z. s. Nad cenou převzala záštitu Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova.

Památky jsou rozděleny do dvou kategorií:

Kategorie č. 1 - Památky UNESCO a Národní kulturní památky
Kategorie č. 2 – Památky ostatní, nebo chcete-li památky regionální

Do soutěže nelze přihlásit muzea. Nelze nominovat ani bývalé hrady, zámky a kláštery, které dnes slouží pouze jako ústavy sociálních služeb, domovy důchodců, domy s pečovatelskou službou, hospici apod. Nejsou tedy přístupné veřejnosti jako památky.

V kategorii č. 1 bylo navrženo 5 památek:
Státní zámek Děčín – prohlídky pro nevidomé
Zámek v Jaroměřících nad Rokytnou
Zámek v Náměšti nad Oslavou
Zámek Červená Lhota - prohlídky pro neslyšící
Státní zámek Kozel – bezbariérové prohlídky

Celkem hlasovalo 203 návštěvníků a s počtem 95 hlasů zvítězil zámek Kozel.

V kategorii č. 2 bylo navrženo 7 památek:
Hrad Rotštejn - prohlídky pro neslyšící
Barokní areál v Žírči – kompletní bezbariérové zpřístupnění
Dóm svatého Václava v Olomouci – bezbariérový přístup
Zámek Žďár nad Sázavou – muzeum nové generace
Barokní poutní chrám Panny Marie pomocné na Chlumku – unikátní zpřístupnění pro imobilní návštěvníky podzemím
Hrad Svojanov – kompletní zpřístupnění zdravotně znevýhodněných i imobilním návštěvníkům
Komplex kláštera v Panenském Týnci - bezbariérové zpřístupnění areálu

Celkem hlasovalo 459 návštěvníků a se shodným počtem 148 hlasů zvítězili Barokní areál v Žírči a Dóm svatého Václava v Olomouci. Devadesáti hlasy pak ocenili návštěvníci Královskou dědičnou štolu Prokop –  hornický skanzen ve Stříbře, za prohlídky pro nevidomé a slabozraké.

O přihlášení památek a geologických lokalit a přidělování hlasů rozhodovali sami návštěvníci. Na webu www.hugonacestach.info byl vytvořen hlasovací systém. Hlasování bylo ukončeno 7. 3. 2018 v 17:00 a hlasovalo 752 lidí. Každý mohl pro danou památku či lokalitu hlasovat pouze jednou.

Slavnostní předání čestných cen proběhne v rámci IV. semináře Památky pro každého Stříbro 2018 ve dnech 19. - 20. 4. 2018

 

Mediálním parterem projektu je časopis Místní kultura.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024