neděle
2. dubna 2023
svátek slaví Erika
Muzejní ovce
© Moser G.Bavorský skanzen Horní Falce startuje do nové sezóny 2023

HORNÍ FALCE: V sobotu 18. března se po zimní přestávce opět otevřou brány skanzenu pro veřejnost! S novou fotovýstavou a bohatým programem se celý tým těší na spoustu návštěvníků. Tématem letošní výstavy je práce pastýřů ovcí, kterou je možno vidět ve výstavní síni. Fotografka Cordula Kelle-Dingel doprovázela profesionálního pastýře Bertrama Schlera a jeho stádo ovcí po celý rok. Vznikly tisíce fotografií, které dokumentují putování pastýře a ovcí krajinou během všech ročních období, při dobrém i špatném počasí.

od 18.03.2023 do 03.11.2023
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Petra Zeitler

Ve skanzenu Horní Falce chováme několik plemen ovcí, které se volně pasou na našich pastvinách. Ovce dříve patřily k nejednomu selskému dvoru a jako užitková zvířata dávají lidem kromě masa a mléka také vlnu. Na všechny tyto produkty a s tím spojená řemesla se během roku zaměříme. Vlna se bude spřádat, bude se plstit a děti se mohou naučit z vlny vyrábět. Ručně předená a barvená vlna bude k mání na trzích v podobě příze i jako mnoho pletených nebo háčkovaných výrobků. Také ovčí sýry a masné výrobky zde můžete ochutnat. Chybět nebudou ani mýdla z ovčího mléka přímo od výrobce.

Většina tématických dnů se koná v neděli nebo o svátcích. Hned 26.3. a 2.4. můžeme nabídnout velikonoční akce. Budou se barvit vajíčka přírodními barvami, spolek zahrádkářů bude vázat velikonoční dekorace a také čeští řemeslníci se na těchto akcích představí. Mimoto pořádáme i tradiční trhy. Jedním z prvních bude jarní zahradnický trh 7. května 2023, kde bude možno pořídit pestrý sortiment květin, sazeniček, zahradní keramiky, pomůcek i biologických hnojiv.

Informace o stavebních skupinách a jednotlivých budovách si můžete pomocí QR kódů stáhnout na mobilní telefony nebo si rovnou poslechnout audioguide v češtině.

Termíny a info o aktuálním programu - stačí rozkliknout následující odkazy:

 

Nový program skanzenu Horní Falc: Jahresprogramm 2023.

Chcete mít nejčerstvější informace?

Navštivte nás na Facebook nebo naší Homepage!

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Odborné studie a recenze, Co se děje
30.03.2023

ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.

A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2023

ČR: Letošní, již 23. ročník pohádkové Noci s Andersenem, která se koná  v pátek 31. března 2023, proběhne na více než 1.700 místech naší planety a nočního čtení pohádek si užije více než 100.000 dětí i dospělých!

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.03.2023

ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Senioři, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
29.03.2023