neděle
1. srpna 2021
svátek slaví Oskar
Snímek z filmu
© Archiv pořadateleBio Central zve diváky na odpolední projekci zdarma

HRADEC KRÁLOVÉ: Hradecké Bio Central zve diváky na promítání filmu zdarma. V pátek 9. července od 14 hodin uvede v rámci projektu Zpět do kina! nový snímek Perské lekce. Válečné drama z mezinárodní koprodukce se odehrává v roce 1942 a přináší neotřelý příběh židovského vězně, který se vydává za Peršana, aby si zachránil holý život.

09.07.2021
14:00
Autor článku: 
Ilona Machová

Bio Central si po dlouhé pauze dalo za cíl naučit diváky chodit opět do kina. Návrat k běžnému provozu totiž probíhá zrovna v období, kdy mají kina obvykle skoro prázdno. Vysoké teploty a letní prázdniny totiž každoročně znamenají odliv diváků na koupaliště i dovolené.

„Na první promítání z tohoto projektu – film Tom a Jerry za vysvědčení – dorazilo přes šedesát diváků. Jsme zvědaví, kolik jich uvítáme tento pátek,“ těší se pracovníci kina.

Central pro diváky uvede nový koprodukční film podle skutečného příběhu Perské lekce. Židovský mladík si zachrání život tím, že se vydává za Peršana. Neví ale, že velitel tábora, do kterého je odvezen, má životní cíl – otevřít v Teheránu německou restauraci. Každou noc mladík učí velitele perský jazyk – fársí. Na tom, jak dlouho vydrží se svou chudou slovní zásobou, závisí jeho život.

Projekt Zpět do kina! přinese divákům ještě další tři projekce. Už 21. července mohou přijít na promítání experimentálního dokumentu Osobní život díry, na konci srpna na českou komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel a v září na zahájení Akademického filmového klubu s digitálně restaurovaným snímkem Až přijde kocour.

Projekt Zpět do kina! podpořilo město Hradec Králové.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Umělecká skupina OLDstars uvádí letos v létě dvě premiéry současných britských dramat o lidech a vztazích ve stále se zrychlujícím a globalizovaném světě. Herci, kteří byli po několik sezon skryti v útrobách hereckých škol, se vrací do místa svých divadelních začátků a ukazují, že generační divadlo je stále silným fenoménem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Divadlo a tanec
Co se děje
30.07.2021

PLZEŇ: Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.07.2021

ČR: Ani v antice, ani v moderních dějinách nebyly olympijské hry jen definicí sportu. Bezmála třítýdenní klání sice bývá přehlídkou mimořádné fyzické zdatnosti, ale jeho následný sociokulturní přesah může být také rekordní. Bez výjimky pak olympiáda ovlivní podobu všech měst, kde se koná. Na to jak, poukazuje patnáctidílná série Gebrian: Olympijské stavby. Její tvůrce, architekt Adam Gebrian v ní hodnotí, jak světové metropole přistoupily k pořadatelství jedné z nejsledovanějších globálních událostí, a nakolik dokázaly vynaložené investice do veřejného prostoru dlouhodobě využít, nebo krátkodobě promarnit. Nechybí ani pohled do Tokia. To hostí olympiádu už podruhé a soutěž na návrh Národního stadionu vypisovalo hned dvakrát. Současné realizaci musel ustoupit původně vítězný projekt legendární Zahy Hadid, který vyvolal v jinak uměřeném Japonsku vlnu emocí.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
28.07.2021

ČR: Letošní almanach české poezie, který neúnavnou prací opět uspořádal Vladimír Stibor a vydal Milan Hodek, svým názvem parafrázuje biblický text. Básníci se však ohlédnout mohou, musí. Jak jinak by vybrali to nejlepší, s čím vstoupí do tohoto zajímavého projektu spojujícího nadšence, kde vůbec nezáleží na věkové skupině, profesi, bydlišti či počtu vydaných sbírek. Poměrně obsáhlou sbírku skvěle doprovázejí ilustrace Jitky Píšové, dodávají příjemnou atmosféru a podněty k zamyšlení. Kniha již je k dostání u knihkupců.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
30.07.2021