pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
© Pozvánka



Brněnský hudební unikát – ucelený cyklus barokní a klasicistní hudby

BRNO: Město je od roku 2017 hrdým držitelem prestižního titulu Kreativní město UNESCO v oblasti hudby. Oceněno bylo za mimořádnou rozmanitost hudební nabídky, jejíž součástí je také unikátní cyklus barokní a klasicistní hudby Bacha na Mozarta! V nabídce velkých oratorních a kantátových projektů je jediný svého druhu na Moravě. 

od 18.09.2019 do 16.06.2020
Autor článku: 
Lenka Němcová

Nejbližší podobnou nabídku najdete až ve Vídni, či v Praze.

Bacha na Mozarta! je první a jediný abonentní cyklus staré hudby na Moravě, který ve své dramaturgii přináší velké kantátové, oratorní, operní i symfonické tituly z období renesance, baroka a klasicismu ve stylové interpretaci a na dobové nástroje. Za vším stojí soubor Czech Ensemble Baroque, který vede a v roce 1998 založil dirigent Roman Válek. Ansámbl doposud v Brně v rámci tohoto cyklu provedl na celkem 56 koncertech desítky skladeb, mezi nimiž nechyběly světové a české premiéry nebo posluchačské hity jako Händelův Mesiáš, Bachovy Braniborské koncerty, Mozartova Velká mše c moll či Monteverdiho Mariánské nešpory. Pilotním projektem 7. koncertní sezony bylo scénické i koncertní provedení Händelova oratoria Saul s Andreasem Schollem a Adamem Plachetkou v hlavních rolích, perličkou té s číslem 8 bude pro široké publikum pravděpodobně veleslavné Mozartovo Requiem.

Brněnští posluchači mají díky koncertnímu cyklu Bacha na Mozarta! jedinečnou možnost slyšet hudbu období baroka a klasicismu nejen ve stylové interpretaci, ale také v progresivním a svěžím podání. Na koncertech Czech ensemble Baroque poznají, že vážnou hudbu je možné úspěšně prezentovat „jinak“. Srozumitelně, uvolněně, poutavě a s nadhledem. Zváni jsou každou sezonu na 8 koncertů ansámblem, který se může pyšnit třemi nominacemi na cenu Thálie, spoluprací s takovými sólisty jako jsou Adama Plachetka či Andreas Scholl, nahrávkami pro nejvýznamnější evropský rozhlas WDR, EBU A NDR či pozitivními ohlasy na vydávaná CD jako jsou tip stanice BBC 3, Album měsíce německého časopisu TOCCATA nebo plný počet hvězd v magazínu Early Music Review.

V 8. koncertní sezoně nebudou chybět léty prověření a posluchači oblíbení Bach a Mozart. První jmenovaný se svými kantátami pro sóla, sbor a orchestr a druhý se slavným Requiem, které zazní v katedrále na Petrově. V posledních letech na sebe výrazně upozorňuje také vokální ansámbl (například spolupráce s Akademie für Alte Musik Berlin, či pochvala v médiích od samotného Andrease Scholla), který se bude prezentovat samostatným koncertem s netradičním programem. „Chceme ukázat, jak romantičtí skladatelé jako Schubert nebo Mendelssohn navazovali na odkaz a tradici mistrů Purcella, Händela či Schütze. Bude to zajímavá konfrontace,“ popisuje dramaturgii koncert sbormistryně Tereza Válková.

Každý soubor staré hudby by se měl jednou za čas vnořit do archívů a pro dnešní svět objevit nějaký zcela zapomenutý hudební poklad. My jsme po letech bádání v zahraničí (Štrasburk, Paříž, Benátky) zavítali také do jednoho z největších archívů na Moravě, do Hudebního archívu Kroměřížského zámku, s cílem uvést v život některé z děl Pavla Josefa Vejvanovského. Zaujaly nás jeho Offertoria, které pro nás odborně spartuje Dr. Tomáš Hanzlík, z Univerzity Palackého v Olomouci“ zve zase na zahajovací koncert sezony dirigent Roman Válek.

Slibovanou netradiční formu a unikátní pojetí můžou posluchači vychutnat na prvním koncertě roku 2020, kdy se plánuje provedení Telemannových suit ozvláštněné nefalšovanou barokní módní přehlídkou.

Bacha na Mozarta! 8. koncertní sezona / 18. 9. 2019 – 16. 6. 2020 


Lenka Němcová 
PR Czech Ensemble Baroque 
776 725 277 
www.ebcz.eu

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024