úterý
3. října 2023
svátek slaví Bohumil
1000 tváří Adiny, Městské divadlo Mladá Boleslav
© Zdroj: MD Mladá BoleslavBeskydské divadlo v Novém Jičíně zahajuje sezónu

NOVÝ JIČÍN: Beskydské divadlo v Novém Jičíně vstupuje do další divadelní sezóny, poprvé pod vedením nového ředitele Jiřího Močičky. První představení proběhne 18. září. Během nadcházejících deseti měsíců bude novojičínská scéna hostit třeba pražské Divadlo Pod Palmovkou, které přiveze divadelní adaptaci knižního bestselleru Žítkovské bohyně, Klicperovo divadlo Hradec Králové s tarantinovskou komedií Na koho to slovo padne nebo Městské divadlo Brno s muzikálem o Edith Piaf a Marlene Dietrich Vrabčák a anděl. A senzaci tuzemské literární scény posledních let – románovou kroniku Šikmý kostel – předvede v Novém Jičíně v jevištní podobě nedaleké Těšínské divadlo. Předplatné Beskydského divadla na sezónu 2023/2024 je v prodeji už jen do 15. září.

15.09.2023
Autor článku: 
TZ Beskydské divadlo Nový Jičín

Tereza Kostková, Carmen Mayerová, Linda Rybová, Jan Cina, Miroslav Etzler, Vojtěch Kotek nebo Tomáš Savka — to jsou pouze některá jména známých českých hereček a herců, které mohou diváci vidět na prknech Beskydského divadla v nadcházející sezóně. Do Nového Jičína opět přijedou divadelní soubory z celé republiky a například inscenace 1000 tváří Adiny Městského divadla Mladá Boleslav nebo Jak umřít na rokenrol Městského divadla Kladno budou v rámci Moravskoslezského kraje k vidění pouze zde.


OSVĚDČENÁ KLASIKA I SOUČASNÉ DIVADELNÍ TRENDY

Beskydské divadlo připravilo celkem osm předplatitelských cyklů. „Pro milovníky klasiky je určená skupina A a S, přičemž skupinu S ocení hlavně 'skřivani'. Tato představení totiž začínají už v 18 hodin. Skupina B se zaměřuje na současné texty a vybírat ji mohou diváci, kteří od divadla očekávají podněty k zamyšlení a silné zážitky. Skupina D přináší především humor a oddech a skupina P sleduje trendy současného divadla.“ popisuje Alena Svobodová z programového oddělení.

Na své si přijdou také děti — cyklus Rolnička je určený těm nejmenším a Čtyřlístek pak divákům mladšího školního věku.

Klub přátel hudby obsahuje osm koncertů špičkových sólistů, komorních těles a filharmonie. Vystoupí třeba Vilém Veverka Trio, Ostrava Brass Quintet nebo Janáčkova filharmonie Ostrava.


ZÁŘIJOVÝ PROGRAM JE VYPRODANÝ

Kromě předplatitelských cyklů pořádá Beskydské divadlo v průběhu roku vždy i volně prodejná představení. První z nich, komedie Ani za milion! s Jiřím Langmajerem a Adélou Gondíkovou, zaplní jeviště velkého sálu už v pondělí 18. září. V pátek 22. září ji pak vystřídá hra Petra Zelenky z Dejvického divadla Elegance molekuly. Na obě představení hlásí Beskydské divadlo vyprodáno.

 

STŘÍDÁNÍ ŘEDITELŮ

Beskydské divadlo vede od začátku července tohoto roku Jiří Močička, který ve funkci vystřídal bývalého ředitele Pavla Bártka. Ten odešel z ředitelského křesla po dvaatřiceti letech. Močička má v plánu udržet vysokou dramaturgickou kvalitu programu, rozšířit jeho nabídku o nové formáty a přilákat do divadla také mladé publikum.

www.beskydskedivadlo.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2023

PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
27.09.2023

HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Památky
Co se děje
27.09.2023